Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. septembra 2013

Do konca októbra by mohol Slovensko navštíviť francúzsky prezident



Návšteva prezidenta Francúzskej republiky Francoisa Hollanda na Slovensku v tomto roku je stále v pláne. Prirodzene, ak sa medzinárodná situácia bude vyvíjať radikálnym smerom, nemožno vylúčiť zmenu ...



Zdieľať
Bratislava 16. septembra (TASR) - Návšteva prezidenta Francúzskej republiky Francoisa Hollanda na Slovensku v tomto roku je stále v pláne. Prirodzene, ak sa medzinárodná situácia bude vyvíjať radikálnym smerom, nemožno vylúčiť zmenu programu. Avšak zatiaľ sa s cestou prezidenta Hollanda na Slovensko stále ráta, povedal v rozhovore pre TASR veľvyslanec Francúzskej republiky na Slovensku Jean-Marie Bruno.

Jean-Marie Bruno Foto: TASR/Vladimír Benko

Na otázku TASR, či je možné spresniť termín návštevy prezidenta Hollanda na Slovensku, veľvyslanec Bruno dodal: "Veľmi pravdepodobne do konca októbra. Nemôžem vám však dátum návštevy oficiálne potvrdiť, lebo s prezidentskou kanceláriou v Bratislave i s Úradom vlády SR sa treba ešte dohodnúť na viacerých spresneniach a dotiahnuť niektoré oficiálne záležitosti. V tomto štádiu sa však s návštevou prezidenta Hollanda na Slovensko ráta," konštatoval Jean-Marie Bruno v rozhovore, ktorý pre TASR poskytol v závere svojej diplomatickej misie.

Hollande navštívi Slovensko pri príležitosti 20. výročia vzniku SR


Francúzsky prezident Hollande sa rozhodol navštíviť Slovensko v roku 2013 pri príležitosti 20. výročia vzniku SR. Rozhodol sa tak preto, aby demonštroval francúzsko-slovenské priateľstvo, uznal pozoruhodné úspechy, ktoré krajina uskutočnila od získania nezávislosti tým, že sa reformovala, reštrukturalizovala a modernizovala, vstúpila do eurozóny, stala sa pre Francúzsko európskou krajinou prvoradého významu. "A dúfam, že aj priateľom v mnohých oblastiach," poznamenal veľvyslanec.

Diplomatickú misiu na Slovensku si Jean-Marie Bruno prial. Podpis vtedajšieho francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho na poverovacích listinách mu splnil toto želanie. Zažil dôležité okamihy pre Slovensko i pre Európsku úniu (EÚ), objavil prírodu, ale aj silný a odvážny národ, ktorý, žiaľ, vo Francúzsku veľmi nepoznajú, ako priznal. "Myslím si, že treba doceniť túto časť Európy na západe kontinentu. Moja misia bola na výške mojich očakávaní i nádejí", uviedol lúčiaci sa diplomat.

V ekonomickej oblasti sa vzájomné francúzsko-slovenské vzťahy rozvíjali, neraz v závislosti od celkovej medzinárodnej situácie. Veľké firmy a spoločnosti vo Francúzsku i v iných krajinách majú v súčasnosti plány, ktoré vo veľkej miere presahujú európsky kontinent. Tak môžeme konštatovať, že aj niektoré veľké francúzske firmy sa rozhodli využiť ponúknuté príležitosti a prišli sem na Slovensko, pokračoval Jean-Marie Bruno. "Niektoré, napríklad PSA Peugeot-Citroën posilnili svoju prítomnosť, zvýšili výrobu a poskytli prácu mnohým Slovákom. Počas minulých rokov prišli aj ďalší subdodávatelia. Ak francúzske firmy chcú prísť investovať na Slovensko, môžeme im povedať, že je tu priaznivé prostredie na ich investície," dodal francúzsky ambasádor.

Otázka jazyka


Pre veľvyslanectvo je jednou z najvyšších priorít, aby sa udržal rozsah vyučovania francúzskeho jazyka v slovenskom školskom systéme. "Som veľmi spokojný, že francúzsky jazyk sa stále vyučuje v slovenskom školskom systéme, najmä v bilingválnych gymnáziách a v školách s posilneným vyučovaním francúzštiny. Na Slovensku žije niekoľko osobností, ktoré dobre ovládajú francúzsky jazyk i keď ho niekedy nepoužívajú z obáv, že urobia chyby. V tejto krajine ľudia francúzštinu ovládajú, čo ma dojíma," priznal Jean-Marie Bruno.

"V roku 2013 sme zamerali pozornosť najmä na Európske hlavné mesto kultúry (EHMK)", uviedol. Podľa veľvyslanca sa Marseille-Provence a Košiciam podarilo nadviazať partnerstvo, ktoré, ako dúfa, pretrvá. Podarilo sa vytvoriť vzájomné styky, spojenia medzi oboma mestami. Podujatia v rámci EHMK sa ešte neskončili, v októbri bude, okrem iného aj Biela noc (Nuit blanche). "Z pohľadu Veľvyslanectva Francúzskej republiky na Slovensku je EHMK veľkým úspechom pre Košice aj pre Slovensko," vyzdvihol Bruno.

Jednou z viacerých iniciatív veľvyslanca bolo aj rozšírenie osláv francúzskeho štátneho sviatku, 14. júla, Dňa dobytia Bastily, z oficiálnych priestorov na Hlavné námestie v Bratislave. "Naozaj sme chceli, aby aj Slováci mali spolu s nami možnosť radovať sa spolu s francúzskymi občanmi." Koniec koncov, reagovali sme tým aj na istú potrebu a naši partneri, tu pôsobiace francúzske podniky, nás podporili. Ak si Bratislavčania budú priať, aby spoločné oslavy pokračovali, nájde sa energia i prostriedky, aby projekt pokračoval aj v budúcich rokoch," zdôraznil.

Jean-Marie Bruno pricestoval do Bratislavy 27. septembra 2010, funkcie sa oficiálne ujal 13. októbra 2010 po odovzdaní poverovacích listín do rúk prezidenta SR Ivana Gašparoviča. Do Paríža sa vracia 20. septembra. Bude riadiť Kabinet pre Francúzov žijúcich v zahraničí na Ministerstve zahraničných vecí v meste na Seine. "Budem teda dohliadať aj na svojich krajanov žijúcich a pracujúcich na Slovensku," dodal kariérny diplomat.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Taiwanský filmový festival začína už zajtra v kine Mladosť
<< predchádzajúci článok
Požiar bytu v Petržalke neprežila jedna osoba