Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. septembra 2010

Djindjičov vrah neutiekol ani po tretíkrát



Srbské bezpečnostné jednotky objednávateľovi vraždy premiéra Zorana Djindjiča doteraz prekazili už tri pokusy o útek. V piatok o tom informovala tamojšia ministerka spravodlivosti. ...



Zdieľať
ulemek Foto: SITA/AP

BELEHRAD 17. septembra (WEBNOVINY) - Srbské bezpečnostné jednotky objednávateľovi vraždy premiéra Zorana Djindjiča doteraz prekazili už tri pokusy o útek. V piatok o tom informovala tamojšia ministerka spravodlivosti. Všetky plány na útek Miloradovi "Legijovi" Ulemekovi zmarili ešte "vo fáze prípravy", uviedla Snežana Malovičová.

Poslednýkrát sa zosnovateľ Djindjičovej vraždy z roku 2003 pokúsil utiecť na slobodu s pomocou "dvoch rozbušiek ukrytých v guľôčkovom pere". "Pravdepodobne by ich použil počas prepravy z belehradskej väznice do nápravno-výchovného ústavu s vyšším stupňom ostrahy," spresnila ministerka. Podľa Malovičovej sa pero podarilo Ulemekovi získať v čase, keď ho navštívil jeho právnik alebo rodina, keďže mal právo aj na súkromné návštevy bez policajného dozoru. Vraha nakoniec v júli úspešne presunuli do väznice s vyšším stupňom ochrany vo východosrbskom meste Požarevac. Zariadenie miestni obyvatelia prezývajú aj "srbský Alcatraz".

Ulemek pôsobil v minulosti ako šéf policajnej zásahovej jednotky, po atentáte na Djindjiča v roku 2003 ho však odsúdili na 40 rokov odňatia slobody. Ešte počas vojny v Juhoslávii bol aj členom takzvaných Červených baretov, notoricky známej obávanej jednotky vytvorenej Slobodanom Miloševičom na začiatku 90. rokov. Červené barety neskôr spájali aj s organizovaným zločinom. Ulemeka okrem Djindjičovej vraždy odsúdili na 40 rokov aj za pomoc pri atentáte z roku 2000 na bývalého srbského prezidenta Ivana Stamboliča, ktorý nariadil samotný Miloševič. Súd mu vymeral ďalších 15 rokov aj za pokus o vraždu bývalého srbského opozičného lídra Vuka Draškoviča.

Djindjič bol prvým demokraticky zvoleným premiérom Srbska a zásluhy mu pripisujú najmä za priblíženie krajiny bližšie k Západu po zvrhnutí Miloševiča v roku 2000. Nepriateľov si však vytvoril najmä v tábore Miloševičových podporovateľov, keďže to bol práve on, kto poslal príslušníkov jeho autoritárskeho režimu pred Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v holandskom Haagu.

SITA/AFP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Prezidentom asociácie poisťovní je Marek Jankovič
<< predchádzajúci článok
Rusko kúpi 50 strojov Boeing 737 Next Generation