Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

28. mája 2007

Dekan Krčméry odišiel pre zistenia NKÚ, tvrdí rektor TURektor Trnavskej univerzity Martin Mišút tvrdí, že odhalenie výberu poplatkov od externistov v rozpore so zákonom o vysokých školách nezostalo bez personálnych zmien. Ako pre agentúru SITA uviedol, k ...Zdieľať

BRATISLAVA 28. mája (WEBNOVINY) - Rektor Trnavskej univerzity Martin Mišút tvrdí, že odhalenie výberu poplatkov od externistov v rozpore so zákonom o vysokých školách nezostalo bez personálnych zmien. Ako pre agentúru SITA uviedol, k 31. januáru tohto roka sa pre tento problém vzdal funkcie dekan Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity Vladimír Krčméry (na snímke). Kontrolóri Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) zistili na fakulte prípady, keď občianske združenie v roku 2005 vyberalo poplatky od externistov, hoci na to nemalo oprávnenie. "Tomuto subjektu študenti platili poplatky za štúdium formou príspevkov – darov," píše sa v správe NKÚ. Podľa nej fakulta tak porušila vysokoškolský zákon, keďže "umožnila, aby získavalo, rozdeľovalo a používalo finančné prostriedky získané od študentov za externé štúdium". Mišút vyhlásil, že škola zrušila zmluvu s občianskym združením k 30. septembru 2005. Škola sa chcela očistiť, a preto jedným z opatrení bolo aj vyvodenie personálnych dôsledkov voči dekanovi. Momentálne podľa neho škola nemá uzatvorenú zmluvu so žiadnym občianskym združením.

Mišút, ktorý je rektorom od februára tohto roka, povedal, že si musí preveriť, či študentov na škole niekto núti platiť občianskemu združeniu. "Ak náhodou nejaký učiteľ nútil študentov dávať peniaze nejakému združeniu, nemám o tom informácie," dodal Mišút s tým, že nemá ani jednu sťažnosť od študentov, ktorí by upozorňovali na takéto praktiky.

Minister školstva Ján Mikolaj si myslí, že takýmto nekalým aktivitám zabráni vysokoškolská novela, ktorá je v parlamente. Zákon totiž povolí vyberať peniaze od externistov. "Študenti by nemali platiť nejakým pofiderným eseročkám, majú platiť priamo vysokej škole," vyhlásil Mikolaj po tom, ako novú úpravu odobrila vláda. Ak novelu poslanci schvália, zmeny by mali začať platiť od septembra.

Súčasný rektor Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave Vladimír Krčméry odmieta, že by odišiel zo svojej predošlej funkcie - dekana Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity pre zistenia Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ). Ako dnes pre agentúru SITA uviedol, funkcie sa vzdal, lebo ho akademický senát súkromnej vysokej školy zvolil za rektora. Krčméry akceptuje výsledky kontroly NKÚ. Podľa neho vtedajšia právna úprava však nezakazovala vyberanie poplatkov od externých študentov. Keď v roku 2005 vstúpila do platnosti novela vysokoškolského zákona, škola ukončila zmluvu s občianskym združením, dodal Krčméry. Podľa neho nie je úprimné, ak sa v súčasnosti rektor Mišút dištancuje od takto získaných peňazí. "Združenie, čo vybralo, vlialo do rozpočtu vysokej školy," podotkol Krčméry.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Helen Mirren sa objaví vo filme z prostredia pásma Gazy
<< predchádzajúci článok
Letné tábory pre deti s OZ Jablonka

Dekan Krčméry odišiel pre zistenia NKÚ, tvrdí rektor TU - diskusné fórum čitateľov

Platenie za školne13.6. 14:10:22
Vladimír Krčméry31.5. 21:14:50