Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. decembra 2019

Diskusiou k zmenám v oblasti potratov ukončili poslanci rokovací deň



Rokovacia sála parlamentu SR počas 53. schôdze NR SR 3. decembra 2019 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann



Zdieľať
Rokovacia sála parlamentu SR počas 53. schôdze NR SR 3. decembra 2019 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann Foto: TASR
Bratislava 3. decembra (TASR) - Povinnosť počúvania tlkotu srdca plodu pred potratom sa má vypustiť z navrhovanej novely zákona o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti. Poslankyňa Eva Smolíková (SNS) v utorok v pléne predložila pozmeňujúci návrh. V novele však ostane povinnosť vyhotovenia záznamu zo sonografického vyšetrenia.


Pozmeňujúci návrh tiež hovorí o tom, že otec počatého dieťaťa má právo "na informáciu o existencii počatého dieťaťa a o tom, že žena chce umelo prerušiť tehotenstvo".



Rovnako z neho vyplýva, že umelé prerušenie tehotenstva má byť možné najskôr po uplynutí lehoty 96 hodín od odoslania hlásenia o poskytnutí informácií žene. Priamo do zákona sa má vložiť rozšírený vzor písomného poučenia pre ženy. Lekár by mal ženu okrem rizík informovať aj o výške materského, rodičovského príspevku a ďalších príspevkoch.

Do zákona by mal pribudnúť aj nárok na nemocenské pre ženu, ktorá požiada o utajenie svojej osoby v súvislosti s pôrodom. Vyplácať by sa jej malo od 21. týždňa tehotenstva, teda už vtedy, keď na nej vidieť prvé znaky tehotenstva. Osobitný dôraz sa má klásť na ochranu osobných údajov.

Pozmeňujúci návrh Smolíkovej tiež ráta s tým, že sa postkoitálna antikoncepcia, tzv. "tabletky po" vyradia zo zoznamu liekov, na ktoré nie je potrebný lekársky predpis. Predkladateľka argumentuje tým, že sa tak má zlepšiť ochrana zdravia a ochrana pred teratogénnymi účinkami týchto prípravkov.

Opozičná poslankyňa Jana Cigániková (SaS) kritizovala vyradenie "tabletky po" zo zoznamu liekov, na ktoré netreba lekársky predpis. Vidí v tom hrozbu, že ženy budú siahať po iných riešeniach. Na hrozby v tejto súvislosti upozornila aj nezaradená poslankyňa Simona Petrík. "Ženy budú jasne ohrozené na zdraví a možno aj na živote, ak nebudú mať dostatočný prístup k takejto tabletke," podotkla.

"Dôležité je, aby sme v diskusii mali na zreteli aj to, že chceme pomôcť či už ženám, alebo párom," podotkol poslanec Eduard Heger (OĽaNO) s tým, že podstúpenie umelého prerušenia tehotenstva nemusí byť len rozhodnutím ženy.

Heger tiež poukázal na to, že vyplácanie nemocenského a utajený pôrod boli tiež súčasťou návrhu OĽaNO, ktorý v minulosti v pléne neprešiel. Vynosiť dieťa považuje za lepšiu voľbu a skonštatoval, že vďaka takýmto opatreniam budú mať na to ženy lepšie podmienky.

Nezaradení poslanci Natália Blahová a Jozef Rajtár počas dňa hovorili o tom, že by mali predkladatelia návrh novely z programu schôdze stiahnuť.

Diskusiou k návrhu na zmeny v oblasti potratov ukončili poslanci Národnej rady (NR) SR piaty rokovací deň 53. schôdze parlamentu. V stredu (4. 12.) sa majú poslanci venovať navrhovaným zmenám na očistenie justície. Hovoriť majú tak o zrýchlenom režime pre zmeny v zákone o sudcoch a prísediacich, ale aj o sociálnom poistení a zákone o príspevku poskytovanom z európskych štrukturálnych a investičných fondov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Polícia rieši prípad zbitého štvorročného chlapčeka v Brezne
<< predchádzajúci článok
V kolumbijskej metropole zastrelili francúzskeho inžiniera