Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

07. apríla 2016

Dôvodom krízy v Rusku nie sú sankcie ale politika vlády



Zákazník prechádza okolo dovážaných cestovín v supermarkete v centre Moskvy, ilustračné foto



Zdieľať
Zákazník prechádza okolo dovážaných cestovín v supermarkete v centre Moskvy, ilustračné foto Foto: TASR/AP
Viedeň 7. apríla (TASR) - Ruská ekonomika aktuálne funguje v núdzovom režime a vláda nerobí takmer nič. Prakticky sa obmedzuje na to, že čaká na zvýšenie cien ropy, kritizujú vládu ruskí ekonómovia. Informovala o tom agentúra APA.


Dôvodom krízy však podľa nich nie je prepad cien ropy ani sankcie, uviedol hlavný ekonóm ratingovej agentúry RusRating Anton Tabakh.

"Táto kríza nie je vedľajším produktom geopolitických sankcií alebo nízkych cien ropy," konštatoval dnes Tabakh na podujatí vo viedenskom Haus der Industrie. Oba faktory síce krízu prehĺbili, ale jej skutočnou príčinou je to, že doterajší ekonomický model sa vyčerpal. "Myslím si, že aktuálna kríza má svoje korene vo hospodárskej politike vlády." Od septembra 2015 podľa neho ruská ekonomika finguje v úspornom režime.

Vladislav Inozemcev z moskovskej Lomonosovej univerzity predpokladá, že ceny ropy sa už viac neznížia. Avšak prinajmenšom v najbližších troch rokoch zostanú nízke, čo bude mať ničivé dôsledky pre ruskú ekonomiku. "Vláda doteraz neurobila proti kríze prakticky nič," uviedol Inozemcev. "Sústreďuje sa predovšetkým na nádej, že ceny ropy sa oživia." Stratégia ruskej vlády podľa neho spočíva v tom, že "umožňuje ľuďom prežiť vďaka ich vlastným rezervám".

Aktuálna cena ropy na úrovni okolo 40 USD (35,28 eura) za barel (159 litrov) však umožní vydržať ešte niekoľko rokov, keďže väčšina príjmov štátu je v dolároch a príjmy sa platia v rubľoch. Inozemcev v najbližšom čase nepočíta so sociálnymi nepokojmi. Rusi podľa neho dokážu prežiť aj v horších podmienkach. "Ľudia môžu prejsť na lacnejšie výrobky, vzdať sa dovoleniek alebo nájsť si druhú prácu."

Vláde tiež nahráva, že hospodárska kríza sa objavila približne v čase ukrajinskej krízy, takže Moskva z toho môže obviňovať Západ. Podľa Inozemceva však sankcie nemajú prakticky žiaden vplyv. Hlavným dôvodom prepadu obchodu s Ruskom nie sú sankcie ale hospodárska kríza. Sankcie mali negatívny vplyv maximálne na obchody v oblasti poľnohospodárstva a v ropnom a plynárenskom sektore, upozornil Inozemcev. "Po zrušení sankcií sa nič nezmení. Nemyslite si, že obchod s Ruskom prudko vzrastie po tom, čo sa sankcie zrušia." Dodal, že na rozdiel od sankcií voči Iránu sú sankcie proti Rusku vlažné.

Tabakh nepočíta so zásadnejšou zmenou hospodárskej politiky vlády. "Vláda hrá o čas. Zvýši sa daňová záťaž obyvateľstva, budú vyššie dane, viac kontrol a viac trestov."

(1 EUR = 1,1336 USD)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
VIDEO: Belgické úrady zverejnili zábery s hľadaným podozrivým z útokov
<< predchádzajúci článok
Budúcnosťou horských stredísk môže byť lyžovanie na umelom povrchu