Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. júna 2007

Duchovní očakávajú rozdelenie katolíckych diecézNa Slovensku by sa mali v najbližšom čase rozdeliť rímskokatolícke diecézy, pričom by mali vzniknúť viaceré nové. Ako agentúre SITA potvrdili viacerí kňazi, o zmene hraníc slovenských diecéz ...Zdieľať

BRATISLAVA 7. júna (WEBNOVINY) - Na Slovensku by sa mali v najbližšom čase rozdeliť rímskokatolícke diecézy, pričom by mali vzniknúť viaceré nové. Ako agentúre SITA potvrdili viacerí kňazi, o zmene hraníc slovenských diecéz hovoria biskupi na takzvaných rekolekciách. Podľa nich biskupi očakávajú, že vznik nových diecéz by mal byť ohlásený na sviatok svätých Cyrila a Metoda 5. júla.

Sídelným mestom biskupa by sa mala stať Bratislava, kde by bolo centrum Bratislavskej diecézy. Vznikla by rozdelením Bratislavsko-trnavského arcibiskupstva. Nové biskupstvo by malo vzniknúť aj v Žiline odčlenením z Nitrianskej diecézy. Za vznik ďalšieho, gréckokatolíckeho biskupstva v Bratislave sa pred časom vyslovil aj gréckokatolícky biskup Ján Babjak. Podľa Babjaka hlavné mesto Bratislava by si zaslúžilo byť sídlom samostatného biskupstva, lebo ako administratívne centrum viaže na seba isté reprezentatívne povinnosti a gréckokatolíckych veriacich v hlavnom meste pribúda.

Delenie slovenských diecéz posudzuje Vatikán už takmer štyri roky. Aj keď o delení rozhoduje Vatikán, návrh ponecháva na miestnu biskupskú konferenciu. Na základe jej stanoviska vydá dekrét o vzniku nových diecéz. Slovenskí biskupi návrh na rozdelenie diecéz poslali do Ríma v roku 2003.

So vznikom nových diecéz súvisí aj obsadenie postov biskupov. Kňazi priznávajú, že o tom je možné len špekulovať. Podľa nich by sa však mal bratislavským biskupom stať nitriansky diecézny biskup Viliam Judák. Žilinským biskupom by sa mal stať banskobystrický pomocný biskup Tomáš Galis. Hovorí sa však aj o spišskom diecéznom biskupovi Andrejovi Imrichovi a nitrianskom pomocnom biskupovi Mariánovi Chovancovi.

Svätý Otec Benedikt XVI. rozhodol za posledných sedem dní o vzniku nových diecéz v troch krajinách. Ide o Angolu, Juhoafrickú republiku a Nigériu.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Úbytok testosterónu znamená vyššie riziko úmrtia
<< predchádzajúci článok
Stávková kancelária ponúka tipy na Tonyho Blaira

Duchovní očakávajú rozdelenie katolíckych diecéz - diskusné fórum čitateľov

Naco dalsie ....15.2. 7:57:17
Ježiša Krista, bez ktorého sa ťažko dostať do nebeského Kráľovstva23.12. 2:19:37
24 hodín s Rodinou Matky všetkých národov23.12. 2:20:55