Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. mája 2016

Diplomati z 20 krajín diskutujú vo Viedni o Líbyi



Ilustračné foto. Foto: TASR/AP



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP



Viedeň 16. mája (TASR) - Diplomati z približne 20 krajín EÚ, severnej Afriky a Blízkeho východu sa dnes zišli vo Viedni, aby podporili novú vládu národnej jednoty v Líbyi a diskutovali o spôsoboch, ako stabilizovať túto krajinu, ktorá sa medzičasom stala jednou zo základní islamistických extrémistov a prevádzačov ľudí.

Na konferencii, ktorej predsedajú ministri zahraničných vecí USA a Talianska, John Kerry a Paolo Gentiloni, sa rokuje v prvom rade o bezpečnostných záležitostiach, napísala agentúra AP.

Líbyjskú stranu bude na nej zastupovať premiér vlády národnej jednoty Fájiz Sarrádž, ktorý pre nedeľňajšie vydanie britského denníka Daily Telegraph napísal, že Líbya nežiada pozemnú operáciu zahraničných jednotiek na svojom území, ale "pomoc pri výcviku (bezpečnostných zložiek) a zrušenie zbrojného embarga" uvaleného na Líbyu.

Sarrádžom vedená vláda sa za sprostredkovania OSN zrodila v marci a medzinárodné spoločenstvo si od nej sľubuje obnovenie stability v tejto krajine a zastavenie expanzie džihádistického Islamského štátu (IS), ktorý obsadil strategicky významné mesto Syrta i ďalšie lokality.

Niektoré západné krajiny zvažovali nálety na bašty IS v Líbyi, ale vyslanec OSN pre Líbyu Martin Kobler varoval, že takáto operácia by bola predčasná, keďže neexistuje efektívna líbyjská armáda, ktorá by mohla prevziať kontrolu nad bombardovanými miestami.

Európske krajiny majú záujem o stabilitu v Líbyi, pretože v dôsledku bezvládia sa stala jedným z hlavných tranzitných bodov pre migrantov snažiacich sa dostať do Európy. Podľa Koblerových odhadov by sa tento rok mohlo o cestu z Líbye do južnej Európy pokúsiť ďalších najmenej 100.000 ľudí.

V hlboko rozdelenej krajine donedávna existovali dve súperiace vlády - medzinárodne uznávaná sídlila na východe Líbye, v Tobruku, a islamistická v Tripolise. V Tripolise teraz sídli aj nová vláda národnej jednoty. Jej vplyv v krajine je však zatiaľ obmedzený.

Chaos v Líbyi vládne od zvrhnutia dlhoročného vodcu Muammara Kaddáfího v roku 2011.





Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
EXEKÚTORI: Návrh na úpravu odmien by zrušil mnoho exekútorských úradov
<< predchádzajúci článok
Obce môžu dostať dotáciu na prevenciu kriminality do výšky 66.000 eur