Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. marca 2017

Dubovcová: V demokraciách nezvyknú ignorovať ombudsmana,je to zaostaléNa snímke verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová.Zdieľať
Na snímke verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová. Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 22. marca (TASR) - Verejný ochranca je povinný prinášať zistenia o porušeniach základných práv, preto je zriadený. Robí takto zrkadlo výkonnej moci. V Národnej rade SR to dnes pripomenula dosluhujúca verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová, ktorú si neraz vládni poslanci v minulosti ani nevypočuli a jej mimoriadne správy nezvali na vedomie. Tento postoj považuje ombudsmanka za zaostalý. Dnes plénum správu o jej činnosti vzalo na vedomie.


"Mnohým by som odporúčala, aby si prečítali Ústavu SR s porozumením. Vládni poslanci si zatvárali oči pred kritikou ich vlády, čím vlastne porušovali práva ľudí. Toto je ešte veľmi zaostalý postoj, v demokraciách to nebýva zvykom," povedala Dubovcová novinárom.

V demokratických štátoch sa podľa jej slov považuje za samozrejmosť, že pokiaľ verejný ochranca práv nájde zistenia, že štát porušuje základné práva ľudí, tak štát sa snaží o nápravu. "A nie zamiesť to pod koberec," doplnila.

Slovensko je podľa jej slov v určitých veciach ešte v plienkach. Dubovcová pripomenula, že vládna väčšina v minulom období (Smer-SD) nebrala na vedomie jej správy, neprijímali opatrenia. "Stavali sa k tomu, ako keby neexistovalo porušovanie základných práv. Nebol to konštruktívny prístup a je na čase, aby sa od neho upustilo," poznamenala.Oceňuje istú zmenu v tomto volebnom období, kedy Smer-SD nevládne sám, ale v koalícii. "Súčasný predseda Národnej rady dodržiava zákon. To znamená, že pokiaľ verejný ochranca práv predloží niečo Národnej rade, ktorá je jeho partnerský orgán, tak sa to predkladá všetkým výborom aj do pléna Národnej rady," vysvetlila.

Dubovcová sa nazdáva, že aj po jej skončení vo funkcii bude musieť Slovensko prijať opatrenia a odstrániť porušenia práv ľudí, na ktoré upozorňovala. Medzi prvými je podľa nej treba riešiť používanie policajnej sily. "Často je používaná buď tak, že na to nie je zo zákona dôvod, ale aj v prípade, že tento dôvod je, tak často sú používané neprimerané prostriedky," uviedla s tým, že vyriešiť treba aj nezávislosť vyšetrovania policajných zásahov.

"Ďalšia veľká oblasť je sociálnoprávna ochrana detí. Verejný ochranca práv nachádza veľké porušovania všade. Úplne neprijateľná je diskriminácia vo vzdelávaní," doplnila Dubovcová. Jej nástupkyňa Mária Patakyová, ktorú nominovala koalícia, sa podľa Dubovcovej bude zaoberať bezpečnostnými zložkami. "Takto uzavretý systém je neprijateľný v demokratickom štáte," poznamenala Dubovcová.

Dubovcová už druhýkrát do funkcie nekandidovala. Zastáva názor, že verejný funkcionár by mal mať časovo ohraničené obdobie. "Pretože po určitom čase už neprináša nové veci alebo je aj citlivý na kritiku a môže sa stať brzdou. Som za zmenu," poznamenala s tým, že o dianie vo verejnom živote sa bude zaujímať ďalej, ako to robila vždy.

Dubovcová bola podľa viacerých poslancov dobrá ombudsmanka, iní ju kritizujúPoslanci Národnej rady SR, ktorých TASR oslovila k hodnoteniu funkčného obdobia ombudsmanky Jany Dubovcovej, sú s jej prácou prevažne spokojní. Niektorí o nej hovoria ako o nebojácnej a dobrej verejnej ochrankyni práv, podľa iných zas nič neurobila a vyjadrovala sa ako opozičná poslankyňa.

"Ja si myslím, že bola dobrá ombudsmanka. Nechcem hodnotiť jej jednotlivé správy, ale vo všeobecnosti si myslím, že jej zvolenie bola dobrá voľba," povedal poslanec Mosta-Híd František Šebej. "Nebála sa pomenovať negatívne veci vo vzťahu k vláde a k činnosti štátnych inštitúcií," ocenil Šebejov bývalý stranícky kolega a v súčasnosti nezaradený poslanec Zsolt Simon.

"Pani ombudsmanka nastolila novú a vyššiu latku toho, ako tento úrad má vyzerať. Venovala sa problémom, ktoré ľudí trápia, a snažila sa presadzovať riešenia v parlamente. Žiaľ, často sa stávalo, že tieto jej riešenia, napriek jej snahe, zostávali len na papieri," zhodila poslankyňa Veronika Remišová z OĽaNO-NOVA. Jej kolega z klubu Ján Budaj ďakuje Dubovcovej, že v čase nástupu netolerancie, xenofóbie až fašizmu zostávala strážcom odkazu, že v základoch republiky je humanistický a ľudskoprávny betón.

"Pani Dubovcová ukázala, že aj keď funkcia ombudsmana má kompetencie len poukazovať na problémy, tak ak sa takej kompetencie ujme inteligentný, charakterný a nebojácny človek, tak to má svoj veľký zmysel," doplnil nezaradený poslanec Miroslav Beblavý. Dubovcovej funkčné obdobie považuje za "veľmi činorodé a úspešné".

Aj podľa poslanca Jaroslava Pašku z SNS sa Dubovcová snažila nastoľovať témy, ktoré považovala za aktuálne a vážne. "Treba povedať, že mnoho z jej podnetov spoločnosť aj akceptovala a hľadajú sa riešenia. Myslím si, že splnila svoju úlohu a pokiaľ to bolo možné, vláda jej vychádzala v ústrety. A kde sa nezhodli, alebo kde boli technické riešenia natoľko náročné, finančne či organizačne, tak tam sa to ešte potiahne," uviedol Paška, podľa ktorého sa podnety ešte budú riešiť.

Poslanec Smeru-SD Dušan Jarjabek bol s Dubovcovej prácou na začiatku jej funkčného obdobia spokojný. "Ale koniec bol zlý," povedal. Problém videl v tom, ako Dubovcová otvárala otázku Rómov. "Mne to asi tak pripadalo, ako keď niekto hodnotí veľmi nejednoduchý rómsky život z pozície päťhviezdičkového hotela. To sa mi zdalo prvoplánové, také kritizovanie len pre kritizovanie," vysvetlil Jarjabek.

Ombudsmanka podľa neho okrem vznesenia kritík, z ktorých niektoré boli opodstatnené, iné menej, neurobila nič. "Pani ombudsmanka by urobila jedno veľké gesto, keď chcela riešiť túto otázku, keby sa presťahovala niekde do blízkosti Lunika IX. Tam by bola k tejto problematike najbližšie," doplnil Jarjabek.

Prekážali mu aj posledné Dubovcovej vyjadrenia. "Boli ako cez 'kopirák' s vyjadreniami opozičných poslancov, a to sa mi už nepáčilo," poznamenal s tým, že ju volili všetci. Na otázku, prečo poslanci Smeru-SD zabránili vziať na vedomie viaceré Dubovcovej mimoriadne správy povedal, že preto, lebo nesúhlasili s tým, čo Dubovcová hovorila.

"Pani Dubovcová bola výborná ombudsmanka. Nasadila latku tak vysoko, že bude ťažké sa vôbec k nej priblížiť nie, že ju prekonať. Ja som veľmi vďačný za to, čo všetko urobila," uviedol poslanec SaS Ľubomír Galko, ktorý želá Dubovcovej len to najlepšie a želá si, aby sa jej nástupcovia k nej aspoň priblížili. Dubovcovú vo funkcii čoskoro vystrieda koaličná nominantka Mária Patakyová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ústavný súd: Prísna sankcia v zákone o podpore OZE nie je protiústavná
<< predchádzajúci článok
Nemocnicu v maďarskom Makó otvorili, osýpky sú preč

Dubovcová: V demokraciách nezvyknú ignorovať ombudsmana,je to zaostalé - diskusné fórum čitateľov