Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

09. júla 2007

Duchovný bude vyjednávať s delegáciou



K radikálnej Červenej mešite sa v pondelok vydal tím vyjednávačov pod vedením bývalého pakistanského premiéra Čaudhrího Šudžáta Husajna. Vyjednávači sa pokúsia ukončiť ...



Zdieľať

BRATISLAVA 9. júla (WEBNOVINY) - K radikálnej Červenej mešite sa v pondelok vydal tím vyjednávačov pod vedením bývalého pakistanského premiéra Čaudhrího Šudžáta Husajna. Vyjednávači sa pokúsia ukončiť niekoľkodňovú krízu, ktorá vypukla v radikálnej mešite v hlavnom meste Islamabad. Pakistanský duchovný Abdul Rašíd Ghází, ktorý sa v mešite zabarikádoval, pristúpil v pondelok na rokovania s niekoľkočlennou delegáciou, ktorá pozostáva z ministrov a moslimských lídrov. Pakistanský premiér Šaukat Azíz povedal, že vláda Gházímu umožní, aby zostal v domácom väzení spolu so svojou chorou matkou, pokiaľ z mešity prepustí ženy a deti. Strach, že kríza pred komplexom sa zmení na krvavý kúpeľ, zabránil prezidentovi Parvízovi Mušarráfovi nariadiť útok na mešitu, v ktorej sa podľa vlády nachádzajú bojovníci zo zahraničia a povstalci napojení na teroristickú sieť al-Kájda. Minulý týždeň si zrážky medzi bezpečnostnými zložkami a militantmi vyžiadali 24 obetí na ľudských životoch. "Snažíme sa vyhnúť strate na životoch a aby sme ukončili krízu, využívame všetky možnosti vyjednávania, vrátane domáceho väzenia pre Gházího a jeho chorľavú matku," povedal novinárom Azíz zo svojho domova v Islamabade. "Tím bude vyjednávať cez systém reproduktorov, aby všetci jeho členovia počuli, čo Ghází hovorí," povedal Azíz. "Do vnútra mešity neposielame žiadny tím vyjednávačov, pretože vo vnútri sú nevyspytateľní ľudia a šiestich rodičov vzali za rukojemníkov," dodal premiér.

Ghází minulý týždeň prisľúbil, že radšej zomrie, než by sa mal vzdať. Jeho "mučenícka smrť" by mala podľa neho vyvolať islamskú revolúciu v krajine. Nakoniec však ponúkol, že sa vzdá, ak bude môcť zostať spolu s matkou v domácom väzení. Azíz povedal, že má zoznam niekoľkých militantov, ktorí sa skrývajú v mešite, ale odmietol zverejniť ich mená. V mešite sa nachádza jadro v počte okolo 40 militantov, ktorých vedú traja alebo štyria kľúčoví rebeli. Mušarráf, ktorý v pondelok určil, že vyjednávania povedie bývalý premiér, militantov vyzval, aby sa vzdali, inak zomrú. Minister pre náboženské záležitosti Idžaz-ul Hák, ktorý je jedným z členov delegácie, povedal, že toto je pre Gházího posledná šanca. "Vie, čo je v stávke," povedal minister.

Okolo 20 000 príslušníkov pakistanských kmeňov v pondelok prisľúbilo, že sa pomstia prezidentovi Mušarráfovi za obliehanie radikálnej mešity. Informovali o tom oficiálni predstavitelia a svedkovia protestného zhromaždenia pri meste Chár v nepokojnej kmeňovej oblasti Bádžaur pri hranici s Afganistanom. "Sme pripravení na džihád!" kričali účastníci protestu, pričom niektorí boli vyzbrojení samopalmi a raketometmi. Miestni protalibanskí velitelia na zhromaždení vyhlásili, že odpoveďou na zásah proti Červenej mešite by mala byť svätá vojna. Podľa vlády si konfrontácia pri mešite vyžiadala najmenej 24 obetí, vodcovia mešity však tvrdia, že zahynulo vyše 400 študentov.

"Prosíme Boha, aby zničil Mušarráfa, a budeme žiadať pomstu za zverstvá spáchané pri Červenej mešite," povedal na zhromaždení kmeňový veliteľ Maulví Fakír Mohammed. Vodca militantov mal väzby s radikálnou islamskou školou, v ktorej pri bombardovaní pakistanskými silami v októbri 2006 zahynulo asi 80 ľudí. "Mušarráf by mal okamžite ukončiť svoju brutalitu voči mešite," dodal Mohammed. Ostatní účastníci vykrikovali slogany ako "Smrť Mušarráfovi", "Smrť Amerike" a "Tí, ktorí sú priateľmi Ameriky, sú zradcami". Ďalší veliteľ mudžáhidov Ajnaját ar-Rihmán zhromaždeným odkázal: "Všetci musíte dostať výcvik pre džihád, pretože je to záväzné pre každého moslima, práve tak, ako modlitby a pôst."

SITA/AFP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Washington chce mať v otázke Kosova v OSN istotu
<< predchádzajúci článok
Šéfovi VOP Lasabovi ešte nedoručili obvinenie