Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. decembra 2015

Dánsky premiér Rasmussen nazval referendum fackou do tváre



Dánsky premiér Lars Lökke Rasmussen vhadzuje svoj hlas do volebnej urny počas referenda v Kodani vo štvrtok 3. decembra 2015.



Zdieľať
Dánsky premiér Lars Lökke Rasmussen vhadzuje svoj hlas do volebnej urny počas referenda v Kodani vo štvrtok 3. decembra 2015. Foto: TASR/AP
Kodaň 4. decembra (TASR) - Dánsky premiér Lars Lökke Rasmussen dnes povedal, že výsledky štvrtkového referenda o ďalšom zbližovaní s Európskou úniou ukázali "značný skepticizmus" Dánov voči projektu EÚ. Reagoval tak na skutočnosť, že 53 percent voličov sa vyslovilo proti zrušeniu dlhoročných dánskych výnimiek z uplatňovania spoločných predpisov EÚ v oblasti spravodlivosti a vnútra, ktoré navrhovala vláda.


Rasmussen nazval referendum "fackou do tváre", informovala agentúra AP. Na Facebooku napísal, že Dánsko by sa malo pripojiť k agende britského premiéra Davida Camerona na zmenu vzťahov s EÚ, do ktorej obe krajiny vstúpili v roku 1973.

Británia plánuje usporiadať do konca roka 2017 referendum o tom, či má vystúpiť z 28-členného bloku. Cameron chce, aby Británia zostala v EÚ pod podmienkou, že sa mu podarí zabezpečiť zmeny, ktoré požaduje. Jednou z nich je poskytnutie širšej autonómie členským krajinám, aby mohla Británia napríklad obmedziť benefity pre migrantov z EÚ.

Rasmussen si v rámci "novej rovnováhy" predstavuje "silnú Európu", ktorá bude "skutočne pozitívnym prínosom", a "štíhlejšiu EÚ, kde krajiny budú môcť riešiť problémy zmysluplne svojím vlastným spôsobom".

Na budúci piatok (11. 12.) sa Rasmussen stretne v Bruseli s predsedom Európskej komisie Jeanom Claudom Junckerom a predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom na rokovaniach o dosiahnutí takzvaných paralelných dohôd, ktoré by napríklad mali Dánom umožniť pokračovať v spolupráci s Europolom.

Doterajší systém zavedený v roku 1993 umožňoval Dánsku zostať mimo všetkých nadnárodných politík EÚ v oblastiach vnútra a spravodlivosti. Avšak po prijatí Lisabonskej zmluvy v roku 2009 sa na nadnárodnú úroveň presunula väčšia časť spolupráce v EÚ, čo sa dotklo aj policajnej organizácie Europol.

Na dánskom referende sa zúčastnilo 72 percent voličov.









Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Bývalý obžalovaný z vraždy študenta Daniela Tupého zostáva vo väzbe
<< predchádzajúci článok
Poslanci sa venovali protiteroristickým zákonom, rozhodnú v utorok