Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. novembra 2021

Do Lotyšska vyrazila z Michaloviec kolóna deviatich nových samohybných kanónových húfnic Zuzana 2Do Lotyšska vyštartovala v sobotu 27. novembra kolóna deviatich nových samohybných kanónových húfnic Zuzana 2. Po dvojročnej službe v Posilnenej predsunutej prítomnosti NATO (EFP) v Lotyšsku ...Zdieľať
162885160_871979240028499_9000976216785965495_n 676x437 28.11.2021 (Webnoviny.sk) - Do Lotyšska vyštartovala v sobotu 27. novembra kolóna deviatich nových samohybných kanónových húfnic Zuzana 2.


Po dvojročnej službe v Posilnenej predsunutej prítomnosti NATO (EFP) v Lotyšsku vystriedajú 2. palebnú batériu so staršími húfnicami Zuzana 2000.

Absolvovali intenzívny výcvik


Kolóna vyrazila z 21. samohybného delostreleckého oddielu Michalovce a pre Ozbrojené sily SR (OS SR) ide zároveň o výcvik bezpečného presunu jednotiek cez vlastné územie. Informovalo o tom Ministerstvo obrany SR na svojej internetovej stránke.

„Posledné Zuzany 2 sme dostali v auguste - ich vodiči a obsluha absolvovali intenzívny preškoľovací výcvik, takže sme na nasadenie pripravení,“ potvrdil veliteľ oddielu podplukovník Marek Uchal.

Rotujúca jednotka delostrelcov je do výcvikovej operácie vyslaná na pol roka s možnosťou predĺženia na rok, a je súčasťou účelového zoskupenia pod kanadským velením.

Ďaleký dostrel a vysoká presnosť


Nové samohybné kanónové húfnice budú súčasťou integrovaného delostreleckého palebného systému OS SR. Nasadené môžu byť na Slovensku, ako aj v operáciách NATO a Európskej únie (EÚ).

Ako vysvetlil štátny tajomník rezortu obrany Marian Majer na sociálnej sieti, húfnice Zuzana 2 sa vyznačujú okrem iného veľkou mobilitou, vysokou presnosťou streľby, ďalekým dostrelom či vyššou balistickou odolnosťou posádky.

Celkovo by malo Slovensko obstarať 25 húfnic Zuzana 2 spolu s príslušenstvom, trenažérom, sadami náhradných dielov a muníciu s komponentmi. Nákup schválila v roku 2018 ešte predchádzajúca vláda.


Zdroj: Webnoviny.sk - Do Lotyšska vyrazila z Michaloviec kolóna deviatich nových samohybných kanónových húfnic Zuzana 2 © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Slovenskí europoslanci sú z manévrov Ruska pri hraniciach s Ukrajinou znepokojení, považujú ich za provokáciu
<< predchádzajúci článok
Situácia v školách je veľmi vážna, tvrdí Šipoš. O ich plošnom zatvorení rozhodne koaličná rada

Do Lotyšska vyrazila z Michaloviec kolóna deviatich nových samohybných kanónových húfnic Zuzana 2 - diskusné fórum čitateľov