23. septembra 2015
Grécky minister financií Euklid Tsakalotos Foto: TASR/AP Atény 23. septembra (TASR) - Grécky premiér Alexis Tsipras vymenoval do nového kabinetu dvoch uznávaných členov tímu vyjednávačov, ktorý dosiahol dohodu s veriteľmi. Tsipras sa tak snaží ubezpečiť európskych partnerov, že jeho vláda bude pokračovať v zavádzaní reforiem. Tie sú totiž podmienkou pre získanie ďalších peňazí z tretieho záchranného balíka. Informovala o tom agentúra Reuters.
Ministrom financií sa opäť stal Euklid Tsakalotos a jeho zástupcom Jorgos Chuliarakis, ktorý do volieb zastával funkciu ministra financií v dočasnej úradníckej vláde a spolu s Tsakalotosom pomohli Grécku dosiahnuť v auguste dohodu s veriteľmi o treťom úvere vo výške 86 miliárd eur. Podľa analytikov pre trhy je ich vymenovanie pozitívnym signálom, keďže medzi Tsakalotosom a veriteľmi
"funguje správna chémia".
V októbri pritom čaká Grécko kontrola plnenia podmienok záchranného programu. Inšpektori veriteľov preskúmajú, aký pokrok dosiahli Atény pri zavádzaní reforiem, či koľko peňazí potrebujú grécke banky na rekapitalizáciu. A veritelia otvoria aj diskusiu o zmiernení dlhovej záťaže Grécka.
Tsakalotos je úplným opakom svojho predchodcu, kontroverzného exministra financií Janisa Varufakisa, ktorý svojimi
"nediplomatickými" vyhláseniami často privádzal partnerov v eurozóne do zúrivosti.
Ale Tsakalotos je členom takzvanej 53+ frakcie v Tsiprasovej ľavicovej strane Syriza. Niektorí členovia tejto frakcie nedávno vyjadrili obavy, že strana sa odkláňa od svojich ľavicových hodnôt, aby sa udržala pri moci.
V každom prípade Tsipras má teraz šancu napraviť chyby, ktoré urobil počas prvej vlády, napísal dnes v úvodníku denník Ta Nea.
Novú grécku vládu čakajú dve ťažké úlohy: ubezpečiť veriteľov, že reformy, ktoré sú podmienkou záchranného programu pokračujú podľa plánu. A musí sa tiež riešiť problém s utečencami.
Podľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu zo zhruba 430.000 utečencov a migrantov, ktorí sa tento rok dostali do Európy cez Stredozemné more, až 309.000 prišlo cez územie Grécka. Mnohí európski partneri, zvlášť z východnej Európy, chcú, aby Atény zabránili migrantom pokračovať v ceste na sever do Nemecka a bohatých škandinávskych krajín.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR