Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. júla 2023

Demokrati opäť žiadajú disciplinárne konanie voči Žilinkovi, zákon vraj porušil 26-krát (video)Demokrati podali v piatok ďalší podnet prezidentke Zuzane Čaputovej, v ktorom ju žiadajú, aby podala návrh na disciplinárne konanie ...Zdieľať
befunky collage 34 676x402 11.7.2023 (SITA.sk) - Demokrati podali v piatok ďalší podnet prezidentke Zuzane Čaputovej, v ktorom ju žiadajú, aby podala návrh na disciplinárne konanie voči generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi. Informoval o tom v utorok na tlačovej konferencii Juraj Šeliga zo strany Demokrati. Prvý takýto podnet prezidentke išiel už v marci tohto roka.

Žilinka podľa Šeligu porušil zákon


Teraz ho doplnili, keďže nedávno prišlo rozhodnutie Ústavného súdu SR, v ktorom sa píše, že Žilinka porušil zákon 26-krát tým, že zrušil na základe paragrafu 363 také konania, kde ešte nebol nikto obvinený. „Je čas, aby bol Maroš Žilinka zobraný na zodpovednosť a aby nestál nad zákonmi,“ povedal Šeliga.

Maroš Žilinka je podľa neho atómový kufrík Roberta Fica (Smer-SD) a rozhodnutia, ktoré urobil, zásadným spôsobom zabránili vyšetrovaniu tých najzávažnejších káuz. Šeliga si tiež myslí, že Žilinka môže byť zaujatý, pretože ľudí, o ktorých rozhodoval, pozná.

Generálnemu prokurátorovi vyčíta aj jeho postoj v kauze cintorína v Ladomírovej, v ktorej Žilinka trvá na tom, že došlo k hanobeniu hrobov. Starostovi sa následne viacerí ľudia vyhrážali smrťou, no polícia to zmietla zo stola.

„Nikto nad ním nestojí"


Podľa neho je potrebné nastaviť jasné mantinely, aby bolo jasné, akým spôsobom môže alebo nemôže generálny prokurátor vstupovať do konania. „O to viac, že nad ním nikto nestojí,“ poukázal. V prípade, že bol porušený zákon, môže disciplinárny senát udeliť disciplinárne postihy. Šeliga sa domnieva, že potom by prezidentka mohla podať Národnej rade SR návrh na odvolanie Maroša Žilinku.

Slovenská prokuratúra potrebuje takú reformu, aby bol Žilinka odstavený, nadnesene povedané. Nemôže tu jeden chlap rozhodovať o všetkom. To je proste sovietsky model, ktorý vyhovuje Ficovi a Kaliňákovi,“ skonštatoval a dodal, že moderná prokuratúra má byť postavená na systéme kontroly.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite semZdroj: SITA.sk - Demokrati opäť žiadajú disciplinárne konanie voči Žilinkovi, zákon vraj porušil 26-krát (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na Kuchajde našli telo utopeného muža, bol nezvestný
<< predchádzajúci článok
Smer opäť plánuje zvolať mimoriadnu schôdzu, riešiť sa má podpora miest, obcí a samospráv (video)