Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

13. februára 2021

Držíte psov alebo mačky na dvore? Zvýšené riziko pre nich predstavuje zima aj samota


Tagy: mačky psy

Držanie psov a mačiek na dvore je nesprávnym vnímaním starostlivosti o zviera. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedla kampaňová koordinátorkaZdieľať
gettyimages 1226241081 676x451 13.2.2021  - Držanie psov a mačiek na dvore je nesprávnym vnímaním starostlivosti o zviera. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedla kampaňová koordinátorka Slobody zvierat Silvia Čaňová.


Podľa Čaňovej je na Slovensku zvykom, že ľudia držia psov a mačky na dvore, hoci oba druhy patria medzi spoločenské zvieratá. Samota pre ne preto predstavuje utrpenie, ktoré by malo byť nahradené umiestnením zvierat medzi ľudí. Zvýšené riziko držania psov a mačiek na dvore predstavuje aj zima. Sloboda zvierat zaznamenáva ročne stovky prípadov držania spoločenských zvierat v nevhodných podmienkach.

„Často sa stretávame s tým, že prístrešky sú len nejako zbúchané a majú iba steny a strechy. Tie sú často tenké a zatekajú alebo nedoliehajú. Často vídame, že psy majú búdu, no spia vlastne na zamrznutej zemi,“ povedala pre agentúru SITA Čaňová.

 

 

Matrace či textílie do búdy nepatria


Búda pre psy alebo mačky podľa nej musí mať hrubú a nezatekajúcu strechu, vyvýšenú podlahu a čo najmenší otvor, ktorý umožní psovi pohodlný prechod, no zároveň nebude do búdy prepúšťať chlad. Ideálnym riešením je uloženie slamy do búdy. Tá totiž izoluje vlhkosť ale nevlhne a zároveň v prístrešku udržiava teplo.

Kampaňová koordinátorka Slobody zvierat neodporúča používať matrace alebo iné textílie. Tie totiž zvyknú vlhnúť, mrznúť a môžu mať za následok ešte väčšie podchladenie zvieraťa.

 

V zime treba zvieratá kŕmiť výdatnejšie


V zimnom období je zároveň vhodné zvieratá výdatnejšie kŕmiť a často im meniť vodu. Sneh pre zvieratá nie je vhodný a môže im spôsobiť dehydratáciu.

V prípade, že ľudia vedia o majiteľovi, ktorý zanedbáva starostlivosť o svojho psa alebo mu poskytuje nedostatočnú ochranu pred zimou, odporúča Sloboda zvierat podanie podnetu na niektorú z regionálnych veterinárnych a potravinových správ. Tie majú kompetenciu majiteľovi zviera v prípade potreby aj odobrať, na čo Sloboda zvierat bez súhlasu majiteľa nemá právo.


Zdroj: Webnoviny.sk - Držíte psov alebo mačky na dvore? Zvýšené riziko pre nich predstavuje zima aj samota © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Tagy: mačky psy
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Deň svätého Valentína upriamuje pozornosť na dôležitosť vzťahov
<< predchádzajúci článok
Chcete si užívať dlhého aktívneho života bez zásadných zdravotných komplikácií? Doprajte si oleje!

Držíte psov alebo mačky na dvore? Zvýšené riziko pre nich predstavuje zima aj samota - diskusné fórum čitateľov