Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

05. januára 2006

Detí v knižniciach stále ubúda



Zaniknú na Slovensku knižnice?



Zdieľať
Počet detských návštevníkov v knižniciach alarmujúco klesá, niekde až o polovicu. Keďže ceny kníh sú v súčasnosti trojciferné, dalo by sa očakávať, že počet tých, ktorí si prídu knihu radšej požičať, stúpne. Nie je to však pravda. Najväčšiu základňu čitateľov v slovenských knižniciach tvoria študenti s dopytom po odbornej literatúre. Kategória ich rodičov má záujem skôr o knihy pre domácich majstrov, kroniky ľudských dejín či bestsellery a dôchodcovia sa stretávajú v čitárňach dennej tlače. Najžiadanejšou knihou súčasnosti je Brownov Da Vinciho kód. Schopnosť získať návštevníka však dnes závisí nielen od spoločenských trendov, ktoré upriamili pozornosť dieťaťa na počítač, ale aj od šikovnosti manažmentu knižnice.

V Dunajskej Strede zazneli v telefóne knižnice dva jazyky- dobrý deň, tessék. No aj keď v meste žije viac Maďarov ako Slovákov, v regáloch je maďarských kníh iba päťdesiat percent. Nových sa podľa metodičky Lacovej kupuje menej ako kedysi, v dôsledku čoho ubúda aj čitateľov. Tento rok mali k dispozícii iba145 000 Sk, za ktoré nakúpili len niečo vyše štyristo kníh. „Najväčší dopyt je po odborných publikáciách a tie často presahujú sumu tisíc korún,“ upozorňuje. Majitelia čitateľského preukazu sa môžu pripojiť aj na internet. K dispozícii je zatiaľ iba jeden počítač, ale do marca by malo pribudnúť ďalších osem.
O internet je veľký záujem aj v knižnici v Čadci. Zatiaľ sa v nej môžete napojiť na tri počítače za 50 halierov na minútu, ale na jar by malo pribudnúť ďalších  desať a surfovať už bude možné zadarmo. Aj tu je detských čitateľov málo a priviesť ich ku knihe sa snažia napríklad podujatím Andersenova noc, ktoré je už celosvetové. „Prvého apríla, v deň výročia narodenia Andersena sme strávili zábavnú noc asi s tridsiatimi deťmi a pozvali sme aj regionálnych spisovateľov. Jeden im napríklad rozprával historky o kysuckých strašidlách,“ spomína knihovníčka Vojtušová. Deti riešili napínavé úlohy - pomocou pokynov hľadali s baterkami v nočnej knižnici knihy alebo konkrétne informácie. Zamestnanci sa im postarali aj o jedlo a všetci vedno prespali v spacákoch. Dôchodcom zase vychádzajú v ústrety tým, že im dovážajú literatúru aj časopisy priamo do penziónov. Knihy ani personál však nie sú v dosť vyhovujúcom prostredí. Strechu konečne prerobili a čakajú ešte na výmenu okien, cez ktoré fúka.
Aj v kežmarskej knižnici čakajú na sľúbených osem počítačov, ale pre nedostatok miesta ešte nevedia, kde ich umiestnia. Knižnica je súčasťou historickej budovy reduty. Už niekoľko rokov prejde jej dverami ročne okolo 4 000 ľudí. Finančné problémy si vyžiadali zvýšené členské zo sedemdesiat na sto korún pre dospelých, čo hneď odradilo asi dvesto členov a pretože obľúbený Da Vinciho kód majú iba jeden, čaká sa naň rok. Oproti iným má kežmarská knižnica tú výhodu, že má pobočky v školách, kde chodí požičiavať svoje knihy a udržiava si stabilnú úroveň detských čitateľov. Je ich až štyridsať percent z celkového počtu.
Vihorlatská knižnica v Humennom má okolo 7 500 čitateľov. Riadi ju šikovný manažment - od roku 2002, keď dostali na nákup kníh 120 000 Sk, sa im každý rok podarí zohnať vlastnými silami zhruba o 120 000 korún viac. Naposledy to bolo 536 000 Sk. Za to je už možné kúpiť slušný balík kníh. „Keď som nastúpil do funkcie, bola tu až tragikomická situácia. Strecha bola taká deravá, že čitatelia sa predierali medzi lavórmi a igelitovými vreckami,“ opisuje riaditeľ Tomáš Leňo. V roku 2003 však už strechu mali.
V tomto regióne je záujem aj o ukrajinskú literatúru a diela súčasných rusínskych autorov hlavne zo strany škôl z vyučovacím jazykom ukrajinským.
Podduklianska knižnica vo Svidníku hlási tiež alarmujúco nízky počet detských čitateľov. Riadi sa však heslom - keď nepríde Mohamed k hore, príde hora k Mohamedovi - a kúpila dva bibliobusy, s ktorými už dvanásť rokov putuje cez sedemdesiatšesť obcí v troch okresoch - Svidník, Stropkov a Medzilaborce. Veľkým problémom knižníc sú aj krádeže kníh alebo len strán z nich, ktoré potom pracovníci zháňajú v kópiách a vlepujú naspäť.
Galina Lišháková

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Oravci pomohli deťom
<< predchádzajúci článok
Josef Laufer (66): Pre mňa sex nie je nuda