Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

15. decembra 2019

Don Johnson, hviezda Miami Vice a Nash Bridges, oslavuje 70 rokovDon Johnson prichádza na losangelskú premiéru filmu Dámsky klub (Book Club) 6. mája 2018.Zdieľať
Don Johnson prichádza na losangelskú premiéru filmu Dámsky klub (Book Club) 6. mája 2018. Foto: TASR/AP
Flat Creek Township/Bratislava 15. decembra (TASR) - Americký herec, spevák, textár, producent a režisér Don Johnson bol jednou z televíznych hviezd populárneho seriálu Michaela Manna - Miami Vice, ktorá definovala módu a štýl 80. rokov. V roku 1990 si zahral hlavnú rolu v kriminálnom seriáli Detektív Nash Bridges v réžii Carltona Cusea. V nedeľu 15. decembra sa hollywoodsky herec dožíva 70 rokov.


Narodil sa ako Donnie Wayne Johnson v americkom mesto Flat Creek Township 15. decembra 1949 v rodine farmára. Keď mal šesť rokov rodina sa presťahovala do Kansasu, kde v roku 1967 ukončil strednú školu a vďaka divadelnému štipendiu nastúpil na Kansaskú univerzitu v Lawrence.

Koncom 60. rokov bol jedným zo súťažiacich v populárnej TV show, v ktorej sa zoznamovali mladé páry, The Dating Game (1965). V tom čase bol tiež členom psychedelickej rockovej skupiny Horses.

Na snímke asprava merická herečka Regina King (v seriáli ako Angela Abar) a herec a producent Don Johnson (Judd Crawford) prichádzajú na premiéru televízneho seriálu Watchmen v divadle Cinerama Dome v americkom Los Angeles v noci na 15. októbra 2019. Foto: TASR/AP


Neskôr vyštudoval drámu na Americkom divadelnom konzervatóriu v San Franciscu, kde vznikol aj jeho divadelný debut v Your Own Thing, v rockovom muzikáli na motívy Shakespearovej hry Večer trojkráľový. Johnsonova prvá väčšia rola prišla na javisku v Los Angeles v hre Fortune and Men Eyes (1969), kde stvárnil hlavnú postavu Smittyho v hre, ktorá sa zaoberala témou homosexuality vo väzniciach.

Pred kamerou debutoval v dnes už takmer zabudnutej snímke The Magic Garden of Stanley Sweetheart (1970) od režiséra Leonarda Horana. K jeho pozoruhodným snímkam patrí aj western Zachariah (1971) v réžii Georgea Englunda. Úspešné boli aj filmy The Harrad Experiment (1973) v réžii Teda Posta a sci-fi A Boy and His Dog (Chlapec a jeho pes, 1975) v réžii L.Q. Jonesa.

Po rokoch úsilia o zisk pozície uznávaného televízneho herca, sa na neho v septembri 1984 usmialo šťastie. Stvárnil bývalého vietnamského veterána a policajného detektíva Sonnyho Crocketta vo stodesiatich dieloch (štyri režíroval) populárneho seriálu Miami Vice. V Miami pracoval v tom čase aj na nízkorozpočtovom filme o Vietname, Cease FIRE (1985) a producenti seriálu ho prizvali na skúšky. V seriáli sa Johnson prezentoval ako neodolateľný fešák, vozil sa na Ferrari 365 GTS. Plne k dispozícii mu bol tiež pobrežný motorový čln. Jeho parťáka, Ricarda Tubbsa stvárnil Philip Michael Thomas a pokojného kapitána Martina Castilla zase Edward James Olmos.

Americký herec Don Johsnon Foto: TASR/AP


Seriál sa preslávil svojím revolučným spojením hudby, kamery a výpravy rovnako ako aj okázalosťou, ktorú do tohto žánru priniesol. Rola v seriáli mu v roku 1986 vyniesla Zlatý glóbus a o rok neskôr nomináciu v kategórii najlepší herec v dramatickom televíznom seriáli. Nominovaný bol tiež na cenu Emmy (1985).

Zaujímavosťou je, že tvorcovia seriálu Miami Vice ho pritom pôvodne obsadiť vôbec nechceli. "Predstavte si niekoho z Missouri, niekoho absolútne bez kontaktov kto sa nevie pohybovať v biznise. Mal som obrovské šťastie," uviedol Johnson o svojom obsadení do role policajta.

V medzisezónach Don Johnson upevňoval svoju slávu napríklad v romantickom televíznom remaku The Long, Hot Summer (Dlhé, horúce leto, 1985) v réžii Stuarta Coopera a v dráme so Susan Sarandon Sweet Hearts Dance (Tanec sladkých sŕdc, 1988).

Herec Don Johnson so svojou manželkou Kelley Phlegerovou počas zápasu medzi Švajčiarom Rogerom Federerom a Rusom Nikolajom Davydenkom v semifinále grandslamového turnaja Roland Garros 8. júna 2007 v Paríži. Foto: TASR/AP


V roku 1996 získal Don Johnson hviezdu na hollywoodskom Chodníku slávy a v rokoch 1996-2001 žiaril ako Nash Bridges v rovnomennom policajnom seriáli o špeciálnej vyšetrovacej jednotke sanfranciskej polície v réžii Carltona Cusea. Seriál sám vymyslel a tiež produkoval.

Na jeseň 2005 krátko žiaril ako právnik v televíznej show zo súdnej siene Just Legal. V januári 2007 začal účinkovať ako Nathan Detroit v londýnskom West Ende v hre Guys and Dolls. Zahral si aj v bláznivej nórskej komédii Long Flat Balls II (2008) v réžii Haralda Zwarta.

Herec sa uplatnil aj v hudobnom priemysle. V 80. rokoch vydal dva popové albumu: Heartbeat (1986) a Let It Roll (1989). Titulná pieseň Heartbeat dosiahla 6. miesta hitparády Billboard Hot 100 (1986). S Barbrou Streisandovou zase naspieval titulnú pieseň Till I Loved You, ktorá vyšla na jej albume v roku 1990. V roku 2003 vyšlo Johnsonovi album The Essential.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Izrael privítal vyradenie karnevalu v Belgicku zo zoznamu UNESCO
<< predchádzajúci článok
Pobrežie Mŕtveho mora prišlo o prvenstvo, najnižší bod na zemskej súši je v Antarktíde

Don Johnson, hviezda Miami Vice a Nash Bridges, oslavuje 70 rokov - diskusné fórum čitateľov