Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. apríla 2007

Dohovor o právach osôb so zdravotným postihnutím bez podpisu



Pod Dohovorom OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím chýba podpis Slovenskej republiky. Svetová organizácia ho predložila na podpis 30. marca. V ten deň v New Yorku podpísalo dohovor 81 ...



Zdieľať

BRATISLAVA 7. apríla (WEBNOVINY) - Pod Dohovorom OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím chýba podpis Slovenskej republiky. Svetová organizácia ho predložila na podpis 30. marca. V ten deň v New Yorku podpísalo dohovor 81 krajín. Uplatňovanie dokumentu má zjednodušiť život 650 miliónom ľuďom s telesným postihnutím a chrániť ich pred diskrimináciou. Dohovor musí podpísať ešte 19 krajín, aby mohol vstúpiť do platnosti.

Dohovor OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím ešte nebol formálne prerokovaný vo Vláde SR. V informácii Ministerstva zahraničných vecí (MZV), ktoré agentúre SITA poskytol Branislav Mamojka z Národnej rady občanov so zdravotným postihnutím, sa uvádza, že "takéto prerokovanie sa ani nepripravuje. Pre kompetenčné otázky medzi MZV a Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) pokračuje v súčasnosti diskusia o gestorstve tohto dohovoru. Kompetentným orgánom na prípravu a jeho prerokovanie vo vláde je však jednoznačne MPSVR, ktoré musí vykonať všetky kroky smerujúce k prijatiu tohto dohovoru".

Hovorkyňa MPSVR Oľga Škorecová uviedla pre agentúru SITA, že ministerstvo dostalo od MZV SR text dohovoru 26. marca, ale na jeho príprave sa nezúčastňovalo. "Podľa nám dostupných informácií sa na príprave podieľalo MZV SR. Naše ministerstvo dalo preložiť dohovor do slovenčiny a následne ho poskytne príslušným odborným sekciám a ostatným zainteresovaným rezortom na vyjadrenie. Dôležité je predovšetkým stanovisko Ministerstva zdravotníctva SR," uviedla Škorecová. Eva Slováková z rezortu zdravotníctva pre agentúru SITA uviedla, že sa k problému vyjadrí, až text dohovoru dostane.

Krajiny, ktoré Dohovor OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím nepodpísali 30. marca, môžu k dokumentu pristúpiť aj neskôr v súlade s medzinárodným právom.

SITA, AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rakúsky prezident Fischer vyzýva USA na dialóg
<< predchádzajúci článok
Hasiči dnes chcú zlikvidovať oba lesné požiare