Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. decembra 2010

Druhú splátku úrokov nezaplatilo 22 z 25 nemocníc



So splácaním návratnej finančnej výpomoci, ktorú získalo koncom minulého roka od štátu 25 nemocníc, majú problémy takmer všetky zariadenia. Druhú splátku úrokov z požičanej sumy ...



Zdieľať
peniaze mena Foto: SITA/APBRATISLAVA 20. decembra (WEBNOVINY) - So splácaním návratnej finančnej výpomoci, ktorú získalo koncom minulého roka od štátu 25 nemocníc, majú problémy takmer všetky zariadenia. Druhú splátku úrokov z požičanej sumy totiž z dôvodu nedostatku finančných zdrojov nezaplatilo 22 nemocníc. Pre agentúru SITA to potvrdila hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Katarína Zollerová. Opozícia ako aj analytici pritom pri schválení oddlžovania upozorňovali, že nemocnice nebudú schopné požičané peniaze vrátiť.


"Druhú splátku zaplatili Detská fakultná nemocnica Košice, Špecializovaná nemocnica sv. Svorada, Zobor n.o. a Nemocnica s poliklinikou Myjava," uviedla Zollerová. Celkovo mali pritom v rámci druhej splátky zariadenia uhradiť úroky vo výške 2,5 mil. eur, v stanovenom termíne však na účet rezortu zdravotníctva odviedli iba 26 377,77 eur. Ako doplnila Zollerová, nemocnice, ktoré zatiaľ neuhradili druhú splátku, nepožiadali o splátkový kalendár.

Všetky z 25 zariadení si pritom zvolili odklad splácania istiny o dva roky, takže zatiaľ vracajú iba úroky. Uhrádzať ich majú v polročných intervaloch, prvýkrát tak mali urobiť k 17. júnu 2010. Už pri prvej splátke mali problémy dve zariadenia, a to Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D. Roosevelta Banská Bystrica a Nemocnica s poliklinikou Považská Bystrica. Tie podľa Zollerovej nezaplatili prvú splátku úrokov v plnej výške do dnešného dňa. Obe požiadali o splátkový kalendár.

Ministerstvo zdravotníctva sa rozhodlo poskytnúť 25 nemocniciam návratnú finančnú výpomoc vo výške približne 130 mil. eur. Najviac prostriedkov požičalo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici, a to 27,018 mil. eur. Druhá v poradí bola Fakultná nemocnica s poliklinikou Bratislava s výpomocou 22,659 mil. eur. Za ňou nasledovali Fakultná nemocnica L. Pasteura Košice s pôžičkou 14,691 mil. eur a Fakultná nemocnica Trnava s 14,588 mil. eur. Päticu zariadení s najvyššou mierou oddlženia uzatvárala Fakultná nemocnica Trenčín. Tá získala 9,317 mil.

O pomoc pritom celkovo žiadalo 34 zariadení, z toho 12 štátnych a 22 neštátnych. Bývalé vedenie ministerstva na čele s Richardom Rašim ju odkleplo všetkým 12 nemocniciam v jeho pôsobnosti, ktoré o ňu aj žiadali. Dohromady dostali viac ako 114 mil. eur. V rámci neštátnych sa nedarilo 9 z 22 žiadateľov. Medzi nimi napríklad zariadeniam v Topoľčanoch, Zlatých Moravciach, Kežmarku, či Galante. Úspešné neštátne nemocnice získali dohromady výpomoc na úrovni približne 16 mil. eur.

Vláda schválila koncepciu oddlžovania ešte v polovici decembra roku 2008. Rezort zdravotníctva pôvodne navrhol tri možné alternatívy jednorazového oddlženia, a to návratnú finančnú výpomoc, prenesenie záväzkov na Slovenskú konsolidačnú, a.s. a dotáciu zo štátneho rozpočtu. Neskôr sa rozhodol pre prvý variant.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nový afganský parlament zasadne v druhej polovici januára
<< predchádzajúci článok
BIELORUSKO: Lukašenko označil odporcov volieb za zločincov