Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

13. júla 2016

Deflácia je na Slovensku na historickom minime, ekonomike neškodí



Analytik Unicredit Bank Ľubomír Koršňák hosťom v relácii EKONOMIKA Tu a Teraz.



Zdieľať
Analytik Unicredit Bank Ľubomír Koršňák hosťom v relácii EKONOMIKA Tu a Teraz. Foto: Tablet.TV
Bratislava 13. júla (TASR) - Deflácia na Slovensku ostáva aj v júni na historickom minime. Spotrebiteľské ceny sa totiž podľa najnovších údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR v šiestom mesiaci tohto roka medziročne znížili o 0,8 %.


"Aj napriek tomu, súčasnú úroveň deflácie stále nepovažujeme pre ekonomiku za škodlivú," konštatoval analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Hoci sa Slovensko podľa jeho slov nachádza v deflácii už viac ako dva roky, jej miera je stále relatívne mierna, ťahaná výlučne ponukovými faktormi.

"Takáto forma deflácie ekonomike v zásade neškodí, práve naopak, spotrebu domácnosti podporuje, keď klesajúce ceny energií a potravín zvyšujú disponibilné zdroje domácnosti na ostatné výdavky," opísal Koršňák.

Analytici Národnej banky Slovenska (NBS) pripomínajú, že v júni boli nižšie ako predpoklady najmä ceny potravín, a to pre pokračujúci tlak nízkych cien potravinárskych komodít ako pšenica a kukurica. Zároveň ceny pohonných látok v júni medziročne klesali. Ich pokles sa však podľa NBS postupne zmierňuje pod vplyvom aktuálneho rastového trendu cien ropy Brent.

"K aktuálnemu pretrvávajúcemu poklesu cien prispievajú predovšetkým externé faktory prostredníctvom regulovaných cien energií, pohonných látok a cien potravín," opísala centrálna banka. Napríklad, motoristi pred rokom tankovali 95-oktánový benzín na Slovensku v priemere za 1,39 eura za liter, kým tento júl by mali tankovať za približne 1,27 eura za liter.

Čo sa týka budúcnosti, podľa analytika Koršňáka naďalej platí, že v ekonomike neexistuje žiaden silnejší inflačný ťahúň a tento stav by tak mal pretrvávať aj počas väčšiny druhej polovice tohto roka. "Nízka cena ropy a ostatných energetických komodít okrem priameho vplyvu cez ceny pohonných hmôt a regulovaných cien energií spomaľuje aj zotavenie dopytovej inflácie," doplnil.

Návratu cien potravín do plusu bránia podľa neho aj daňové zmeny, napríklad zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) na vybrané potraviny. V júli by pritom mal infláciu opäť znižovať aj pokles regulovaných cien, a to plynu. "Inflácia by sa preto mohla vrátiť do kladných hodnôt najskôr v závere tohto roka, teda po takmer troch rokoch, keď postupne predsa len začne odznievať efekt nízkej ceny ropy," odhadol Koršňák.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
MARTIN: Konanie exekútora spoločnosti PK Faktoring je nezákonné
<< predchádzajúci článok
Francúzsko uzavrie svoje zastupiteľské úrady v Ankare a Istanbule