17. novembra 2013

Djokovič vyrovnal na 2:2, finále rozhodne až záverečná dvojhra

Stav finálového duelu Davisovho pohára tenistov medzi Srbskom a Českom v Belehrade je po štyroch zápasoch nerozhodný 2:2 a o víťazovi rozhodne až záverečná dvojhra. O ...

Novak Djokovič Foto: TASR/AP
Belehrad 17. novembra (TASR) - Stav finálového duelu Davisovho pohára tenistov medzi Srbskom a Českom v Belehrade je po štyroch zápasoch nerozhodný 2:2 a o víťazovi rozhodne až záverečná dvojhra. O vyrovnanie sa v nedeľňajšom súboji tímových jednotiek postaral Novak Djokovič, ktorý za 2:41 h zdolal lídra obhajcov trofeje Tomáša Berdycha 6:4, 7:6 (5) a 6:2. V rozhodujúcom súboji by sa mali predstaviť Dušan Lajovič a Radek Štěpánek.

Djokovič nastúpil do súboja s Berdychom s imperatívom víťazstva i jasne pozitívnou bilanciou vzájomných zápasov 14:2. Český tenista v prvom sete tlaku favorita dlho odolával, hoci čelil až desiatim brejkbalom. Deväť dokázal odvrátiť, ale desiaty za stavu 5:4 pre Djokoviča už nie a Srb po 59 minútach hry premenil svoj štvrtý setbal. V búrlivej atmosfére zaplnenej Kombank arény prišli prvé kritické chvíle pre domáceho miláčika v deviatej hre druhého dejstva - dve premiérové brejkové možnosti súpera ale odvrátil a poradil si aj s mankom 2:4 i 4:5 v tajbrejku, ktorého záver zvládol skvele a získal pre seba aj druhý set. Hneď v úvode tretieho povzbudený Djokovič zobral Berdychovi podanie a zápas už suverénne doviedol do víťazného konca.

"Snažil som sa s ním vydržať od začiatku do konca, bohužiaľ to nestačilo. Má vynikajúcu formu, hrá skvele, navyše pred takýmto publikom, aj to ho ženie ďalej. Zaslúžene vyhral," uznal kvality súpera Berdych v rozhovore pre ČT.

Srbi tak stále živia nádej na svoj po roku 2010 historicky druhý triumf v prestížnej súťaži o "šalátovú misu", Česi majú okrem vlaňajšieho úspechu na konte aj víťazstvo z roku 1980 ešte v rámci spoločného Československa.