Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. júla 2014

Dnes zvolia nových členov VNMESNárodnostné organizácie si dnes zvolia zástupcov jednotlivých národnostných menšín vo Výbore pre národnostné menšiny a etnické skupiny (VNMES). Na voľbách kandidátov 13 menšín v SR sa zúčastní ...Zdieľať
Bratislava 4. júla (TASR) - Národnostné organizácie si dnes zvolia zástupcov jednotlivých národnostných menšín vo Výbore pre národnostné menšiny a etnické skupiny (VNMES). Na voľbách kandidátov 13 menšín v SR sa zúčastní celkovo 103 organizácií.


Najviac z nich, až 35, zastupuje rómsku menšinu. Rómovia majú aj najviac kandidátov na členov VNMES. Na štyri miesta kandiduje desať reprezentantov rómskej menšiny.

Proporcionálne druhý najväčší počet kandidátov má ukrajinská menšina. Na dve miesta vo výbore sú štyria kandidáti. Organizácie ostatných 11 národnostných menšín navrhli rovnaký počet kandidátov, koľko má daná menšina miest vo výbore.

Medzi piatimi kandidátmi maďarskej národnostnej menšiny je aj neúspešný prezidentský kandidát Gyula Bárdos z SMK. Bulharská, chorvátska, nemecká, židovská, ruská i srbská národnostná menšina navrhla za kandidátov súčasných členov výboru. Naopak, v prípade moravskej a poľskej menšiny súčasní členovia VNMES kandidátmi nie sú.

Voľba nových členov VNMES sa uskutoční dnes od 08.00 h do 18.00 h v priestoroch Úradu vlády SR v hoteli Bôrik v Bratislave. Noví členovia získajú trojročný mandát.

VNMES je stálym odborným orgánom Rady vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť pre otázky týkajúce sa národnostných menšín a etnických skupín a ich príslušníkov a pre oblasť implementácie Európskej charty regionálnych alebo menšinových jazykov. Plní funkciu konzultatívneho orgánu vo veciach účasti príslušníkov národnostných menšín a etnických skupín na riešení vecí týkajúcich sa národnostných menšín a etnických skupín v zmysle Ústavy SR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Juh Japonska zasiahli prudké dažde, vyžiadali si najmenej jednu obeť
<< predchádzajúci článok
Poslanci dnes rozhodnú o kľúčovej dani, znížovať sa zrejme nebude

Dnes zvolia nových členov VNMES - diskusné fórum čitateľov