Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

05. apríla 2012

Dohodu ACTA preskúma Súdny dvor Európskej únie



Európska komisia (EK) v stredu požiadala Súdny dvor Európskej únie (ECJ), aby preveril medzinárodnú Obchodnú dohodu o boji proti falšovaniu (ACTA). Potvrdila tým svoj zámer z februára tohto roku. ...



Zdieľať
svet protestuje proti acta BRUSEL 5. apríla (SITA, Reuters) - Európska komisia (EK) v stredu požiadala Súdny dvor Európskej únie (ECJ), aby preveril medzinárodnú Obchodnú dohodu o boji proti falšovaniu (ACTA). Potvrdila tým svoj zámer z februára tohto roku.


Komisia v tom čase tvrdila, že cieľom podania bude posúdiť zlučiteľnosť ACTA so základnými ľudskými právami a slobodami, najmä s právom na súkromie, slobodou prejavu, právom na prístup k informáciám, právom na ochranu osobných údajov a právom vlastniť majetok v prípade duševného vlastníctva.

"Komisia chce zareagovať na ďalekosiahle obavy, ktoré vyjadrili ľudia v celej Európe a posúdiť, čo je ACTA a či môže akýmkoľvek spôsobom poškodiť základné práva," uviedla EK vo vyhlásení. "Vzhľadom na to na to, že desaťtisíce ľudí vyjadrili obavy týkajúce sa ACTA, je primerané, aby náš najvyšší nezávislý súdny orgán dostal čas a predložil svoj právny názor na túto dohodu. Je to dôležitý vklad do verejnej a demokratickej diskusie v Európe," dodal komisár EÚ pre obchod Karel de Gucht.

Ratifikačný proces dohody ACTA vyvolal v Európe širokú diskusiu o slobode internetu a dôležitosti chrániť duševné vlastníctvo. Viaceré štáty vrátane Slovenska odmietlo dohodu podpísať alebo ratifikovať.

Obchodná dohoda ACTA si podobne ako podobná americká zmluva SOPA kladie za cieľ bojovať proti šíreniu nelegálnych kópií a falzifikátov, či už ide o záznamy hudobných, alebo filmových diel, falšované lieky, napodobeniny značkových odevov a podobne.

Zavádza zodpovednosť pre poskytovateľov pripojenia odtajniť medzinárodným orgánom informácie o jednotlivých užívateľoch či weboch, ktoré by autorské práva porušovali. Hriešnikov by tak bolo možné stíhať oveľa jednoduchšie než v súčasnosti.

Obsahuje však viaceré sporné body, ktoré by podľa odporcov viedli k obmedzeniu slobody, cenzúre internetu či šikane na hraniciach. Príkladom môže byť zavedenie nového práva pre colníkov, ktorí by tak mohli skontrolovať počítače, či hudobné prehrávače, či je všetok obsah v nich legálny.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V štáte Connecticut zrušia trest smrti
<< predchádzajúci článok
Hasiči sledujú les pri Štefanskej Hute, aby nezačal horieť