Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala    Hudba

01. októbra 2019

Do Bratislavy zavíta husľový virtuóz Shlomo MintzIlustračná fotografia.Zdieľať
Ilustračná fotografia. Foto: TASR
Bratislava 1. októbra (TASR) - Do Bratislavy sa chystá izraelský huslista Shlomo Mintz. Do hlavného mesta zavíta v rámci edukačného projektu "Majstrovské kurzy svetových husľových virtuózov" a odohrá aj recitál pre verejnosť. TASR o tom informoval za organizátorov Tomáš Turčan.


Jeden z najžiadanejších svetových interpretov klasickej hudby príde podporiť nádejné mladé talenty husľovej hry. Huslista, dirigent a skladateľ Shlomo Mintz sa predstaví 24. októbra v Bratislave pred študentmi aj vlastným recitálom v sprievode izraelského klaviristu Itamara Golana. "Mimoriadne žiadaná hudobná udalosť bude otvorená aj pre širokú verejnosť," podčiarkol Turčan.

Dvojdňová návšteva Shloma Mintza v slovenskej metropole sa začne vo štvrtok 24. októbra o 19.00 h sólovým recitálom v priestoroch Veľkého evanjelického kostola na Panenskej ulici. Na koncerte zaznejú diela Debussyho, Francka, Brahmsa i vlastná tvorba S. Mintza. O deň neskôr (25. 10.) poskytne Mintz vyučovacie hodiny, tzv. "master class", počas ktorých bude svoju techniku a hudobnú interpretáciu s majstrom konzultovať päť talentovaných študentov - huslistov. Kurzy sa budú konať od 9.30 do 13.30 h v koncertnej sále Dvorana na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Vstup na majstrovské kurzy bude voľný, organizátori na ne pozývajú všetkých študentov hudby, pedagógov ZUŠ, konzervatórií či vysokých škôl.

"K projektu podpory novej generácie husľových talentov na Slovensku sa rozhodol pripojiť aj Martin Kubiš, významný slovenský husliar pôsobiaci v írskom Dubline, ktorý pri príležitosti návštevy Shloma Mintza vyrobil majstrovské husle v hodnote 10.000 eur a ktoré veľkoryso poskytne do užívania jednému zo zúčastnených mladých huslistov," dodal organizátor siedmeho ročníka majstrovských kurzov Pavel Bogacz z občianskeho združenia Sinfonietta Bratislava.

Shlomo Mintz sa narodil v Moskve, v útlom detstve s ním rodičia emigrovali do Izraela. Tam sa jeho talentu chopili uznávaní pedagógovia, ktorí ho nasmerovali k legendárnemu Isaacovi Sternovi. Pod jeho patronátom začal študovať na umeleckej škole Juilliard v New Yorku, kde bol žiakom Dorothy DeLay a už v 18 rokoch absolvoval svoje prvé turné po koncertných sálach Európy. Hosťoval vo filharmonických orchestroch v New Yorku, Philadelphii, Chicagu, Berlíne či vo Viedni. Už v 18 rokoch nastúpil aj na paralelnú profesijnú dráhu dirigenta, dirigoval orchestre ako Royal Philharmonic v Londýne, Israel Philharmonic či NHK Symphony v Japonsku. Dnes 61-ročný umelec sa začal v posledných rokoch venovať aj skladateľskej činnosti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V bratislavskej zoo plánujú nový výbeh pre medveďa
<< predchádzajúci článok
Literárny fond ocenil autorov vedeckej a odbornej literatúry 2018

Do Bratislavy zavíta husľový virtuóz Shlomo Mintz - diskusné fórum čitateľov