Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. decembra 2013

Demonštranti v Thajsku využívajú pri protestoch smartfóny



Sociálne médiá využívajú na organizovanie demonštrácií už roky účastníci protestných akcií v Thajsku. Teraz však do protestov zapojili aj svoje smartfóny.



Zdieľať
Bangkok 13. decembra (TASR) - Sociálne médiá využívajú na organizovanie demonštrácií už roky účastníci protestných akcií v Thajsku. Teraz však do protestov zapojili aj svoje smartfóny.

a snímke aplikácia pre smartfóny Nok Weed, čo je thajsky hvízdanie, 13. decembra 2013 v Bangkoku. Sociálne médiá využívajú na organizovanie demonštrácií už roky účastníci protestných akcií v Thajsku. Foto: TASR/AP

Vyše 70.000 ľudí si stiahlo do smartfónu aplikáciu napodobňujúcu prenikavý, nepríjemný zvuk hvízdania, ktorý sa stal typickým pre thajské demonštrácie a symbolom kampane namierenej proti premiérke Jinglak Šinavatrovej.

Nová aplikácia pre smartfóny má názov Nok Weed, čo je thajsky hvízdanie. Užívateľom umožňuje vybrať si tóninu svojej píšťaly i jej hlasitosť a potom stačí klepnúť na displej, aby sa rozoznela.

Aplikácia sa dostala na prvé miesto medzi trendovými aplikáciami v obchode Google Play do niekoľkých dní od uvedenia do predaja 4. novembra. Väčšina kupujúcich si ju stiahla práve v Thajsku, 12 percent ďalších potom v Egypte, čo je ďalšia krajina zmietaná politickými nepokojmi.

Autor aplikácie Nok Weed, Narit Nakphong, ju vyvinul po tom, ako pred šiestimi týždňami, 31. októbra, vyšli do ulíc Bangkoku tisíce demonštrantov z vyššej a strednej triedy, ktorí vlastnia smartfóny. Thajčania patria medzi najväčších užívateľov sociálnych médií.

"Prišlo mi to na myseľ po tom, ako som videl protestujúcich pískať na píšťalky. Pískali veľa a boli z toho unavení. Tak som vymyslel tú aplikáciu," povedal nezávislý vývojár softwaru Narit.

V Thajsku je veľmi populárna aj súčasnou politikou motivovaná hra pre iPhone nazvaná Thai Fight (Thajský boj). Avatar bývalého premiéra Thaksina, ktorý ušiel do cudziny, aby sa vyhol väzeniu, či jeho sestry, terajšej premiérky Jinglak v nej bojuje s 28 oponentmi, osobnosťami z radov thajskej opozície.

"Všetci sú vystresovaní politikou. Chcel som tento stres vyrovnať humorom," uviedol 30-ročný tvorca hry Supasheep Srijumnong. "Nechcel som, aby sa bili, ale je smiešne, ak po sebe politici hádžu rôzne veci. Každá z postáv má vlastnú zbraň: Thaksin hádže po oponentoch golfovú loptičku, premiérka Jinglak - ktorá mala v detstve prezývku Krab - krabov". Hra prebieha na známych miestach Bangkoku.

Predáva sa od 19. novembra a odvtedy si ju do smartfónu stiahlo 80.000 záujemcov. Jej autor už pracuje na verzii hry pre iPad a tiež pokračovaní hry. V žiadnej z týchto nových verzií však nebude viac násilia, ktoré požadujú užívatelia. "Niektorí ľudia chcú odsekávať hlavy (politikom). To skutočne nemôžem urobiť. Nechcem viac násilia," reagoval autor.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Podiel exportu na HDP Slovenska vzrástol do roku 2012 až na 95,4 %
<< predchádzajúci článok
City monitor už môžu využívať aj obyvatelia mesta Partizánske