24hod.sk    Šport    MS v hokeji 2007

05. mája 2007

Do štvrťfinále Američania, Švajčiari a Fíni, Slováci blízko

V sobotňajších dueloch osemfinálových skupín si postup do štvrťfinále majstrovstiev sveta v hokeji vybojovali reprezentanti Fínska, Švajčiarska a Spojených štátov amerických. V E-skupine zdolali ...

MOSKVA 5. mája (WEBNOVNY) - V sobotňajších dueloch osemfinálových skupín si postup do štvrťfinále majstrovstiev sveta v hokeji vybojovali reprezentanti Fínska, Švajčiarska a Spojených štátov amerických. V E-skupine zdolali Švajčiari Dánov 4:1 a Fíni zvíťazili nad Talianmi 3:0. Zdolané tímy sú už bez šance na postup do štvrťfinále. V F-skupine zvíťazili najprv Američania nad Nemcami 3:0 a neskôr si Slováci poradili tesne s Čechmi 3:2. Slovenskí reprezentanti sú blízko postupu do štvrťfinále. O miesto v elitnej osmičke ich ešte môžu pripraviť Bielorusi, s ktorými sa stretnú vo svojom záverečnom vystúpení v F-skupine v nedeľu od 14.15 h SELČ.

Svetový šampionát pozná už šesť z osmičky štvrťfinalistov. Už skôr si postup medzi osem najlepších vybojovali Švédi, Kanaďania a Rusi.

Sobotňajší súhrn zo 71. MS v hokeji v Moskve

E-skupina (Chodynka):
Švajčiarsko - Dánsko 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)
Góly: 14. Monnet (Sprunger, Wichser), 27. Di Pietro (Lemm), 33. Sprunger (Streit), 50. Sprunger (Wichser, Monnet) - 37. Damgaard (K. Staal)
Vylúčení: 5:6 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Bulanov (Rus.) - Feola (USA), Pouzar (ČR), 6200 divákov
Švajčiarsko: Hiller - Streit, Forster, Blindenbacher, Bezina, Vauclair, Hirschi, Gerber - Reichert, Ambühl, Rüthemann - Di Pietro, Wirz, Camichel - Sprunger, Monnet, Lemm - Della Rossa, Jeannin, Wichser - Paterlini
Dánsko: Michael Madsen - Damgaard, Bödker, D. Nielsen, Pander, A. Andreasen, Lassen, Möller - Tranholm, Green, K. Staal - Regin, F. Nielsen, Starkov - J. Nielsen, Christensen, Kjaergaard - Sundberg, Marten Madsen, Olsen - Smidt

Skóre popoludňajšieho duelu E-skupiny otvoril v 14. min v presilovej hre Monnet a korunoval tak streleckú prevahu tímu z krajiny "helvétskeho kríža". Po prestávke strelecky ožili aj Dáni, ich pokusy však úspešne kryl gólman Jonas Hiller. Švajčiari naopak využili ponúknuté príležitosti a Di Pietro so Sprungerom skórovali v 27., resp. 33. minúte. Tím z Jutského polostrova sa dočkal gólu v 37. minúte, keď presilovú hru za technický priestupok lavičky využil Damgaard. V záverečnom dejstve skúsení Švajčiari udržiavali získaný náskok, ktorý sa ešte prikrášlili, keď druhý gól v zápase zaznamenal Sprunger. Švajčiarsko si najbližšie už v nedeľu o 14.15 h zmeria sily s domácim Ruskom, Dánov čaká v pondelok duel s Talianskom, v ktorom pôjde už len o konečné umiestnenie na 5. a 6. mieste v tabuľke E-skupiny.

Fínsko - Taliansko 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)
Góly: 8. Viuhkola (Lehtinen, Peltonen), 19. Hentunen (J. Ruutu, N. Kapanen), 43. Viuhkola (N. Kapanen, Hentunen)
Vylúčení: 2:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Hansen (Nór.) - Jakobsen (Nór.), Mášik (SR), 4850 divákov
Fínsko: Norrena - Kukkonen, Nummenlin, Saravo, Mäntylä, Aki-Petteri Berg, Söderholm - Peltonen, Viuhkola, Lehtinen - T. Ruutu, M. Koivu, Mietinnen - J. Ruutu, N. Kapanen, Hentunen - Bergenheim, Kontiola, Kallio - Pärssinen, Pyörälä
Taliansko: Hell - Lorenzi, Trevisani, Borgatello, Helfer, Strazzabosco, F. Ramoser - Scandella, Cirone, De Bettin - R. Ramoser, Ansoldi, Margoni - Lefebvre, Parco, Chitarroni - Faggioni, De Toni, Rigoni - Pittis

V sobotňajšom večernom dueli E-skupiny si Fíni v aréne Chodynka poradili s Talianmi hladko 3:0 a získali rozhodujúce tri postupové body. O dva góly severanov sa postaral stredný útočník Kärpät Oulu Jari Viuhkola, tretí pridal skúsený Jukka Hentunen. Defenzívne hrajúci Taliani za celý zápas poslali na fínskeho brankára Fredrika Norrenu len 13 striel a umožnili mu tak vychytať na šampionáte druhý zápas s nulou na konte. Ten prvý si gólman Colmbusu pripísal ešte v základnej skupine proti Ukrajine.
Talianski hokejisti zostali v E-skupine naďalej s nulou na konte. Zverenci trénera Michela Gouleta však svoj hlavný cieľ v Moskve už splnili, keď sa vyhli bojom o záchranu a zabezpečili si účasť medzi elitou aj na budúci rok na MS v Kanade.

6. Dánsko 4 0 0 0 4 6:24 0

*Poznámka: Za názvom krajiny nasleduje počet zápasov, víťazstvá, víťazstvá po predĺžení, prehry po predĺžení, prehry, skóre, body.

Zostávajúci program v E-skupine:
Nedeľa 6. mája: Rusko - Švajčiarsko (14.15 h SELČ), Švédsko - Fínsko (18.15)
Pondelok 7. mája: Taliansko - Dánsko (14.15), Švédsko - Rusko (18.15)

F-skupina (Mytišči):
USA - Nemecko 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Góly: 3. Paul Šťastný (Arnason, E. Cole), 36. Paul Šťastný (E. Cole), 44. Stempniak (Paul Šťastný, E. Cole)
Vylúčení: 9:6 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Ronn (Fín.) - Fonselius (Fín.), Zatta (Tal.), 2200 divákov
USA: Grahame - J. Johnson, Pothier, Greene, R. Suter, Alberts, Ballard, Hutchinson, E. Johnson - Stempniak, Kessel, Clark - E. Cole, Paul Šťastný, Backes - Hall, Petersen, LaRose - Davis, Arnason, Bochenski
Nemecko: Patzold - Sulzer, M. Bakos, Petermann, Breitbach, Dietrich, Draxinger, Osterloh, Hordler - Felski, Alexander Barta, Tripp - Gogulla, Hackert, M. Wolf - Polaczek, Fical, Rankel - Busch, Ullmann, Kreutzer

Zverenci trénera Mika Sullivana začali dobre a už v 3. minúte otvoril skóre Paul Šťastný počas vylúčenia nemeckého krídelníka Polaczeka. Aj keď mali v úvode tretiny Nemci streleckú prevahu, prekonať brankára Grahama sa im nepodarilo. Aj druhú zmenu skóre zabezpečil syn legendárneho Petra Šťastného Paul po prihrávke Erica Colea. Američania bojujúci o postupovú istotu nenechali nič na náhodu a v 44. minúte Lee Stempniak po prihrávke Paula Šťastného, ktorý tak mal prsty vo všetkom podstatnom v tomto dueli. Nemecko čaká v pondelok o 14.15 h Bielorusko, Američania si v rovnaký deň o 18.15 h zmerajú sily v zámorskom derby s Kanadou.

Česko - Slovensko 2:3 (1:0, 0:2, 1:1)
Góly: 9. Plekanec (Marek, M. Barinka), 55. Klesla (Olesz, Plekanec) - 23. Demitra (Gáborík, Marián Hossa), 31. Kapuš (Šatan, Podhradský), 54. Gáborík (Šatan)
Vylúčení: 1:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia 0:0, rozhodovali: Vinnerborg - Karlberg (obaja Švéd.), Oskirko (Rus.), 3400 divákov
Česko: Čechmánek - Židlický, Čáslava, Z. Michálek, M. Barinka, Platil, Hamr, Klesla - P. Sýkora, Výborný, J. Hlinka - Tenkrát, Plekanec, Olesz - Irgl, Čajánek, Hubáček - Bednář, Marek, Rolinek
Slovensko: Križan - Chára, Podhradský, Starosta, Štrbák, Jurčina, Stehlík, Harant - Šatan, Kapuš, Uram - Radivojevič, Kukumberg, Somík - Marián Hossa, Demitra, Gáborík - Melichárek, Podkonický, Surový

Oba tímy začali dôležitý duel zakríknuto s dôrazom na pozornú obranu. Slováci vážnejšie neohrozili Čechmánka ani v prvej presilovej hre, zaujala až prihrávka Gáboríka pred bránku na Hossu v 6. min. Naopak zverenci trénera Aloisa Hadamczika využili svoju prvú početnú výhodu už po 26 sekundách, keď Plekanec spomedzi kruhov prekonal Križana, ktorému dobre bránil vo výhľade Olesz. O slabšej hre slovenského tímu svedčili iba štyri strelecké pokusy za dvadsať minút.
V druhej tretiny sa obraz hry vďaka šťastnému gólu Demitru z 23. min zmenil. Center zámorskej formácie nahodil po prihrávke Gáboríka spoza bránky puk na Čechmánka, a ten si ho ľavým betónom zrazil za seba - 1:1. Česi znervózneli a začali kopiť chyby. V 26. min skúšal podobným štýlom ako Demitra nahodiť puk Kukumberg, ale gólman českého družstva bol tentoraz pozorný. V polovici druhej časti hry Slováci súpera zavreli v útočnom pásme. Najprv si veľký tlak - ale bez úspešného zakončenia - vytvoril Demitrov útok. Následne strieľal z výbornej pozície Podkonický a všetko uzavrel pri signalizovanom vylúčení po akcii Podhradského presnou bekhendovou strelou Kapuš - 2:1. Zverenci kormidelníka Júliusa Šuplera boli naďalej aktívnejší, v 35. min preveril Čechmánka aktívny Demitra a po ňom od modrej Podhradský.
V záverečnej časti v 46. min podržal pri šanci Irgla Slovákov Križan, na opačnej strane za štyri minúty trafil pravú žŕdku Surový a z protiútoku mieril iba do Križana z dobrej pozície Bednář. V 54. min rozjasal fanúšikov spod Tatier po prihrávke Šatana nádherným gólom Gáborík, ale už po 45 sekundách bol rozdiel opäť iba jednogólový. Po strele Plekanca dvakrát dorážal Olesz, k odrazenému puku sa dostal voľný obranca Klesla a nezaváhal - 2:3. Česi odvolali 45 sekúnd pred koncom brankára, no do gólovej pozície sa už nedostali. Naopak "Demitrovci" mohli zvýšiť na 4:2, no Gáborík ešte kolegiálne hľadal Hossu, ktorý neuspel.