Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. septembra 2015

Demonštranti zriadili protestný tábor v centre Kišiňova



Moldavskí demonštranti, pobúrení stratou vyše miliardy eur z trojice bánk, zriadili v noci nadnes v hlavnom meste Kišiňov protestný stanový tábor. Vyhlásili, že sa ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Kišiňov 7. septembra (TASR) - Moldavskí demonštranti, pobúrení stratou vyše miliardy eur z trojice bánk, zriadili v noci nadnes v hlavnom meste Kišiňov protestný stanový tábor. Vyhlásili, že sa nerozídu, pokým nebudú splnené ich požiadavky, aby odstúpili zodpovední činitelia a boli vypísané predčasné parlamentné voľby.


V Kišiňove sa v nedeľu uskutočnil masový protest za účasti desaťtisícov ľudí. Vyzývali vládu na dôkladné prešetrenie straty celkovo 1,5 miliardy dolárov (približne 1,35 mld. eur), ktoré vlani v novembri zmizli z trojice moldavských bánk.

Demonštranti v súvislosti so škandálom požadovali aj odstúpenie guvernéra centrálnej banky, generálneho prokurátora a ďalších vysokopostavených predstaviteľov vrátane proeurópsky zmýšľajúceho prezidenta Nicolaea Timoftiho. Vyjadrovali tiež odpor voči korupcii a moci vplyvných moldavských oligarchov.

Organizátori nedeľňajšieho protestu z rôznych mimovládnych organizácií postavili na hlavnom kišiňovskom námestí desiatky stanov. Podľa rôznych odhadov je ich tam od 40 do 100. Agentúra Reuters odhadla, že na námestí zostalo asi 150 demonštrantov.

"Náš protest bude pokračovať bez prestávky. Ľudia odtiaľto odídu, len ak budú splnené naše požiadavky," vyhlásil jeden z organizátorov Valentin Dolganiuc, vodca občianskej iniciatívy s názvom Dôstojnosť a spravodlivosť (DA).

Odhalenie, že z trojice významných bánk, za ktorými stoja moldavskí a ruskí investori, pred vlaňajšími voľbami zmizla obrovská suma peňazí, vyvolalo v chudobnom Moldavsku vlnu pobúrenia. Podľa neverejnej správy moldavského parlamentu bola časť prostriedkov prevedená do ruských bánk. Stratená čiastka môže predstavovať až osminu moldavského HDP.

Celá aféra vážne poškodila povesť moldavských proeurópskych strán, ktoré vládnu v tejto bývalej sovietskej republike od roku 2009. Podľa agentúry Reuters však urobili len málo, aby zabránili zneužívaniu verejných zdrojov a korupcií, na ktorej sa údajne podieľajú aj vysokopostavení činitelia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Slováci na proteste v Bruseli: Ceny mlieka sú radikálne nízke
<< predchádzajúci článok
Upravil sa stavebný zákon pre konania urýchľujúce významné investície