Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

06. septembra 2006

Divadelná Nitra odštartuje 15. ročníkPätnásty ročník Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra pod mottom Večne mladý - Forever Young otvorí svoje brány 22. septembra.Zdieľať
 V priebehu šiestich dní ponúkne v hlavnom programe 11 zahraničných a tri slovenské inscenácie, informovala o tom dnes na tlačovej besede riaditeľka festivalu Darina Kárová. Predstavenia sa budú konať aj v satelitných mestách Trnave a Bratislave. Zmenou oproti vlaňajšku je striedanie súčasného divadla s moderným spracovaním klasických diel. Súčasťou 15. ročníka bude i seminár Smrť divadelnej kritiky s polemikou o aktuálnom stave divadelnej kritiky a polemiky na Slovensku. V rámci slávnostného otvorenia festivalu budú 22. septembra vyhlásené i výsledky 11. ročníka ankety Dosky 2006, kde 38 slovenských kritikov vyberalo nominácie zo 130 premiér. Ceny za najlepšie výkony v sezóne 2005/2006 udelia v kategóriách: za najlepšiu inscenáciu, réžiu, ženský herecký výkon, mužský herecký výkon, za najlepšiu scénu, kostýmy, scénickú hudbu a objav sezóny.

Úvodným predstavením Divadelnej Nitry bude poľská inscenácia Woyzeck. Svetoznámu drámu Georga Büchnera z 19. storočia o vzťahu dvoch mladých ľudí, ktorý sa skončí vraždou je z dielne poľskej režisérky Maji Kleczewskej. Zachytáva súčasný svet podvodníkov a provinčných kšeftárov. S autentickou interpretáciou Gogoľovho Revízora, v réžii súčasného ruského režiséra a dramatika Nikolaja Koľadu, príde do Nitry Koľadove divadlo z Jekaterinburgu. Kultový román Platforma francúzskeho spisovateľa Michela Houllebecqua sa stal predlohou predstavenia belgického NTGent. Svetoznámy kontroverzný britský dramatik Mark Ravenhill sa predstaví ako herec vo vlastnej hre Produkt. Na festivale sa po prvý raz predstaví Národní divadlo z Prahy s inscenáciou Richard III. Titulnú úlohu vo veľkovýpravnom a moderne poňatom Shakespearovom texte v réžii Michala Dočekala stvárni český herec a spevák Richard Krajčo. Taliansko-sicílska autorská inscenácia Môj život režisérky a dramatičky Emmy Dante predstavuje čisté divadlo v absolútnej jednoduchosti formy a štýlu. Lotyšská inscenácia Soňa stvárni príbeh osamelej ženy, ktorá vo svojom malom byte sníva o láske. Inscenácia Útecha poľnej cesty rieši bolestivú tému československých dejín - divoký povojnový odsun Nemcov z Brna, ktorý sa odohral v máji 1945. Zaujímavým tanečným predstavením festivalu bude portugalský projekt SWAP. Premiérovo sa na Divadelnej Nitre predstaví i Maďarské národné divadlo, pricestuje s hrou Penthesilea od Heinricha von Kleista. Slovensko bude zastupovať inscenácia domáceho nitrianskeho Divadla Andreja Bagara Tvar vecí v réžii Maji Hriešik a Romana Olekšáka, hra Ivanov v podaní martinského komorného divadla v réžii Romana Poláka a Pred odchodom na odpočinok Divadla Astorka v réžii Juraja Nvotu.

Po úspešnej vlaňajšej premiére bude aj tento rok Otvorené festivalové fórum - OFF, kedy po divadelných a paradivadelných predstaveniach na jednotlivé témy budú diskutovať odborníci pod vedením kurátora Jána Šimka. OFF má podobu tematických štyroch dní. Debatovať sa bude o improvizovanom postoji k životu, sociálnej solidarite, ktorú priniesla dôchodková reforma, o spôsoboch vnímania vlastného večne starnúceho tela a emocionálnej, duchovnej a intelektuálnej spojitosti človeka s konkrétnymi miestami sveta. Novinkou tohtoročného sprievodného programu bude nočný Poetický autobus, ktorý bude premávať po Nitre. Okrem prepravy ľudí má slúžiť i ako kultúrna atrakcia - priamo v autobuse budú mladí tvorcovia čítať svoje básne za hudobného sprievodu.

Pri príležitosti 15. výročia založenia festivalu vyjde na prelome rokov 2006 a 2007 publikácia, ktorá zhodnotí doterajšiu činnosť a úspechy Divadelnej Nitry. Podľa riaditeľky podujatia sa na festival od začiatku jeho existencie prišlo pozrieť takmer 200-tisíc divákov, na pódiu sa vystriedali divadelné súbory z 25 európskych a dvoch mimoeurópskych krajín.

(SITA)


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V kinách a kluboch Projekt 100 opäť ponúka kvalitné filmy
<< predchádzajúci článok
Výskum potvrdil účinnosť telepatie

Divadelná Nitra odštartuje 15. ročník - diskusné fórum čitateľov