Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

05. septembra 2006

Deklarácia nebude, zíde sa komisia pre menšiny a premiéri



Slovensko-maďarská deklarácia k národnostne motivovaným incidentom už nie je potrebná. Ministri zahraničných vecí SR a MR Ján Kubiš a Kinga Gönczová po vyše hodinovom rokovaní v Bratislave ...



Zdieľať

BRATISLAVA 5. septembra (WEBNOVINY) - Slovensko-maďarská deklarácia k národnostne motivovaným incidentom už nie je potrebná. Ministri zahraničných vecí SR a MR Ján Kubiš a Kinga Gönczová po vyše hodinovom rokovaní v Bratislave uviedli, že problémy chcú riešiť dialógom a inými bežnými mechanizmami. V Bratislave sa 22. septembra zíde slovensko-maďarská komisia pre menšiny, pracujúca podľa základnej zmluvy. V prvej polovici októbra budú pri príležitosti summitu Visegrádskej štvorky rokovať premiéri Robert Fico a Ferenc Gyurcsány.

Ministri vyzdvihli silný hlas občianskej spoločnosti v oboch štátoch proti extrémizmu a xenofóbii. Očakávajú, že spoločné dejiny Slovákov a Maďarov prehodnotia historici. Kubiš a Gönczová sa však nezhodli v tom, nakoľko je problém národnostných incidentov medzinárodným. Kubiš zopakoval, že za pokusmi o internacionalizáciu vidí protislovenskú kampaň niektorých poslancov, Gönczová naopak zdôraznila, že čokoľvek sa udeje, stáva sa medzinárodnou otázkou, pretože sme súčasťou medzinárodného spoločenstva. Členstvo v EÚ nie je len členstvom v hospodárskej zóne, ale oba štáty sa v nej stali súčasťou spoločenstva hodnôt.

"Nevidím žiadny zmysel, aby sa záležitosti kriminálneho charakteru internacionalizovali a prenášali na medzinárodnú pôdu," vyhlásil Kubiš. Zdôraznil, že všetky často veľmi nešťastné incidenty si dokážeme v súlade s princípmi a hodnotami Európskej únie riešiť doma. To dokazuje aj činnosť polície. "Asociačná zmluva (s EÚ) nás urobila nielen súčasťou hospodárskej zóny, ale aj spoločenstva hodnôt," oponovala Gönczová. Pripomenula, že práve preto, aby extrémizmus a xenofóbia neprerástli v Európe opäť do vážnych problémov, únia vznikla. Slovensko-maďarské vzťahy sleduje veľmi pozorne, pretože sme novými členmi.

Obaja ministri označili stretnutie za otvorené a partnerské. Napriek tomu sa Kubišovi nepodarilo úplne rozptýliť ani obavy maďarskej kolegyne z účasti SNS vo vláde a z následného nárastu extrémizmu a xenofóbie. "Sú tu určité vyhlásenia politikov, ktoré môžu vyvolávať takéto otázky. Naďalej si myslím, že je tu nebezpečenstvo hľadania obetných baránkov," povedala novinárom. Zároveň však ocenila celospoločenský tlak na normalizáciu vzťahov v oboch republikách. Ministri ju chcú potvrdiť aj účasťou na otvorení školy v Slovenskom Komlósi.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zmeny v priznávaní odstupného pre poslancov v II. čítaní
<< predchádzajúci článok
Maďarský premiér Gyurcsány je pripravený stretnúť sa s Ficom