Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

03. septembra 2016

Dohodu o voľnom obchode s Kanadou asi väčšina parlamentov v EÚ schváli



Dohoda o zóne voľného obchodu medzi EÚ a Kanadou (CETA) je už pripravená na podpis. Podľa rakúskeho denníka Die Presse však spolkový kancelár Christian Kern (SPÖ) prišiel ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR
Viedeň 3. septembra (TASR) - Dohoda o zóne voľného obchodu medzi EÚ a Kanadou (CETA) je už pripravená na podpis. Podľa rakúskeho denníka Die Presse však spolkový kancelár Christian Kern (SPÖ) prišiel s novinkou. Chce, aby sa k piatim najzávažnejším otázkam CETA, o ktorých vládnu pochybnosti, vyjadrili všetci členovia jeho sociálnodemokratickej strany.


V úrade spolkového kancelára je však jasné, že negatívny postoj k zmluve v ankete nemôže viesť k zamietnutiu jej účinnosti.

Prvá takáto akcia v dejinách nejakej rakúskej politickej strany znepokojila ľudovcov, vládnych koaličných partnerov sociálnych demokratov. Vicekancelár Reinhold Mitterlehner(ÖVP) povedal, že podľa expertov je CETA dobrou dohodou a z jeho pohľadu sa sporné body dajú argumentačne objasniť. „Na konci tohto hodnotenia môže byť spoločné vládne stanovisko,“ uviedol vicekancelár.

Do 18. septembra sa môžu ku Kernovým otázkam vyjadriť všetci členovia SPÖ, ale aj všetci ostatní Rakúšania.

V skutočnosti nemôže Rakúsko zablokovať účinnosť plnenia CETA. Európska komisia (EK) zmenila svoj zámer, že dohodu nemusia schváliť národné parlamenty. V Bruseli najskôr prevládal názor, že CETA je čisto právna záležitosť, ktorá je celoeurópskou doménou, teda jej výlučnou sférou.

EK napokon súhlasila, že ju budú schvaľovať aj národné parlamenty. CETA vstúpi do predbežnej platnosti schválením kvalifikovanou väčšinou v EÚ. Znamená to, že potrebuje získať súhlas 16 parlamentov z 28 krajín, v ktorých žije 65 % obyvateľov EÚ. Všeobecne sa nepochybuje, že sa to podarí. Ráta sa s kladným stanoviskom členov EÚ zo strednej a východnej Európy a väčšiny na západe a severe kontinentu.

Predbežná platnosť dohody CETA nebude časovo obmedzená. Môže platiť neobmedzene dlho. Ešte nie je jasné, či sa to bude vzťahovať na všetky články dohody. Konkrétne ide o otázku arbitráže a iné. Podľa názoru väčšiny členských štátov ide o jasnú národnú záležitosť a tá nepatrí do právomoci EK. Záležitosť, ktoré otázky sú v právomoci členov EÚ a ktoré v kompetencii EK, sa musí ešte vyjasniť v nadchádzajúcich politických rokovaniach.

Dohoda CETA sa má podpísať 27. októbra počas summitu EÚ – Kanada.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Turecko poslalo do Sýrie ďalšie tanky
<< predchádzajúci článok
F. Mogheriniová: Na Balkáne vidno pokrok doteraz nepredstaviteľný