Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. októbra 2012

Dievčatá na celom svete oslavujú, vo štvrtok majú svoj deň



Jedenásteho októbra si svet po prvý raz pripomína Medzinárodný deň dievčat. Medzinárodný záchranný detský fond OSN (UNICEF) pri tejto príležitosti vyzýva na ukončenie detských ...



Zdieľať
dievca BRATISLAVA 11. októbra (WEBNOVINY) - Jedenásteho októbra si svet po prvý raz pripomína Medzinárodný deň dievčat.


Medzinárodný záchranný detský fond OSN (UNICEF) pri tejto príležitosti vyzýva na ukončenie detských sobášov.

Až 70 miliónov žien, ktoré sú dnes vo veku 20-24 rokov, sa vydávalo ako neplnoleté a 23 miliónov z nich malo v čase sobáša menej ako 15 rokov.

Detské sobáše oberajú deti o detstvo a možnosť chodiť do školy a zvyšujú riziko, že na nich bude páchané násilie a poškodzované ich zdravie. Detské sobáše sa síce týkajú aj chlapcov, ale dievčatá postihujú nepomerne častejšie.

Obrazom: Svet si pripomína deň dievčat


Starších ženíchov často lákajú mladé dievčatá

Detské sobáše sú definované ako sobáše dievčat alebo chlapcov pred dosiahnutím 18. roku života, bez ohľadu na to, či ide o formálne uzatvorené sobáše alebo neformálne zväzky, v ktorých žijú deti mladšie ako 18 rokov v partnerských, akoby manželských, vzťahoch, uvádza najnovšia štúdia Detského fondu UNICEF.

Nezriedka je ich nastávajúcim podstatne starší muž a nezriedka sa vydávajú proti svojej vôli.

Predčasné sobáše a skoré tehotenstvá ohrozujú dievčatá na zdraví, často stoja v ceste vzdelaniu a majú vplyv na ich budúcnosť.

Včasné a často neželané tehotenstvá vystavujú dievčatá zdravotným rizikám a nezriedka ich ohrozujú na živote. Komplikácie spojené s tehotenstvom patria medzi najčastejšie príčiny úmrtnosti dospievajúcich dievčat.



Vekovú hranicu treba chrániť zákonom

Až 90 percent všetkých pôrodov u dievčat vo veku 15-19 rokov pritom pripadá na vydaté tínedžerky.

V južnej Ázii tvoria detské sobáše 46 percent všetkých uzatvorených zväzkov, v krajinách subsaharskej Afriky je to 37 percent v Latinskej Amerike a Karibiku 29 percent.

Organizácia Spojených národov už v roku 1994 odporučila všetkým štátom, aby bol minimálny vek pre uzavretie manželstva stanovený na 18 rokov.

Napriek tomu sa manželské zákony v rozvojových krajinách značne líšia.

Do roku 2012, prijalo 103 krajín vek 18 rokov ako dolnú hranicu pre legálny sobáš dievčat, ale len 55 krajín dodnes signovalo Dohovor o súhlase s manželstvom, o minimálnom veku pre uzavretie manželstva a o registrovaných sobášoch (Convention on Consent to Marriage, Minimum Age for Marriage, and Registration of Marriages).

Spomedzi 103 krajín s legislatívne stanovenou vekovou hranicou pre sobáše sa viac ako 50 krajín touto legislatívnou neriadi.

Programy UNICEF je možné podporiť aj zorganizovaním vlastnej aktivity v prospech projektu Školy pre Afriku a prispieť k tomu, aby mali dievčatá lepšie šance na vzdelanie.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Egypt oslobodil vinníkov ťavieho útoku na demonštrantov
<< predchádzajúci článok
Zamestnanci hotela chytili zlodeja, na polícii zjedol kľúč