Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

01. júla 2009

Deti potrebujú pestrú stravu, či už s mäsom alebo bez neho



Vegetariánstvo detí vzbudzuje kontroverzné reakcie. "Vegetariánska strava detí so sebou prináša isté pozitíva, ale aj riziká, ak sa zo stravy vylúči mäso, pri prísnejších formách aj ďalšie ...



Zdieľať
BRATISLAVA 1. júla (WEBNOVINY) - Vegetariánstvo detí vzbudzuje kontroverzné reakcie. "Vegetariánska strava detí so sebou prináša isté pozitíva, ale aj riziká, ak sa zo stravy vylúči mäso, pri prísnejších formách aj ďalšie živočíšne potraviny, najmä ryby, mlieko, mäso a vajcia. Pokiaľ tieto hodnotné potraviny bohaté na výživné látky vylúčime a nenahradíme vhodnými rastlinnými potravinami, môžu v strave chýbať nenahraditeľné živiny," uviedla Katarína Babinská z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. "Zároveň platí, že čím je dieťa mladšie a čím je vegetariánska strava prísnejšia, tým je riziko vyššie," dodala.


Pre častý výskyt zdravotných porúch odborníci malým deťom a predškolákom vo všeobecnosti neodporúčajú výlučne rastlinnú stravu, prikláňajú sa skôr k miernejším formám vegetariánstva. U starších detí nie je problém nahradiť mäsitú stravu čisto vegetariánskou. Musí ale byť bohatá na všetky živiny, ktoré detský organizmus potrebuje.

Pri vegetariánskej výžive je potrebné si uvedomiť aj dôležitosť pestrej stravy. Podobne ako nevegetariánske deti, aj deti konzumujúce vegetariánsku stravu majú svoje obľúbené a neobľúbené potraviny. Rodičia musia dbať, aby mali vo svojej strave v dostatočnej miere zastúpené hodnotné rastlinné potraviny: strukoviny, zeleninu, orechy, celozrnné výrobky, rastlinné oleje a kvalitné rastlinné tuky. Menším deťom sa odporúča ponúkať stravu častejšie, aby prijali dostatok kalórií. Pozornosť treba venovať najmä obsahu bielkovín, vápnika, železa, zinku a omega-3 mastných kyselín v strave. Potrebné je zabezpečiť dostatok vitamínov D a B12, ktoré sa v rastlinných potravinách nenachádzajú.

U detí konzumujúcich vegetariánsku stravu je nižší výskyt obezity. Osvojenie si zásad pestrej vyváženej vegetariánskej stravy v detstve môže byť základom správnych stravovacích návykov v dospelosti. Tieto priaznivé zdravotné účinky však možno docieliť aj zmiešanou stravou, obsahujúcou živočíšne aj rastlinné potraviny, zostavenou podľa zásad správnej výživy. "Vegetariánsku stravu dieťaťa je potrebné zostavovať zvlášť starostlivo, tak aby obsahovala dostatok rastlinných zdrojov všetkých živín a spĺňala potreby detského organizmu. Či dieťa konzumuje vegetariánsku alebo nevegetariánsku stravu, dôležitá je pravidelnosť a pestrosť stravovania, ktorá pomôže deťom predchádzať obezite a mnohým zdravotným problémom v dospelosti. Vyvážený vzťah k jedlu a stravovaniu je cenným návykom, ktorý môžu rodičia svojmu dieťaťu odovzdať,“ dodala Babinská.

Agentúru SITA informovala Monika Mičúchová z PR agentúry Comm.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nový prevratný vyhľadávač realít - www.hladamereality.com
<< predchádzajúci článok
Pijeme stále viac, tvrdí ruský prezident