Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

13. apríla 2018

Dobrovoľníci budú čistiť od odpadu celý tok rieky MuráňIlustračné foto.Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/Milan Kapusta
 
Revúca 13. apríla (TASR) – Vyčistenie rieky Muráň od odpadu po celom jej toku je cieľom podujatia Spoločne za čistú Muránku, ktoré sa koná 20. a 21. apríla v Revúckom okrese. Ako TASR informoval Ján Šmídt z občianskeho združenia Živá planina, ktoré je jedným z organizátorov, napriek tomu, že niektoré úseky Muráňa bývajú každoročne vyčistené od komunálneho odpadu, nikdy nebola vyčistená celá rieka naraz.


"S iniciatívou vyčistiť Muráň prišli v roku 2017 vodáci zo západného Slovenska, ktorí sa náhodou zastavili pri našej rieke na jej dolnom toku. Uchvátila ich a hneď na druhý deň ju aj splavili. Bol to najkrajší splav rieky v tejto sezóne, vyznal sa vtedy jeden z nich. Len toho odpadu keby nebolo, dodal," priblížil Šmídt.

Rieku budú podľa jeho slov čistiť nielen vodáci a ďalší dobrovoľníci, ale pridajú sa aj rybári z Jelšavy a Revúcej, zapoja sa i obce, ako aj pracovníci Štátnej ochrany prírody SR – Správy Národného parku Muránska planina a Správy Národného parku Slovenský kras. "Ak chcete pomôcť pri čistení rieky, môžete sa do spoločnej akcie zapojiť. Bližšie informácie o podujatí získate na obecnom alebo mestskom úrade v katastri obce, v ktorej by ste chceli pomôcť," dodal Šmídt.

Rieka Muráň a jej prítoky Lehotský potok a Zdychavka sú s priľahlými pozemkami súčasťou chráneného územia európskeho významu Alúvium Muráňa. Rieka je súčasťou európskej sústavy chránených území Natura 2000. Táto sústava má zabezpečiť ochranu najvzácnejších a najviac ohrozených druhov voľne rastúcich rastlín, voľne žijúcich živočíchov a prírodných biotopov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Slováci podali vlani 702 sťažností na súdnych exekútorov
<< predchádzajúci článok
Ruský vojenský vrtuľník sa zrútil do Baltského mora, posádka neprežila

Dobrovoľníci budú čistiť od odpadu celý tok rieky Muráň - diskusné fórum čitateľov