Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. augusta 2009

Do roku 2050 bude každý piaty Európan vyznávať islamNízka pôrodnosť Európanov a nárast počtu migrantov, najmä moslimov, zásadne zmení európsku kultúru a spoločnosť, napísal britský denník The Telegraph. Európska moslimská populácia sa v ...Zdieľať
LONDÝN 10. augusta (WEBNOVINY) - Nízka pôrodnosť Európanov a nárast počtu migrantov, najmä moslimov, zásadne zmení európsku kultúru a spoločnosť, napísal britský denník The Telegraph. Európska moslimská populácia sa v posledných 30 rokoch viac ako zdvojnásobila a do roku 2015 sa jej počet ešte zvýši. V Bruseli sú už teraz najpopulárnejšie mená pre novonarodených chlapcov Mohamed, Adam, Radžán, Ajúb, Mahdí, Amín a Hamza.


Krajiny EÚ celé roky prijímajú migrantov, v posledných rokoch však prichádza do únie čoraz viac ľudí z rozvojových krajín. Podľa štúdie Leona Perkowského, ktorú vypracoval pre americké letectvo, žilo v roku 2006 v únii najmenej 15 miliónov moslimov. Mnohí moslimovia tu však žili ilegálne, a tak je ich pravdepodobný počet 23 miliónov.

Americký Inštitút pre politiku migrácie uvádza, že do roku 2050 bude v EÚ 20 percent vyznávačov islamu. Už dnes tvoria moslimovia jednu štvrtinu obyvateľov Marseilles a Rotterdamu, vo švédskom meste Malmö tvoria jednu pätinu, 15 percent moslimov žije v Bruseli a Birmighame a 10 percent v Londýne, Paríži a Kodani. Podľa tej istej štúdie moslimovia získajú do polovice storočia prevahu vo Francúzsku a možno aj v celej západnej Európe.

Rakúsko bolo v 20. storočí z 90 percent katolícke, do roku 2050 sa podľa amerického novinára Christophera Caldwella môže stať islam v krajine väčšinovým náboženstvom. Podľa denníka The Telegraph sa zmenená demografia výrazne prejaví vo všetkých oblastiach života v EÚ - od vzdelania, bývania, sociálneho systému, pracovného trhu až po umenie.

"Predstavitelia únie týmto otázkam venujú menej pozornosti, ako by si zaslúžili. Viac sa sústreďujú na azylantov a riadenú migráciu ako na integráciu tých, čo už tu žijú," uviedol riaditeľ pre zamestnanosť a sociálnu politiku Európskej komisie Jerome Vignon.

Demografia prinúti politikov zaoberať sa týmito otázkami skôr, či neskôr. Mnohí nastoľujú tieto otázky už dnes. Angel Gurría, generálny tajomník Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), povedal v júni: "Migrácia nie je kohútik, ktorý môžeme podľa vôle otvárať a zatvárať. Potrebujeme férovú a efektívnu politiku migrácie a integrácie, účinnú politiku vhodnú pre obdobie ekonomickej prosperity aj krízy."

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vysoké školy a SAV môžu žiadať o eurofondy do 24. augusta
<< predchádzajúci článok
Prokuratúra v prípade ”bývanie”, vypočuje vojakov počas ich dovolenky