Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

29. októbra 2007

Dôvera v priemysle v októbri stagnovala



Dôvera v priemysle v októbri stagnovala. Ako totiž vyplýva z konjunkturálneho prieskumu Štatistického úradu, indikátor dôvery v priemysle zostal v októbri na rovnakej úrovni, na akej sa ...



Zdieľať

BRATISLAVA 29. októbra (WEBNOVINY) - Dôvera v priemysle v októbri stagnovala. Ako totiž vyplýva z konjunkturálneho prieskumu Štatistického úradu, indikátor dôvery v priemysle zostal v októbri na rovnakej úrovni, na akej sa nachádzal v septembri, teda 9,3 bodu.

Trend priemyselnej produkcie sa po septembrovom miernom raste v októbri vrátil na augustovú úroveň, čo znamenalo jeho oslabenie o dva body. Vplyv na pokles priemyselnej produkcie mali najmä producenti výroby celulózy a papiera a v textilnom a odevnom priemysle. V ostatných odvetviach sa situácia vyvíjala pozitívnejšie. Optimistickí sú najmä výrobcovia elektrických a optických zariadení, strojov a zariadení a výrobkov z gumy a plastov. Konjunkturálne saldo celkového dopytu pokleslo o tri body a dostalo sa na najnižšiu úroveň od februára tohto roku, hlavne vplyvom negatívneho vývoja vo výrobe celulózy a papiera a v potravinárskom priemysle. Výrazný rast dopytu zaznamenali v ťažobnom priemysle a vo výrobe výrobkov z gumy a plastov. Väčšina respondentov, 91 %, sa prikláňa k názoru, že dopyt je dostatočný. Saldo zahraničného dopytu pokleslo o jeden bod, pričom až 84 % exportérov pokladá dopyt za dostatočný. Pesimisticky hodnotia vývoj zahraničného dopytu podniky, ktoré sa zaoberajú spracovaním dreva a výrobou celulózy a papiera. Zvýšený dopyt očakávajú hlavne výrobcovia výrobkov z gumy a plastov.

Saldo zásob hotových výrobkov v októbri vzrástlo o dva body na mínus jeden bod. Rast zásob zaznamenali hlavne vo výrobe inde neklasifikovanej a vo výrobe celulózy a papiera. Nižšie zásoby signalizujú najmä respondenti ťažobného a chemického priemyslu. Až 91 % respondentov pritom považuje zásoby za primerané. Saldo priemyselnej produkcie na nasledujúce tri mesiace po mierom raste v septembri vzrástlo v októbri o ďalších päť percentuálnych bodov a prevýšilo o tri body dlhodobý priemer. Rast produkcie predpokladajú najmä respondenti vo výrobe elektrických a optických zariadení, dopravných prostriedkov a výrobkov z celulózy a papiera. Podľa regiónov očakávajú rast produkcie najmä podniky v Trnavskom kraji. Naopak, výrazný pokles očakávajú vo výrobe ostatných nekovových minerálnych výrobkov.

V najbližšom trojmesačnom období sa pritom očakáva mierny rast cien priemyselných výrobkov, keď saldo vzrástlo o dva body. Rast sa očakáva hlavne vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov a v spracovaní dreva. Znižovanie cien sa plánuje len v chemickom priemysle. V nasledujúcich troch mesiacoch respondenti predpokladajú mierny pokles v zamestnanosti. So znižovaním počtu zamestnancov uvažujú vo výrobe elektriny, plynu a vody a vo výrobe kovov a kovových výrobkov. Podľa regiónov sa očakáva pokles zamestnanosti v Košickom kraji. Zvyšovanie zamestnanosti predpokladajú najmä vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov a vo výrobe elektrických a optických zariadení a najmä v Trnavskom kraji.

Pri hodnotení faktorov, obmedzujúcich rast priemyselnej produkcie, 56 % respondentov nemá obmedzujúce faktory. Podľa vyjadrenia respondentov negatívny vplyv na ekonomickú situáciu v podnikoch má posilňovanie koruny, rast cien vstupných materiálov a nedostatok kvalifikovaných pracovníkov, najmä v strojárskom priemysle. Súčasnú produkčnú kapacitu považuje 92 % podnikov za dostatočnú. Na základe objednávok majú podniky zabezpečenú prácu v priemere na sedem mesiacov. V nasledujúcich troch mesiacoch sa očakáva výraznejší rast dopytu vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov, vo výrobe dopravných prostriedkov a v spracovaní dreva. Takmer polovica respondentov však zvýšenie dopytu neočakáva. Zmeny vo vývoji exportu nepredpokladá 55 % respondentov, rast exportu signalizujú hlavne výrobcovia dopravných prostriedkov a spracovatelia dreva.

Priemyselné firmy využívali výrobné kapacity v októbri v priemere na 88 %. Podľa výsledkov prieskumu sa pozícia podnikov v domácom konkurenčnom prostredí mierne oslabila. Vyšší tlak domácej konkurencie pociťovali v posledných troch mesiacoch najmä spracovatelia dreva. Konkurenčná pozícia na zahraničných trhoch je podľa názorov respondentov v prevažnej miere stabilizovaná, keď to na trhoch Európskej únie (EÚ) konštatovalo 96 % a mimo trhov EÚ 95 % respondentov.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pri pristávaní v Košiciach Boeing vyvrátil stožiar
<< predchádzajúci článok
Parlament sa zaoberá petíciou za pluralitné zdravotníctvo