Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

06. decembra 2018

Do duálneho vzdelávania bolo zapojených takmer 4000 žiakov



Tri roky reálneho budovania systému duálneho vzdelávania na Slovensku priniesli prvých 113 úspešných absolventov a stále sa zvyšujúci záujem o vstup do ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR- Erika Ďurčová
Bratislava 6. decembra (TASR) - Tri roky reálneho budovania systému duálneho vzdelávania na Slovensku priniesli prvých 113 úspešných absolventov a stále sa zvyšujúci záujem o vstup do systému zo strany zamestnávateľov, škôl i žiakov. Aj napriek tomu reforma zaostáva za očakávaniami zamestnávateľov. Všetci zainteresovaní sa zhodujú v jednom, a to, že bez výraznej podpory vlády a masívnej celoštátnej kampane nie je možné očakávať výrazný pokrok reformy vzdelávania na Slovensku. Uviedli to vo štvrtok v Bratislave predstavitelia Asociácie priemyselných zväzov (APZ).


Do systému duálneho vzdelávania bolo aktuálne do konca októbra tohto roku zapojených 3970 žiakov. Počet zamestnávateľov dosiahol v tomto termíne počet 631. Žiaci sa môžu v rámci systému duálneho vzdelávania učiť na 231 školách v 161 študijných a učebných odboroch. Pri hodnotení podielu sektorov na počte žiakov sú na prvých miestach strojnícko-automobilový sektor, elektrotechnický sektor a sektor obchodu a služieb. V rámci regionálneho rozloženia reformy sa najviac žiakov učí v Trenčianskom kraji, nasleduje Žilinský, Nitriansky a Bratislavský kraj.

"Aj napriek tomu, že sa do reformy duálneho vzdelávania zapája čoraz viac žiakov, škôl i zamestnávateľov, nie sme s týmito počtami ani zďaleka spokojní. Až 63 % absolventov stredných škôl nepracuje vo svojom odbore. Pritom až 38 % firiem odmieta zákazky pre nedostatok pracovnej sily," povedal Alexander Matušek, viceprezident APZ a prezident Zväzu automobilového priemyslu (ZAP) SR.

Podľa neho neefektívne vynaložené ročné výdavky iba na stredné školstvo predstavujú 250 miliónov eur, plus ďalšie prostriedky sú potrebné na rekvalifikáciu.

Podporu vlády či ministerstiev zamestnávatelia očakávajú pri vybudovaní centier orientácie na výber povolania, pri vytvorení novej sústavy študijných a učebných programov a jej implementácii do praxe v roku 2019/2020 či pri podpore rekvalifikácií s prvkami duálneho vzdelávania s cieľom zabezpečiť v krátkom čase dostatok pracovnej sily. Zamestnávatelia preto pripravili akčný plán ďalšieho smerovania odborného vzdelávania a prípravy na roky 2020 - 2025. Pôjde okrem iného aj o to, na základe analýzy nastaviť novú efektívnu sieť škôl, zmeniť financovanie škôl podľa ich kvality a uplatnenia absolventov s využitím dát Sociálnej poisťovne.

"Za mimoriadne dôležité považujeme aj vytvorenie funkčného systému propagácie nielen povolaní, ale aj celkovej reformy systému duálneho vzdelávania. Bez podpory vlády a vytvorenia komplexnej koncepcie propagácie na celoštátnej úrovni budú naše deti aj naďalej končiť na úradoch práce," zdôraznil Matušek.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Maďarskí policajti našli v tureckom kamióne schovaných 24 migrantov
<< predchádzajúci článok
Pokuty za jazdu po diaľnici načierno sa môžu posielať aj do zahraničia