Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

06. januára 2011

Divadelný ústav má 50 rokov.



Na celý rok 2011 pripravil bohatú ponuku podujatí pod heslom K nám sa zmestí každé divadlo!



Zdieľať
Divadelný ústavSlogan K nám sa zmestí každé divadlo nie je iba frázou. Zrkadlí sa v ňom dlhoročné úsilie tejto inštitúcie celoplošne a korektne mapovať cesty slovenského divadla, zachytávať jeho éterické okamihy, hoci je dopredu jasné, že sú pominuteľné a trvajú iba v okamihu svojho scénického predvedenia. Vďaka Divadelnému ústavu a jeho systematickej dokumentácii predlžujeme divadlu život a upozorňujeme na jeho kontinuitu.
Vladislava Fekete, riaditeľka Divadelného ústavu
 
V roku 2011 Divadelný ústav oslavuje 50. výročie vzniku. Pre túto príležitosť pracovníci Oddelenia divadelnej dokumentácie, informatiky a digitalizácie, Centra výskumu divadla, Oddelenia edičnej činnosti, Projektového oddelenia a Oddelenia vonkajších vzťahov pre všetkých záujemcov na Slovensku pripravili:
• 2 výstavy | 50 pokladov Divadelného ústavu, Knihy Divadelného ústavu
• 2 medzinárodné sympóziá | Súčasné metódy a technológie dokumentovania divadelného umenia, Festival ako (kreatívny) priemysel
• 1 medzinárodnú konferenciu | Analóg verzus digitál
• 11 nových edičných titulov špeciálne k 50. výročiu Divadelného ústavu•Dejiny slovenského divadla od stredoveku po súčasnosť I.•Dejiny slovenskej drámy•Divadelný ústav 1961 – 2011•Krátky sprievodca Archívom Divadelného ústavu•Podoby slovenského tanečného divadla. Tanec na Slovensku od vzniku slovenského profesionálneho divadla•Stanislav Vrbka: Súborné vydanie kritík. I.1955 – 1969. Inscenácie•Divadelná architektúra na Slovensku•Od Fausta k Orfeovi.Dejiny opery na Slovensku po roku 1989•Marška – Denník Karla Baláka•Generácia. Herecké osobnosti SND•Ivan Stodola: Súborné dramatické dielo III.
• inscenované čítania z archívnych dokumentov Divadelného ústavu Jamnický a spol.
• cyklus prezentácie dokumentov a archívnych fotografií zo zbierok Divadelného ústavu v časopise kød
   
V roku 2011 Divadelný ústav zaznamená aj 10 rokov mladého divadla v Štúdiu 12 a 5. ročník časopisu kød – konkrétne ø divadle.
 
 
 
 
Podrobný rozpis podujatí podľa mesiacov
 
JANUÁR
 
Prezentácia publikácie        
Zuzana Bakošová-Hlavenková a kolektív autorov: Elixír smiechu. Jozef Kroner a Kronerovci
24.1., Panta Rhei, Polus City Center Bratislava o 18h
Nová publikácia Divadelného ústavu a Vysokej školy múzických umení o jednom z najväčších slovenských hercov v dejinách slovenskej kultúry a o hereckom rode Kronerovcov. Jozef Kroner patrí k nezabudnuteľným slovenským hercom už desiatky rokov. Tóno Brtko zo svetoznámeho, Oscarom ovenčeného filmu Obchod na korze, je jednou z tých postáv, ktoré sa zapísali do svetovej kinematografie. Kubo, Fidlikant na streche, Tisícročná včela, Sváko Ragan, Slovácko sa nesúdí... a mnohé ďalšie filmy a seriály sa stali populárnymi aj vďaka prítomnosti Jozefa Kronera. Publikácia kolektívu renomovaných slovenských divadelných a filmových teoretikov pod editorským vedením profesorky Zuzany Bakošovej-Hlavenkovej zachytáva aj herecké majstrovstvo manželky Jozefa Kronera – Terézie Hurbanovej-Kronerovej, dcéry Zuzany Kronerovej, jednej z najvýznamnejších súčasných slovenských herečiek, a ďalšej výraznej hereckej osobnosti, herca Jána Kronera. Knihu dopĺňajú aj príspevky Zuzany Kronerovej, Jána Kronera a ďalších tvorcov a spolupracovníkov.
 
FEBRUÁR
 
Prezentácia publikácie
Marta Poláková: Sloboda objavovať tanec
Pantha Rhei Poštová, Vysoká ulica
 „Tanečná improvizácia je mojou ‚vodou‛, v ktorej môžem objavovať svoj vlastný plavecký štýl,“ hovorí autorka knihy Marta Poláková. Výrazná slovenská choreografka s dlhoročnou interpretačnou praxou sa venuje problémom, ako sú tvorivosť, otvorené vnímanie Divadelný ústav_02a inšpirácia, predstavivosť, elementy pohybu, priestor, a pri každom z nich prináša aj množstvo konkrétnych príkladov. Na základe zážitkov zo zahraničných pobytov a stáží podáva v publikácii o. i. aj podrobný návod, ako pristupovať k vyučovaniu improvizácie.
 
Spustenie informačného systému THEATRE.SK          
Úsilie skvalitňovať služby pre odbornú i širšiu verejnosť, sledovať vývin počítačových technológií a v neposlednom rade i príprava národného programu digitalizácie kultúrneho dedičstva si vyžiadali zásadnú rekonštrukciu celého systému počítačových programov. Preto vo februári 2011 spustí Divadelný ústav prvú etapu nového programu IS THEATRE.SK, ktorý poskytne ucelený a jednotný prístup k všetkým digitálnym údajom, ktoré Divadelný ústav spravuje.
 
MAREC
 
Výstava
Knihy Divadelného ústavu    
14. 3. – 1. 4. 2011
Výstavná sála Univerzitnej knižnice v Bratislave, Michalská 1
Jedinečná výstava predstaví všetky publikácie o divadelnom umení, ktoré vydal Divadelný ústav v Bratislave počas päťdesiatročnej činnosti. Komplexný prehľad poukazuje v prvom rade na mnohopočetný súbor publikácií, ktoré sú výstupom pravidelnej dokumentačnej, archívnej či výskumnej činnosti Divadelného ústavu vo forme divadelných ročeniek, kalendárov, súpisov, katalógov, a ktoré sú jedinečné aj tým, že ich v takejto forme a množstve vydáva len Divadelný ústav Bratislava. Výstava prináša aj systematický prehľad publikácií v rámci jedenástich edícií, prostredníctvom ktorých sa verejnosti sprístupňujú významné práce domácich i zahraničných divadelných autorov a teatrológov z oblasti drámy i teórie. Výstava Knihy Divadelného ústavu je zároveň dokladom toho, ako sa za posledných pätnásť rokov zvýšil počet titulov, ich obsahová i grafická úroveň a skvalitnil celkový vizuálny dizajn.
 
APRÍL
 
Prezentácia publikácie
Ivan Stodola: Súborné dramatické dielo III.                        
Štúdio 12, Jakubovo námestie 12, Bratislava
Záverečný diel Súborného dramatického diela Ivana Stodolu ukončuje rozsiahly vydavateľský projekt, ktorým sa slovenskej laickej i odbornej verejnosti sprístupnilo kompletné dielo nášho najhranejšieho dramatika. Divadelný ústav tak exkluzívne zverejnil nielen oficiálne verzie divadelných hier, ale aj  ich doteraz neznáme varianty, rovnako ako Stodolove publicistické texty či rozhovory s dramatikom z rôznych období jeho života. Významnou časťou zväzku je obsiahla štúdia z pera popredného slovenského teatrológa prof. Júliusa Pašteku, ktorá erudovane aj čitateľsky príťažlivo komentuje osobnosť MUDr. Ivana Stodolu nielen ako dramatika, ale aj ako popredného slovenského lekára, a hlavne charakterného, statočného človeka, ktorého bytostný humanizmus nezlomili ani roky strávené v komunistickom väzení 50. rokov. Dielo Ivana Stodolu patrí do zlatého fondu slovenského divadla a komplexný pohľad na jeho tvorbu je súčasťou kultúrneho dedičstva Slovenskej republiky.
 
Scénické čítanie        
Jamnický a spol.
1.4.2011
Štúdio 12, Jakubovo námestie 12, Bratislava
Štúdio 12 a Oddelenie divadelnej dokumentácie, informatiky a digitalizácie pripravilo cyklus stretnutí s archívom Divadelného ústavu. Osobnosti divadelného života na Slovensku predstavia zaujímavosti, ktoré sa skrývajú v archíve Divadelného ústavu. Počas dvoch príjemných večerov sa záujemcovia o divadelnú históriu dozvedia aj to, čo nebolo doteraz publikované a zverejnené, a zistia, že tajomstvá archívu môžu byť vzrušujúce a dobrodružné.
 
 
MÁJ
 
Prezentácia publikácie                    
Divadelný ústav 1961 – 2011
Štúdio 12, Jakubovo nám. 12, Bratislava
Publikácia pri príležitosti päťdesiateho výročia od založenia Divadelného ústavu Bratislava dokumentuje všetky obdobia vývoja tejto inštitúcie so zameraním na jednotlivé významné dekády, vývin archívu a dokumentácie, edičnú tvorbu, ako i ďalšie aktivity. Rozhovory s bývalými riaditeľmi a výpovede „pamätníkov“ prinesú doteraz často neznáme udalosti a fakty z histórie ústavu, ako i zaujímavosti zo zákulisia práce v tejto modernej profesionálnej inštitúcii. Prehľadné súpisy (zamestnancov, oddelení, publikácií, výstavných projektov, ocenení...) pomôžu k plastickému obrazu jedinečnosti a dôležitosti činnosti Divadelného ústavu Bratislava.
 
Medzinárodná konferencia: Analóg verzus digitál         
18. 5. 2011
Digitalizácia „zastaralého“ kultúrneho dedičstva sa v poslednej dobe stala predmetom mnohých kultúrnych projektov. Technofetišisti vyhlásili novú éru zachytávania, šírenia
a archivácie obrazu, zvuku či objektov. Už Walter Benjamin na začiatku 20. storočia tvrdil,
že technickou reprodukciou a reprodukovateľnosťou umeleckého diela sa stráca jeho aura.
Čo je teda viac – analóg, alebo digitál?
Organizuje Kultúrny kontaktný bod v spolupráci s Divadelným ústavom.
 
JÚN
 
Prezentácia publikácie        
Rudolf Hudec: Krátky sprievodca Archívom Divadelného ústavu   
9. 6. 2011 v rámci Medzinárodného dňa archívov
Štúdio 12, Jakubovo námestie 12
Odborná publikácia mapuje bohatý materiál v počte niekoľko desiatok tisícov kusov, ktorý sa nachádza v zbierkach a fondoch Divadelného ústavu. Prehľadne a podľa druhov dokumentov opisuje množstvo materiálov spätých so slovenským divadlom, všetky súčasti vzniku divadelnej inscenácie – divadelné hry, fotografie, bulletiny, plagáty, pozvánky na premiéry, články, recenzie, akvizičné zbierky, dedičstvo po najvýznamnejších osobnostiach jednotlivých divadiel... Sprievodca fondmi a zbierkami prináša obraz o nesmierne cennom kultúrnom dedičstve neoceniteľnej hodnoty, ktorý vzniká vďaka dlhoročnej každodennej činnosti Divadelného ústavu. A keďže divadelné dielo existuje len v čase a priestore, nezanecháva fyzickú stopu, ide o jediný spôsob, akým sa uchová aj efemérne divadelné umenie na Slovensku.
           
Výstava
50 pokladov Divadelného ústavu
2. 6. – 12. 7. 2011
Harmincova sieň, Slovenské národné múzeum, Vajanského nábrežie 2, Bratislava
Výstava predstaví päťdesiat najvzácnejších dvoj- a trojrozmerných predmetov zo zbierok jubilujúcej inštitúcie, ponúkne malým aj veľkým návštevníkom atraktívny, multimediálny prienik do dejín slovenskej divadelnej praxe, histórie, teórie aj kritiky. Nebudú chýbať ani osobnosti, ktoré v často nepriaznivých vonkajších podmienkach zbierali a uchovávali vzácne hodnoty slovenskej kultúry.
 
Prezentácia Divadelného ústavu, reinštalácia výstav
Dotyky a spojenia s Divadelným ústavom
22. – 26. 6. 2011
V rámci každoročného martinského festivalu divadiel na Slovensku Dotyky a spojenia sa Divadelný ústav predstaví sériou podujatí – reinštaláciou výstav Bienále divadelnej fotografie a Knihy Divadelného ústavu, diskusiou v cykle kødek o zmysle a poslaní Divadelného ústavu v súčasnosti a scénickým čítaním z dokumentov Divadelného ústavu, ktoré sa týkajú martinského divadelného života. Nebude chýbať ani informačný stánok inštitúcie a predaj publikácií.
Organizuje Divadelný ústav v spolupráci so Slovenským komorným divadlom v Martine.
 
SEPTEMBER
 
Prezentácia výskumného a edičného projektu
Marška – Denník Karla Baláka                                           
Štúdio 12, Jakubovo námestie 12
Unikátny objav v rámci archívu Divadelného ústavu, denník jedného z hercov legendárnej divadelnej skupiny Marška, podnietil vznik jedinej knižnej publikácie na Slovensku o činnosti zájazdového divadla, ktoré malo za úlohu propagovať vznik našej prvej scény. Zápisky  zo zákulisia súboru, o ktorého existencii sa nezachovali takmer nijaké oficiálne záznamy, je mimoriadne cenným pramenným materiálom k tejto v podstate neznámej kapitole začiatkov slovenského profesionálneho divadla. Prinášajú správy o každodennej práci súboru, uvádzaných inscenáciách, procesoch skúšok, návštevnosti, ale i privátne informácie, akými bol úspech či neúspech predstavení alebo zásnuby legiend slovenského divadla – Janka Borodáča a Oľgy Országhovej-Borodáčovej. Divadelný ústav aj takouto mimoriadne zaujímavou formou odkrýva neznáme miesta slovenskej divadelnej histórie. Z historického i teatrologického hľadiska cenné zápisky dopĺňa komplexná štúdia o významnom zástoji Maršky v rámci slovenského divadla s prehľadnými súpismi, poznámkami, mapkou trasy zájazdov a fotografickou prílohou.   
 
 
Prezentácia výskumného a edičného projektu
Michaela Mojžišová: Od Fausta k Orfeovi. Dejiny opery na Slovensku po roku
1989
Štúdio 12, Jakubovo námestie 12, Bratislava
Históriu súčasného operného divadla na Slovensku po revolúcii v roku 1989 mapuje práca renomovanej divadelnej teoretičky Michaely Mojžišovej so zameraním na významné osobnosti slovenskej divadelnej réžie (Bednárik, Chudovský), svetoznámych operných interpretov
a medzníkové tituly slovenskej opery novodobých dejín. Ide o najvýznamnejšiu publikáciu
o opernej tvorbe na Slovensku, ktorá sa mohla po prelomových udalostiach rozvíjať už aj
v kontexte modeného európskeho divadla a naopak, prostredníctvom uznávaného spôsobu výučby tzv. bratislavskej opernej školy obohacovať úspechy operných domov na celom svete.
 
 
Medzinárodné sympózium: Festival ako (kreatívny) priemysel
Dátum: 23. 9. 2011
Miesto: Nitra
Konferencia má ambíciu prostredníctvom pozvaných zahraničných odborníkov priblížiť slovenskej verejnosti u nás málo známy fenomén kreatívneho priemyslu. Dá sa vôbec spájať umenie a priemysel? Ako a prečo môže divadlo priniesť mestu a regiónu ekonomický impulz? V európskom rozmere sa tento fenomén skúma s čoraz väčšou vážnosťou, najvyšší čas, aby sa stal súčasťou aj našej kultúrnej politiky.
Organizuje Divadelný ústav v spolupráci s Asociáciou Divadelná Nitra.
 
Reinštalácia výstavy
50 pokladov Divadelného ústavu
Vernisáž 22. 9. 2011 v Nitrianskej galérii
 
 
OKTÓBER
 
Prezentácia výskumného a edičného projektu
Vladimír Štefko a kolektív autorov: Dejiny slovenskej drámy        
Štúdio 12, Jakubovo námestie 12, Bratislava
Najvýznamnejšia publikácia svojho druhu na Slovensku za posledné desiatky rokov prinesie komplexný pohľad na vývoj slovenskej drámy od počiatku profesionálneho divadla u nás po súčasnosť. Dejiny slovenskej drámy tvoria profily jednotlivých dramatikov, ktorí sa nezmazateľne zapísali do histórie slovenského divadla a kontextové kapitoly s prehľadným a erudovaným zobrazením umeleckých a historických súvislostí. Štruktúru knihy tvorí päť základných období, súvisiacich so slovenskými (i európskymi) historickými medzníkmi. Dejiny slovenskej drámy patria k základným vedeckovýskumným pilierom Centra výskumu divadla Divadelného ústavu – vznikali niekoľko rokov pod vedením autority slovenskej teatrológie, profesora Vladimíra Štefka, ktorý je zároveň autorom kontextových štúdií. Pod portréty dramatikov sú takisto podpísaní erudovaní slovenskí teatrológovia.
 
Prezentácia publikácie        
Ján Jaborník: Dejiny slovenského divadla od stredoveku po súčasnosť I.
Štúdio 12, Jakubovo námestie 12, Bratislava
Teatrológ a vynikajúci slovenský historik doc. Ján Jaborník sa s mimoriadnym nasadením a záujmom po celý svoj život venoval dejinám slovenského divadla. Je autorom stoviek článkov, esejí, kritík, ktoré publikoval v nespočetnom množstve encyklopédií, slovníkov, zborníkoch, odborných periodikách. Postrehy o divadle publikoval nielen v odborných periodikách, ale aj v podobe desiatok posudkov, ktoré pripravoval ako vysokoškolský pedagóg. Jeho celoživotné dielo systematicky zoradené a skompletizované vytvorilo precízny a rozsiahly prehľad dejín slovenského divadla v rozsahu, aký doteraz na Slovensku ešte nevyšiel.
Vychádza v spolupráci s Asociáciou súčasného divadla.
 
Scénické čítanie
Jamnický a spol. 2
Štúdio 12, Jakubovo námestie 12, Bratislava
Štúdio 12 a Oddelenie divadelnej dokumentácie, informatiky a digitalizácie pripravilo cyklus stretnutí s archívom Divadelného ústavu. Osobnosti divadelného života na Slovensku predstavia zaujímavosti, ktoré sa skrývajú v archíve Divadelného ústavu. Počas dvoch príjemných večerov sa záujemcovia o divadelnú históriu dozvedia aj to, čo nebolo doteraz publikované a zverejnené, a zistia, že tajomstvá archívu môžu byť vzrušujúce a dobrodružné.
 
NOVEMBER
           
Prezentácia výskumného a edičného projektu    
Viera Dlháňová: Divadelná architektúra na Slovensku 
Pantha Rhei Poštová, Vysoká ulica, Bratislava
Jedinečný materiál o divadelných priestoroch – historických aj moderných divadelných budovách a interiéroch divadiel na Slovensku. Publikácia prostredníctvom opisu architektúry divadelných priestorov, ich historického vývoja a súčasného stavu odhaľuje skvosty slovenskej architektúry, odkrýva často neznámy umelecko-spoločenský kontext, ktorým dokazuje kultúrny rozkvet na Slovensku. Autorka tak predstavuje rozsiahle kultúrne dedičstvo našej krajiny späté s divadlom a bohatá obrazová príloha upriami pozornosť na architektonické hodnoty v oblasti divadelného života na Slovensku.
                       
Prezentácia publikácie        
Stanislav Vrbka: Súborné vydanie kritík. 1955 – 1969. I. Inscenácie                     
Štúdio 12, Jakubovo námestie 12, Bratislava
Súborné dielo jedného z najvýznamnejších slovenských divadelných, ale i filmových, televíznych a rozhlasových kritikov prináša obraz slovenského divadla počas obdobia vyše tridsiatich rokov. Osobitý spôsob analýzy divadelných inscenácii Stanislava Vrbku a jeho vyhranené, často nekompromisne formulované postoje patrili k uznávaným a rešpektovaným názorom aj z radov divadelných tvorcov.   
 
Reinštalácia výstavy
Knihy Divadelného ústavu
Štátna vedecká knižnica v Košiciach
                                                                                                                                    
Medzinárodné sympózium: Súčasné metódy a technológie dokumentovania divadelného umenia
28. –  29. 11. 2011
Štúdio 12, Divadelný ústav, Bratislava
Dokumentovanie divadelnej inscenácie je jediným dostupným prostriedkom zachovania konkrétnej podoby umeleckého druhu, ktorý sa neopakovateľne odohráva v konkrétnom čase a priestore. Je dôležitým prostriedkom dotvárania divadelnej kultúry, podpory divadelného kontextu a budovania kultúrneho povedomia. Divadelná dokumentácia sa prednostne programovo orientuje na odbornú verejnosť – divadelných kritikov, teoretikov, estetikov, kulturológov, historikov umenia a študentov umeleckých škôl. Doplnkovo komunikuje aj so širšou kultúrnou verejnosťou. Keďže v v ostatných rokoch sledujeme nástup nových technológií i do oblasti dokumentácie, Divadelný ústav sa rozhodol usporiadať odborný seminár, ktorý by v jednotlivých tematických okruhoch analyzoval súčasný stav a naznačil možné vývinové trendy v oblasti divadelnej dokumentácie. Dvojdňová konferencia so slovenskými i zahraničnými účastníkmi sa bude zaoberať klasickými a modernými prostriedkami dokumentovania divadelnej inscenácie, problémami v uchovávaní 2D a 3D objektov a elektronických záznamov inscenácií či formou prezentácie dokumentačných fondov verejnosti.
 
Noc divadiel  
Deň a noc v Divadelnom ústave
19. 11. 2011 Divadelný ústav, Jakubovo nám.12, Bratislava
V rámci 2. ročníka Noci divadiel ponúkne Divadelný ústav množstvo podujatí nielen v rámci Štúdia 12. Otvorí aj ďalšie priestory pre prednášky, prehliadky a sprievodné akcie.
 
Galavečer pri príležitosti 50. výročia vzniku Divadelného ústavu
28. 11. 2011
Divadlo Astorka Korzo´90, Bratislava
Stretnutie priateľov a spolupracovníkov Divadelného ústavu a slávnostné uvedenie pripravovaného dokumentárneho filmu o Divadelnom ústave scenáristky Ľubice Orechovskej v réžii Petra Kerekeša.
 
 
DECEMBER
 
Prezentácia publikácie
Emil Tomáš Bartko: Podoby slovenského tanečného divadla. Tanec na Slovensku od vzniku slovenského profesionálneho divadla       
Štúdio 12, Jakubovo námestie 12, Bratislava
Jediné dejiny tanca na Slovensku od vzniku slovenského profesionálneho divadla po súčasnosť. Rozsiahla práca popredného odborníka na tanečné divadlo a dlhoročného riaditeľa operného súboru Slovenského národného divadla je komplexným prehľadom dejín tanečného umenia na Slovensku. Popri zobrazení vývoja a stavu slovenského profesionálneho tanca sa venuje aj významným folklórnym súborom a tvorcom, ktorí výrazne prispeli k formovaniu tanečného divadla na Slovensku. Súčasťou publikácie sú prehľadne koncipované registre a súpisy tanečníkov, choreografov, hudobných skladateľov, scénografov, baletných titulov, libriet, súborov…
V spolupráci s Vysokou školou múzických umení.  
 
Prezentácia publikácie        
Ladislav Lajcha: Generácia. Herecké osobnosti SND         
Štúdio 12, Jakubovo námestie 12 Bratislava
Kultúrnu pamäť národa tvorí, popri súčasných aktivitách, historická nadväznosť a kontinuálne pokračovanie v úspešnej tvorivej činnosti. Pri efemérnosti divadelného umenia sú to v prvom rade historické dokumenty, ktoré zachytávajú vznik a vývoj umeleckého diela a pomáhajú udržiavať umeleckú kontinuitu práce predchádzajúcich generácií. Taký je aj jedinečný a rozsiahly obraz tvorby silnej hereckej generácie našej prvej scény, ktorej predstavitelia – Martin GregorJozef KelloOľga BorodáčováHana MeličkováAndrej BagarBeta Poničanová  František DibarboraMária BancíkováMartin HubaJúlius Pántik i Viliam Záborský a mnohí ďalší – písali začiatky histórie slovenského profesionálneho činoherného divadla pod vedením legiend slovenského divadla (Borodáč, Jamnický, Zachar, Budský). Autor, popredný slovenský teatrológ, poskytuje plastický obraz o umeleckom úsilí a výsledkoch ich práce, a hoci už existujú čiastkové publikácie o tomto fenoméne, ani jedna z nich nepodáva problematiku tak živo, sústredene v kontextoch doby i životopisov jej aktérov.
 
Slávnostný večer
10 rokov Štúdia 12
5. 12. 2011
Štúdio 12, Jakubovo nám.12, Bratislava
Štúdio 12 je netypickým divadelným priestorom. Funkcionalistickú stavbu projektovali Alois Balán a Jiří Grossmann, dvojica architektov, vďaka ktorým Bratislava v 20. a 30. rokoch minulého storočia nadobúdala moderný ráz. Začiatkom roku 1930 sa do novostavby na Námestí richtára Jakuba nasťahoval Československý rozhlas. Budova fungovala pod názvom Palác Radiojournal. Dnešné Štúdio 12 je technickou pamiatkou, a preto sú interiér a architektonické členenie zachované v takmer pôvodnom stave. História budovy sa spája aj s filmom. V povojnových rokoch sa stalo Štúdio prvým filmovým ateliérom na Slovensku. Nakrútili sa tu interiérové scény niekoľkých filmov. Rozhlas tu sídlil do roku 1985. V 90. rokoch bolo Štúdio kultovým hudobným klubom Rock Pop Jazz. V decembri 2011 Štúdio 12 oslavuje desať rokov svojho divadelného fungovania. Popri divadelných projektoch, ktoré sa zameriavajú najmä na prezentáciu novej slovenskej a svetovej drámy a súčasného umenia, mali a naďalej majú v Štúdiu 12 svoje miesto rôzne otvorené diskusie a semináre na aktuálne témy, prezentácie kníh a časopisov, festivaly, projekcie, multižánrové podujatia, hudobné koncerty a iné kultúrne a sociálne aktivity.
 
 
Ďalšie aktivity Divadelného ústavu v jubilejnom roku
Okrem podujatí zameraných na 50. výročie, Divadelný ústav v roku 2011 pripravuje množstvo ďalších aktivít, prezentácií a publikácií. Medzi najvýznamnejšie patrí každoročný festival Nová dráma/New Drama, slovenská účasť na svetovej scénografickej výstave Pražské quadrienale 2011 a piaty ročník časopisu kød – konkrétne ø divadle.
 
 
Divadelný ústav v kocke
Divadelný ústav je odbornou inštitúciou, ktorá sa zaoberá komplexným výskumom, dokumentáciou a poskytovaním informácii vo vzťahu k divadelnej kultúre na Slovensku od vzniku prvej profesionálnej scény v roku 1920.
Vo svojej odbornej činnosti systematicky zhromažďuje, vedecky spracováva a sprístupňuje zbierkové, archívne a dokumentačné fondy z histórie a súčasnosti slovenského profesionálneho divadla a zabezpečuje komplexný informačný systém o profesionálnom divadle na Slovensku. Vydáva odbornú pôvodnú a svetovú teatrologickú literatúru                          a divadelné hry slovenských i zahraničných autorov, zabezpečuje domáce a zahraničné výstavy a ponúka služby knižnice, videotéky, fonotéky, prezentačné štúdium fondov a zbierok, rešeršné služby, reprografické služby, výstrižkovú službu, spolupracuje s partnerskými inštitúciami na Slovensku aj v zahraničí. Vo vzťahu k zahraničiu je Divadelný ústav členom medzinárodných mimovládnych organizácií ITI, ENICPA, CAE, FIRT, IETM a SIBMAS, prostredníctvom ktorých sa zapája do medzinárodných odborných teatrologických aktivít a projektov a v rámci tejto spolupráce i svojich ďalších pravidelných aktivít napomáha prezentácii slovenského divadla v zahraničí.
 
 
V Divadelnom ústave nájdete aj
  • Verejný špecializovaný archív
  • Múzeum Divadelného ústavu
  • Centrum výskumu divadla – akreditované pracovisko pre výskum a vývoj
  • Informačný systém THEATRE.SK (on-line databáza)
  • Festival inscenácií súčasnej slovenskej a svetovej drámy Nová dráma/New Drama
  • Štúdio 12
  • Informačné centrum a kníhkupectvo Prospero
  • Súťaž o pôvodný dramatický text DRÁMA
  • Kultúrny kontaktný bod
  • Európsky kontaktný bod

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Samsung uvádza na trh model NX11 – najnovšiu sadu fotoaparátu a objektívov radu NX
<< predchádzajúci článok
VÝZVA – Dráma 2010