Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

30. septembra 2019

Dobrovoľníci vo Vysokých Tatrách vyzbierali 900 kilogramov odpaduIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Henrich Mišovič
 
Tatranská Lomnica 30. septembra (TASR) – Tatry i Pieniny majú za sebou veľké upratovanie, dobrovoľníkom sa v rámci 41. ročníka akcie Čisté hory, ktorej organizátorom sú Štátne lesy Tatranského národného parku (ŠL TANAP-u), podarilo vyzbierať dokopy takmer 900 kilogramov odpadu. „Vo vreciach aj tentokrát končili najmä obaly od potravín, plastové a sklenené fľaše, našli sa však aj pneumatiky, železný šrot, plechy či stavebný odpad,“ informovala Martina Petránová zo ŠL TANAP-u.


Hoci sa akcia koná vždy v poslednú septembrovú sobotu, už počas týždňa sa do upratovania pustili viaceré školy. Ďalší dobrovoľníci sa do čistenia dolín zapojili aj v nedeľu (29.9.). Pridať sa mohol každý, stačilo si vyzdvihnúť vrece na odpad na hociktorom z nástupných miest od Oravíc až po Červený Kláštor. „Celkovo si Čisté hory tento rok nenechalo ujsť 1468 dobrovoľníkov. Najviac, až pol tony neporiadku vytiahli z potoka Lipničanka v Červenom Kláštore. Išlo najmä o pneumatiky a rôzne plechy,“ konkretizovala Petránová s tým, že najmenej smetí, len tri kilogramy, vyzbierali dobrovoľníci v ochrannom obvode Podbanské.

V oravskej časti Tatier skončilo vo vreciach dokopy 33 kilogramov odpadkov, medzi ktorými boli najmä obaly od potravín, plastové a sklenené fľaše. Podobný obsah vriec zväčša evidovali aj ostatné ochranné obvody ŠL TANAP-u, no v okolí Štrbského plesa objavili aj zvyšky detského kočiara či hasiaci prístroj, ktorý bol však takmer celý zahrabaný v zemi, takže sa ho ešte raz pokúsia vytiahnuť.

„Opäť nás milo prekvapil záujem ľudí o túto akciu, no čo nás najviac mrzí, je fakt, že aj po štyroch desaťročiach je odpadkov nielen v okolí turistických chodníkov a Cesty slobody stále viac než dosť. Rozčarovaní sme boli najmä pri pohľade na obsah vriec, ktoré vyzbierali horolezci v bivakoch a ich okolí. Okrem konzerv, igelitov, fliaš či plastových téglikov a pohárikov, našli medzi skalami napríklad aj staré rozpadnuté topánky, splesnivený spacák, batoh a oblečenie. Z toho je zrejmé, že aj o rok budeme mať určite čo upratovať,“ zhodnotil koordinátor akcie Igor Stavný, ktorého mrzí, že smeti končia napríklad aj v drevených schránkach, ktoré sa nachádzajú na Náučnom chodníku Hrebienok A to i napriek tomu, že už na prvý pohľad musí byť turistom jasné, že sú v nich informačné materiály pre návštevníkov. „Nepomáha ani piktogram, ktorý jasne vypovedá o tom, že tam smeti nepatria. Hoci schránky pravidelne čistíme, situácia sa vôbec nelepší a stále v nich niečo, čo tam nepatrí, objavíme,“ skonštatoval Stavný.

Za štyri desaťročia sa prírodné prostredie Tatranského a Pieninského národného parku podarilo odbremeniť od približne 64 ton odpadu. Rekordným bol rok 1980, kedy účastníci Čistých hôr vyniesli z dolín 7655 kilogramov odpadu, pričom až 3700 kg pochádzalo z okolia Skalnatého plesa. Doteraz si akciu nenechalo ujsť vyše 46.000 dobrovoľníkov, v posledných rokoch ide spravidla najmä o školy, ale výnimkou nie sú ani firmy, ktoré v Tatrách organizujú pre svojich zamestnancov napríklad teambuildingy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na billboarde nad diaľnicou hral namiesto reklám pornofilm, incident vodičov zhrozil aj pobavil
<< predchádzajúci článok
Na kastingy Zem spieva prišlo takmer 2000 súťažiacich

Dobrovoľníci vo Vysokých Tatrách vyzbierali 900 kilogramov odpadu - diskusné fórum čitateľov