Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. decembra 2005

Desaťnásobného kandidáta na Nobelove ceny popravili



Ani ostré protesty mnohých prominentných osobností nepomohli Stanleymu „Tookie“ Williamsovi.



Zdieľať
Vo väznici San Quentin ho včera popravili. Exekúciu jedovatou injekciou vykonali po tom, ako Najvyšší súd odmietol odložiť popravu a guvernér Arnold Schwarzenegger neudelil najznámejšiemu americkému väzňovi milosť. Williamsa, odsúdeného za štyri vraždy,  desaťkrát nominovali na Nobelove ceny - za mier a za literatúru. Strana 14

Tookie zomieral mučivo

Zbytočne sa stovky demonštrantov a prominentných osobností v USA snažili na poslednú chvíľu zabrániť poprave najznámejšieho amerického väzňa Stanleyho „Tookie“ Williamsa (51) v kalifornskej väznici San Quentin. Presne 38 minút po polnoci
( 9,38 h SEČ) oznámila hovorkyňa väznice, že Williams bol popravený smrtiacou injekciou. Exekúcii, ktorá opäť pobúrila rady odporcov trestu smrti, predchádzali dlhé právne ťahanice. V pondelok popoludní kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger po 96-hodinovom premýšľaní odmietol žiadosť Williamsových právnikov o milosť. Ako dôvod uviedol, že sa Williams neospravedlnil za štyri vraždy. Päť hodín pred plánovaným termínom popravy zamietol aj Najvyšší súd bez udania dôvodu odklad exekúcie.
Na tlačovej konferencii viacerí novinári opisovali svoje dojmy z popravy. Williams podľa nich nekládol žiadny odpor, keď ho priviedli do malej zasklenej cely smrti. Za normálnych okolností zavedú do žíl odsúdenému viacero kanýl a cez ne mu v krátkych odstupoch vstreknú rôzne jedovaté chemikálie. „Avšak u Williamsa sa nepodarilo dvanásť minút nájsť žilu na ľavej ruke,“ povedal jeden z reportérov. Odsúdenec bol z toho zjavne frustrovaný. Až po naložení ihly poprava prebiehala „normálne“ a napriek jeho dobrej fyzickej kondícii nebolo potrebné vstrekovať mu ďalšie dodatočné množstvá chemikálií. Podľa svedkov Williams udržiaval po celý čas vizuálny kontakt s priateľmi a s prívržencami. Boj so smrťou bol však podľa svedkov dramatický: „Takmer po celý čas pohyboval hlavou, potom sa jeho dych spomalil. Ku koncu bol už veľmi plytký a náhle sa jeho brucho začalo zmietať ako v kŕči. Potom ešte niekoľko minút ležal pokojne, kým nakoniec nezomrel.“
Zakladateľ známej pouličnej bandy mladistvých v Los Angeles (LA) mal podľa obžaloby v roku 1979 pri ozbrojenej lúpeži na juhu LA zabiť majiteľa obchodu Alberta Owensa a troch členov prisťahovaleckej rodiny z Taiwanu, ktorá prevádzkovala jeden motel. V roku 1981 ho kalifornský súd odsúdil na trest smrti, hoci Williams až do poslednej chvíle tvrdil, že vraždy nespáchal a že to na neho hodili jeho komplici. „Nemôžem prejavovať ľútosť a prosiť o odpustenie za zločin, ktorý som nespáchal, aj keď tým riskujem smrť,“ povedal aktivistke za ľudské práva Biance Jaggerovej pred tromi týždňami v San Quentine. Vo väzení sa však jednoznačne dištancoval od svojej násilníckej minulosti a napísal mnoho kníh, v ktorých sa snažil varovať mladistvých pred skĺznutím do prostredia bánd. V knihách, ako napr. Život vo väzení (1998), sugestívne opisuje každodenný život vo väzení, výbuchy násilia medzi väzňami, samotky a šialenstvo. Za úspešnú literárnu činnosť ho dokonca desaťkrát navrhovali na udelenie Nobelovej ceny za literatúru a Nobelovej ceny za mier.

(apl)


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Popravili tisíceho človeka! (3. 12. 2005)
 Lovitt sa nestane tisícim popraveným (1. 12. 2005)



nasledujúci článok >>
Minister nepohol so stanovami poisťovne
<< predchádzajúci článok
Narodilo sa nové more!

Desaťnásobného kandidáta na Nobelove ceny popravili - diskusné fórum čitateľov

nehoráznosť až brutalita14.12. 13:19:18
vrah14.12. 16:08:45
Nobelova cena14.12. 19:22:26
A čo takto15.12. 15:43:44