Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. marca 2010

Desaťtisíce ľudí protestujú proti vláde v Bangkoku



Desaťtisíce stúpencov zosadeného premiéra Thaksina Šinawatru oblečených v typických červených tričkách sa zhromaždili v nedeľu v centre Bangkoku, aby tu vyjadrili nesúhlas so ...



Zdieľať
Foto: SITA/AP

BANGKOK 14. marca (WEBNOVINY/AFP) - Desaťtisíce stúpencov zosadeného premiéra Thaksina Šinawatru oblečených v typických červených tričkách sa zhromaždili v nedeľu v centre Bangkoku, aby tu vyjadrili nesúhlas so súčasnou vládou a žiadali jej rezignáciu. Demonštrácie, na ktorých sa podľa organizátorov zišlo až 100 tisíc ľudí, sprevádzajú prísne bezpečnostné opatrenia. Polícia odhadla počet účastníkov protestov na 50 až 60 tisíc. Tí do hlavného mesta pricestovali predovšetkým z chudobného vidieka na severe a severovýchode krajiny, kde má vyhnaný premiér stále veľkú podporu. Pre obavy z možných násilností na pokojný priebeh demonštrácií dohliada 50 tisíc bezpečnostných predstaviteľov vrátane poriadkovej polície a vojakov. Premiér Abhisit Vetčačiva v televíznom vystúpení uistil, že nemá v pláne použiť silu proti zhromaždeným, ktorí doteraz protestujú "mierumilovne a usporiadane". Zároveň však oznámil, že má v úmysle zotrvať na svojom poste, až kým mu neskončí funkčné obdobie. Prvé demonštrácie proti vláde a na podporu vyhnaného premiéra sa začali už v piatok.

Thaksin sa po prvý raz stal premiérom v roku 2001. Druhýkrát sa jeho strane podarilo vyhrať voľby v roku 2005, no o rok neskôr bola jeho vláda zvrhnutá tamojšou armádou. Príčinou boli premiérove podozrivé finančné machinácie a korupčné aféry jeho kabinetu. Návrat na politickú scénu sa Thaksinovi podaril v roku 2008 po volebnom víťazstve jeho strany, no po uznaní jeho viny a odsúdení za konflikt záujmov na dva roky väzenia sa do rodnej krajiny už nevrátil. Momentálne žije v exile a jeho nástupcom sa stal Aphisit Vetčačiva.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
SNS odmieta tvrdenia MZV USA o diskriminácií Rómov
<< predchádzajúci článok
MAŇKA: EÚ potrebuje novú sociálnu agendu