Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

25. augusta 2010

Deficity verejných financií sa Merkelovej nezdajúPrípadné zmeny vo výpočte deficitu verejných financií v rámci Európskej únie sa nemeckej kancelárke Angele Merkelovej nepozdávajú. Ide pritom predovšetkým o iniciatívy niektorých ...Zdieľať
angela merkel Foto: SITA/AP BERLÍN 25. augusta (WEBNOVINY) - Prípadné zmeny vo výpočte deficitu verejných financií v rámci Európskej únie sa nemeckej kancelárke Angele Merkelovej nepozdávajú. Ide pritom predovšetkým o iniciatívy niektorých štátov smerujúce k nezapočítavaniu niektorých výdavkov, napríklad na financovanie dôchodkových reforiem, do deficitu verejných financií. "Pokiaľ ide o tieto zmeny, som zdráhavá,“ povedala Merkelová po stredajšom stretnutí so slovenskou premiérkou Ivetou Radičovou v Berlíne.


Podľa Merkelovej by zmeny mohli vyústiť do zmäkčenia Paktu stability a rastu. "Otázky tohto typu by neboli nápomocné rýchlemu napredovaniu Európskej únie," dodala Merkelová. Podobný názor vyslovila aj slovenská premiérka. Podľa nej treba zodpovedne pakt dodržiavať a kontrolovať dodržiavanie a nie meniť určovanie výšky deficitu v jednotlivých krajinách. Opačný názor má zrejme slovenský minister financií Ivan Mikloš, ktorý pripojil svoj podpis pod list, v ktorom deväť prevažne východoeurópskych štátov požiadalo Európsku úniu, aby pri kontrole plnenia rozpočtových kritérií vzala do úvahy aj náklady na dôchodkovú reformu.

Ako minulý týždeň informovalo maďarské ministerstvo hospodárstva, deväť členských štátov EÚ sa na základe iniciatívy Poľska spoločne obrátilo na prezidenta Európskej rady a európskeho komisára pre hospodárske a menové záležitosti so žiadosťou o zohľadnenie reformných nákladov v tých štátoch, ktoré uskutočnili dôchodkové reformy. Maďarsko, podobne ako viaceré krajiny, o ktoré sa rozšírila EÚ v roku 2004 a 2007, uskutočnilo dôchodkovú reformu založenú na systéme súkromných dôchodkových účtov. Platby do súkromných fondov však vytvárajú schodok vo verejných penzijných systémoch, ktorý musí sanovať štát, čo prispieva k zvyšovaniu rozpočtových deficitov.

Európska komisia uviedla, že žiadosť skupiny členských krajín o zohľadnenie nákladov dôchodkových reforiem v rozpočtových pravidlách EÚ je "relevantná". Komisia návrh analyzuje a odpoveď pripraví ešte pred najbližším stretnutím ministrov financií, ktoré sa uskutoční 6. septembra, uviedol hovorca komisie Amadeu Altafaj. Komisia podľa neho nemá v tejto otázke jasnú pozíciu, uvedomuje si však, že problémom sa treba zaoberať.

Nemecko je však k navrhovaným zmenám "veľmi skeptické" Pred týždňom to vyhlásil hovorca nemeckého ministerstva financií. "Zavedenie výnimiek pri definovaní dlhu by mohlo skomplikovať interpretáciu údajov na úrovni EÚ," povedal. "Mohlo by to znevýhodniť krajiny, ktoré si vybrali iný spôsob reformy penzijného systému," dodal vtedy hovorca.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nižňanský oceňuje Krajcerov postoj ku koncesiám
<< predchádzajúci článok
Kandráč preskúma stavbu múru v Michalovciach

Deficity verejných financií sa Merkelovej nezdajú - diskusné fórum čitateľov