Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

24. júna 2009

Demonštrantov v Iráne vraj financovala CIADemonštrantov, ktorí sa podieľali na povolebnom násilí v Teheráne, financovala americká Ústredná spravodajská služba (CIA) a exilová opozičná skupina Ľudoví Mudžahedíni Iránu (Monaferin). V stredu ...Zdieľať
TEHERÁN 24. júna (WEBNOVINY) - Demonštrantov, ktorí sa podieľali na povolebnom násilí v Teheráne, financovala americká Ústredná spravodajská služba (CIA) a exilová opozičná skupina Ľudoví Mudžahedíni Iránu (Monaferin). V stredu to vyhlásil iránsky minister vnútra Sadik Mahsúlí. "Viacerí vzbúrenci sú v kontakte so Spojenými štátmi, CIA a Monaferinom a sú financovaní ich peniazmi," myslí si Mahsúlí. Zo zosnovania nepokojov obvinil aj "sionistický okupantský režim", pričom mal na mysli pravdepodobne Izrael.


Žena neúspešného kandidáta na iránskeho prezidenta MíraHosejna Músavího medzitým vyzvala na prepustenie demonštrantov, ktorých zadržal režim Mahmúda Ahmadínedžáda. "Vyzývam na ich prepustenie," napísala na Músavího internetovej stránke Zahra Rahnavardová. Ako dodala, režim by sa nemal správať, akoby bol Irán "vzbúreneckým štátom". Teherán od vypuknutia násilností po vyhlásení výsledkov volieb, v ktorých zvíťazil doterajší prezident Ahmadínedžád, zatkol stovky protestujúcich. Sú medzi nimi aj politici, novinári a viacerí prominenti.

Najvyšší duchovný líder ajatolláh Alí Chameneí však vyhlásil, že režim sa "nepoddá". "V súvislosti s poslednými incidentmi som trval na zavedení práva a budem na tom trvať aj naďalej. Ani systém, ani ľud sa nepoddá pod tlakom tejto sily."

Zo zosnovania nepokojov Irán ústami svojich najvyšších predstaviteľov už dlhšie obviňuje najmä Veľkú Britániu. Minister zahraničných vecí Manúčehr Mottakí v stredu pripustil, že jeho vláda zvažuje "zmenu úrovne" diplomatických vzťahov s Londýnom. "Skúmame túto možnosť," vyhlásil Mottakí. Irán v utorok z krajiny vyhostil dvoch britských diplomatov pre údajné podozrenia zo špionáže, na čo Londýn reagoval rovnakým krokom a poslal domov dvoch iránskych diplomatov.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Video: Skutočná cena ľudskej energie
<< predchádzajúci článok
Pakistanské úrady prekazili útoky na niekoľko veľvyslanectiev