Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. septembra 2007

Druhý pilier podľa SDKÚ-DS prijatie eura neohrozujeSDKÚ-DS odmieta tvrdenia premiéra Roberta Fica o tom, že druhý pilier v súčasnej podobe ohrozuje prijatie eura na Slovensku v roku 2009. "Ekonomika sa vyvíja neobyčajne dobrým spôsobom, ...Zdieľať

BRATISLAVA 11. septembra (WEBNOVINY) - SDKÚ-DS odmieta tvrdenia premiéra Roberta Fica o tom, že druhý pilier v súčasnej podobe ohrozuje prijatie eura na Slovensku v roku 2009. "Ekonomika sa vyvíja neobyčajne dobrým spôsobom, hospodársky rast cez 9 % znamená aj mimoriadne príjmy do štátneho rozpočtu," upozornil na tlačovej besede predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda. V roku 2004, kedy sa na Slovensku spúšťala dôchodková reforma, boli podľa Dzurindu príjmy štátneho rozpočtu 242,4 mld. Sk, na budúci rok sa pritom odhadujú rozpočtové príjmy už v objeme 345 mld. Sk. "Koláč, ktorý sa rozrástol za štyri roky, má objem 103 mld. Sk, tak sa pýtam, prečo z týchto mimoriadnych výnosov nie je Fico ochotný prispieť k sanovaniu deficitu Sociálnej poisťovne," uviedol šéf SDKÚ-DS.

Vláda by pritom podľa Dzurindu mala šetriť aj v samotnej Sociálnej poisťovni, a nie naopak navrhovať zvýšenie tvorby správneho fondu zo súčasných 2,9 % na 3, 5 % z objemu vybraného poistného. Ako pokračoval, ďalšou oblasťou šetrenia verejných financií je štátna správa. "Záväzok na rok 2007 bol ušetriť 20 % administratívnych pracovníkov, v prepočte 8 mld. Sk, táto téma však spľasla," upozornil predseda SDKÚ-DS. Rezervy vidí aj v oblasti kvalitného výberu poistného a správy týchto peňazí Sociálnou poisťovňou.

Podľa podpredsedu SDKÚ-DS Ivana Mikloša by zámer dočasne znížiť sadzbu príspevkov do druhého piliera a neskôr ju zvýšiť aj nad súčasných 9 % mohol ohroziť udržateľnosť plnenia maastrichtských kritérií. "Slovensko nemá dnes problém s plnením maastrichtských kritérií, ale s udržateľnosťou tohto plnenia," povedal. Dočasný pokles príspevkov do druhého piliera a následný nárast týchto príspevkov nad 9 % z hrubej mzdy by podľa Mikloša znamenal, že po roku 2010 by sa zvýšil nápor takéhoto kroku na verejné financie.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Chovatelia dravcov podporili pred parlamentom zákon o CITES
<< predchádzajúci článok
Pripravia novú novelu zákona o krajských a obvodných úradoch