Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

09. februára 2018

Dánsky princ sa z olympiády vracia domov: Zhoršil sa stav jeho otcaNa archívnej snímke princ Frederik.Zdieľať
Na archívnej snímke princ Frederik. Foto: TASR/AP
Kodaň 9. februára (TASR) - Zdravotný stav 83-ročného princa Henrika, manžela dánskej kráľovnej Margaréty II., sa zhoršil. Informoval o tom v piatok dánsky kráľovský palác s tým, že Henrikov syn, korunný princ Frederik, z tohto dôvodu odišiel zo zimných olympijských hier v Južnej Kórei a cestuje späť do Dánska.


Frederik (49), známy svojou láskou k športu, je od roku 2009 členom Medzinárodného olympijského výboru (MOV), približuje agentúra DPA.

Princ Henrik leží momentálne v kodanskej Ríšskej nemocnici (Rigshospitalet), kde ho 28. januára hospitalizovali so zápalom pľúc. Ten podľa DPA dostal počas dovolenky v Egypte.

Dánsky kráľovský palác v septembri informoval, že Henrik trpí demenciou a vzhľadom na túto diagnózu v budúcnosti ešte viac obmedzí svoje kráľovské aktivity. Lekári vtedy stanovili, že rozsah kognitívnej poruchy u princa je väčší, než očakávali, čo môže viesť k zmenám v jeho správaní, reakciách, úsudku i emóciách.

Henrik ešte predtým v auguste v Dánsku spôsobil rozruch, keď oznámil, že nebude pochovaný pri manželke v katedrále v Roskilde, kde sú členovia kráľovskej rodiny ukladaní do hrobu od roku 1559. Pre kráľovský pár bol už pritom pripravený špeciálne navrhnutý sarkofág. Kráľovná manželovo rozhodnutie akceptovala. Henrik sa vyjadril, že chce byť pochovaný v Dánsku, ale nepovedal, kde.

Margaréta II. a Henrik, ktorý je francúzskeho pôvodu, sa zosobášili v roku 1967. Pár má dve deti, synov Frederika a Joachima. Margaréta sa dánskou kráľovnou stala v roku 1972.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Stovky demonštrantov pred otváracím ceremoniálom pálili vlajky KĽDR
<< predchádzajúci článok
Ťažba stromov v Bratislave bola pozastavená

Dánsky princ sa z olympiády vracia domov: Zhoršil sa stav jeho otca - diskusné fórum čitateľov