Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

07. novembra 2007

Dievčatko so štyrmi rukami a štyrmi nohami úspešne operovaliIndickí chirurgovia úspešne oddelili dvojročné dievčatko Lakshmi od "parazitického dvojčaťa", ktoré sa v maternici jeho matky prestalo vyvíjať a živý plod absorboval jeho končatiny, ľadviny a ...Zdieľať

BRATISLAVA 7. novembra (WEBNOVINY) - Indickí chirurgovia úspešne oddelili dvojročné dievčatko Lakshmi od "parazitického dvojčaťa", ktoré sa v maternici jeho matky prestalo vyvíjať a živý plod absorboval jeho končatiny, ľadviny a iné časti. Hlavný lekár tímu Sharan Patil povedal, že dieťa je po viac ako 24-hodinovej operácii v bezpečí a má sa dobre. "Nepohneme sa z nemocnie, kým jej stav nebude stabilizovaný," dodal. Poďakoval za morálnu podporu celého národa, pretože takýto zákrok bol v krajine prvý. Lakshmi, ktorú jej rodičia pomenovali po štvorrukej hinduistickej bohyni, má 80-percentnú šancu na prežitie. Takýto prípad sa objaví v jednom z 5000 pôrodov a vyžaduje odstránenie orgánov a častí tela vo veľmi náročnej operácii. "Predtým, než budeme môcť povedať viac, ju musíme najbližšie dva alebo tri dni dôkladne pozorovať," vyjadril sa hovorca nemocnice Mamatha Patil. Zdôraznil, že operácia bola úspešná a dievčatku momentálne nehrozí žiadne nebezpečenstvo. Lekársky tím tvorilo 36 špecialistov z rôznych oblastí od pediatrie po plastickú chirurgiu. V prvej časti chirurgovia odstránili "parazitické dvojča" a neskôr rekonštruovali panvu a nahradili kožné bunky. Jedna z jej obličiek bola v oboch telách a preto musel tím premiestniť orgán z parazitickej štruktúry do hlavného tela.

Lakshmi priniesli do nemocnice jej rodičia Shambhu a Poonham. Náklady, ktoré predstavovali takmer 1,5 milióna Sk, zaplatila nemocničná nadácia. Mamatha Patil oznámil, že rodičia sú neuveriteľne šťastní. Ich dieťa sa pred operáciou nevedelo postaviť ani chodiť. Údajne sa o ňu zaujímal cirkus.

SITA/AFP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kancelárske vreckové počítače PDA ustupujú profesionálnym zariadeniam
<< predchádzajúci článok
Na čele Billboardu nový album nestarnúcich rockerov The Eagles

Dievčatko so štyrmi rukami a štyrmi nohami úspešne operovali - diskusné fórum čitateľov