Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

19. januára 2009

Dodávky plynu zo západu do SR sú bezproblémové, tvrdí Jahnátek



Dodávky zemného plynu reverzným tokom z Českej republiky na Slovensko sú bezproblémové. Ako na pondelkovej tlačovej besede po rokovaní krízového štábu uviedol minister hospodárstva Ľubomír ...



Zdieľať
BRATISLAVA 19. januára (WEBNOVINY) - Dodávky zemného plynu reverzným tokom z Českej republiky na Slovensko sú bezproblémové. Ako na pondelkovej tlačovej besede po rokovaní krízového štábu uviedol minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek, spoločnosti GDF Suez, E.ON Ruhrgas a RWE Transgas poskytli Slovensku v nedeľu 5 mil. metrov kubických plynu. "Prítok z plynovodu Jamal je funkčný, pracuje bez technických chýb. Do utorka by sa mali výpomocné dodávky zo západu zvýšiť na úroveň 6,25 mil. metrov kubických plynu," povedal Jahnátek. Podľa neho by mali v poobedňajších hodinách, o 15.30 hod. moskovského času, spoločnosti Gazprom a Naftogaz podpísať zmluvy. "Po podpise by sa mali obnoviť dodávky plynu z Ruskej federácie na Slovensko," doplnil Jahnátek. Ukrajinská strana sľúbila ministrovi Jahnátkovi, že po obnovení dodávok bude mať Slovensko plyn do dvoch hodín.


Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) je denne pripravený dodať slovenským spotrebiteľom objednaných 28 mil. metrov kubických plynu. Podľa predsedu predstavenstva SPP Bernda Wagnera z toho 15 mil. metrov kubických plynu dostáva Slovensko v rámci výpomocných dodávok od zahraničných spoločností a zvyšok čerpá podnik z vlastných rezerv z podzemných zásobníkov. "Samozrejme naďalej čakáme na obnovenie štandardných dodávok plynu z Ruska," dodal Wagner.

Minister Jahnátek zatiaľ nevedel konkretizovať škody, ktoré mohli Slovensku zastavením dodávok plynu vzniknúť. Jahnátek už zadal sekcii stratégií na ministerstve hospodárstva, aby zmapovala dopady, zanalyzovala nedostatky, ktoré sa prejavili počas plynovej krízy a navrhla opatrenia. "Zároveň sme na krízovom štábe hovorili aj na tému vzniknutých škôd a krízový manažment zastáva názor, že pokiaľ dôjde k nejakému reálnemu vymáhaniu škôd budeme presadzovať, aby Európska komisia v tejto otázke postupovala jednotne. Nebude dobré, ak by sa to rozpadlo na jednotlivé krajiny, či podniky, ktorých sa to dotklo," podotkol Jahnátek. Podľa neho vyčísľovavanie škôd bude robiť špeciálna skupina vytvorená ministerstvom hospodárstva a priemyselným sektorom. Podľa Wagnera SPP má v kontrakte s ruskou spoločnosťou Gazprom klauzulu o kompenzácii škôd, v prípade takýchto krízových situácií. "Na druhej strane z ruskej strany prichádzajúci indície, že Gazprom sa pravdepodobne bude odvolávať na vyššiu moc. Takže už vidíme, že toto všetko si bude vyžadovať asi dosť zdĺhavé a podrobné rokovania medzi právnikmi," konštatoval Wagner. Podľa premiéra Roberta Fica slovenská ekonomika prichádza kvôli plynovej kríze denne o 100 mil. eur.

Od pondelka už neplatí obmedzujúci odberový stupeň pre priemyselných odberateľov. Tí tak mohli začať vo svojich podnikoch s plnou výrobou. "Kontaktoval som napríklad spoločnosť U.S. Steel, kde mi potvrdili, že na plnú výrobu nabehnú do 48 hodín. Všetky tri automobilky na Slovensku mi potvrdili, že režim nábehu majú zvládnutý, nemajú žiadne problémy a predpokladajú, že pokiaľ budú ich subdodávatelia pripravení tak môžu obnoviť výrobu na plánovaný výkon už dnes (pondelok)," doplnil Jahnátek. Žiadne problémy so začatím výroby po zrušení regulácie odberu plynu nemajú podľa neho ani spoločnosti NCHZ, či Slovnaft.

Slovensko je už trinásty deň bez dodávok zemného plynu z Ruskej federácie cez Ukrajinu. Dodávky sa úplne zastavili v noci z utorka (6. januára) na stredu (7. januára). Spoločnosť SPP-distribúcia preto vyhlásením obmedzujúceho odberového stupňa č. 8 v stredu 7. januára ráno obmedzila dodávku plynu pre priemyselných odberateľov. SPP vyhlásil v utorok 6. januára popoludní stav núdze po tom, čo pre rusko-ukrajinský spor v noci z pondelka na utorok začal dostávať z Ruska o 70 % plynu menej.

Ruský energetický gigant Gazprom v utorok (6. januára) drasticky znížil dodávky zemného plynu smerujúceho cez Ukrajinu do Európy. Redukcia zásobovania bola dôsledkom dlhodobého sporu medzi Kyjevom a Moskvou týkajúceho sa cien plynu v novom roku. Z Ruska pochádza približne štvrtina plynu pre 27-členný blok. Až 80 percent ruského plynu sa do Európy pritom dostáva cez Ukrajinu. V období chladnej zimy viaceré krajiny centrálnej a východnej Európy pokles ruských dodávok tvrdo zasiahol. Okrem Slovenska je postihnutá aj Česká republika, Rakúsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Nemecko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Chorvátsko, Grécko, Macedónsko, Turecko, Taliansko, Slovinsko, Francúzsko a Srbsko.

SITA

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Za výpadky plynu by sme mali žiadať odškodné, tvrdí Dzurinda (19. 1. 2009)
 Rusko a Ukrajina sa dohodli, plyn bude onedlho (18. 1. 2009)
 Na Slovensko už tečie plyn (18. 1. 2009)
 SR stále bez ruského plynu, dodávky prúdia z Česka (18. 1. 2009)
 Nezávislosť SR v oblasti energetiky chce väčšina Slovákov (18. 1. 2009)
 Kríza bola pripravená, tvrdí Jahnátek (18. 1. 2009)
 Tymošenková príde v pondelok podpísať zmluvu do Moskvy (18. 1. 2009)
 Vláda chce, aby monopoly garantovali energetickú sebestačnosť (17. 1. 2009)
 Po benzíne zdražejú aj bežné tovary (2. 9. 2005)



nasledujúci článok >>
Na procese s Mikulášom Č. vypovedali svedkovia
<< predchádzajúci článok
V Chorvátsku našli telo, údajne nezvestnú Slovenku, zverejnilo Aktualne.sk