24hod.sk    Šport    MS v hokeji 2015

08. mája 2015

Domáci favorit porazil Rakúšanov poľahky na nulu

Český útočník Martin Zaťovič (vľavo) strieľa gól rakúskemu brankárovi Bernhardovi Starkbaumovi (vpravo) v zápase A-skupiny Česko - Rakúsko na MS v hokeji 2015 v Prahe 8. mája 2015. Foto: TASR/AP

Praha 8. mája (TASR) - Českí hokejisti sú blízko k postupu do štvrťfinále MS. V piatkovom dueli "pražskej" A-skupiny potvrdili úlohu favorita a Rakúšanov zdolali presvedčivo 4:0.

Čechov čaká deň voľna a po ňom v nedeľu o 16.15 h Nemecko, Rakúšanov už v sobotu v tom istom čase existenčný zápas o udržanie sa v elitnej kategórii proti Lotyšsku.

Rakúsky hráč Brian Lebler (vľavo) atakuje českého brankára Ondřeja Pavelca (dolu) v zápa Foto: TASR/AP

Tradične vypredaná O2 aréna od začiatku len márne čakala na nápor českého tímu. Rakúšania v prvej polovici tretiny nielenže dôkladne bránili modrú čiaru, ale vyrovnali sa súperovi aj v ofenzívnej činnosti. Pavelec vytiahol dva exkluzívne zákroky ľavým betónom, jeho brankársky oponent Starkbaum zasa so šťastím udržal čisté konto pri záverečnom tlaku domácich. V druhom dejstve vygradoval český ofenzívny val a fanúšikov potešil hneď trikrát. Rakúšanov načal v 32. minúte Němec a v závere tretiny za 64 sekúnd ešte viac otupili Zaťovič so Sobotkom. Sedem sekúnd po návrate z kabín zaklincoval štvrtým gólom Voráček a Česi viac nepotrebovali. Snažili sa síce pridať aj ďalšie góly, divákov rozprúdila najmä Jágrova excelentná palicová technika, no skóre sa už nemenilo.

A-skupina

Česko - Rakúsko 4:0 (0:0, 3:0, 1:0)

Góly: 32. Němec (Simon), 39. Zaťovič (Hejda, Němec), 40. Sobotka (Červenka, Krejčík), 41. Voráček (Jordán, Hertl). Rozhodcovia: Bulanov (Rus.), Rönn (Fín.) - Lazarev (Rus.), McIntyre (USA), vylúčení: 2:5 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0, 17.383 divákov (vypredané).

ČR: Pavelec – Jordán, Hejda, Nakládal, Kolář, Němec, Čáslava, Krejčík – Voráček, Sobotka, Hertl – Jágr, Jan Kovář, Červenka – Smoleňák, Novotný, Erat – Simon, Koukal, Zaťovič

Rakúsko: Starkbaum (41. Swette) – Pallestrang, Heinrich, Schumnig, Mitterdofer, Altmann, Mühlstein, Peter – T. Raffl, Komarek, Latusa - Lebler, M. Raffl, Herburger – Rotter, Hundertpfund, Ganahl – Petrik, Fischer, Woger - Cijan

8. Lotyšsko 4 0 1 0 3 6:19 2

/počet zápasov, víťazstvá v riadnom čase, víťazstvá v nadstavbe, prehry v nadstavbe, prehry v riadnom čase, skóre, body - prvé štyri tímy do štvrťfinále, posledný opúšťa elitnú kategóriu/