Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

13. júna 2006

Duckého zmenka za 1 mld. CZK sa v Prahe nevydražila



Utorková dražba jednej z tzv. Duckého zmeniek vystavenej na 1 mld. CZK dopadla neúspešne. Zmenka je podpísaná bývalým riaditeľom spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel (SPP) Jánom Duckým a ...



Zdieľať

BRATISLAVA 13. júna (WN/SITA) - Utorková dražba jednej z tzv. Duckého zmeniek vystavenej na 1 mld. CZK dopadla neúspešne. Zmenka je podpísaná bývalým riaditeľom spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel (SPP) Jánom Duckým a zaväzuje spoločnosť vyplatiť 1 mld. CZK. Súdny znalec stanovil jej trhovú cenu na 310 mil. Kč. Ako agentúru SITA informoval predseda predstavenstva českej dražobnej spoločnosti BFT Management Jiří Bureš, minimálna cena bola v dražbe stanovená na 350 mil. CZK. Do dražby, ktorá sa konala v Prahe, sa však nezaregistroval žiadny záujemca.

Súčasným vlastníkom zmenky a navrhovateľom dražby je spoločnosť Bolzano Enterprises Ltd. z Britských Panenských ostrovov. Rozhodnutie, či sa bude konať opaková dražba, je podľa Bureša na navrhovateľovi. Pôvodne bola zmenka vystavená na rad českej spoločnosti Sezoos Group, a.s., Vsetín. O existencii viacero tzv. Duckého zmeniek a ich prevode do rúk konateľa Sezoos Group Romana Zubíka sa doteraz viedlo niekoľko súdnych sporov. "Výroky slovenských súdov, vrátane Najvyššieho súdu SR, zatiaľ v otázke platnosti či neplatnosti zmeniek nie sú zďaleka uzavreté," uvádza sa v podkladoch, ktoré agentúre SITA poskytol Bureš. “Všetky tzv. Duckého zmenky, tak ako už dávnejšie deklarovala aj vláda a viackrát aj SPP, považujeme za podvodné a neplatné,“ povedala hovorkyňa SPP Dana Kršáková.

Od zavraždenia exministra hospodárstva a bývalého šéfa Slovenského plynárenského priemyslu uplynulo už takmer sedem a pol roka. Jána Duckého zastrelili 11. januára 1999 vo vchode do bratislavského paneláka tromi výstrelmi do hlavy a jedným do ruky. Hoci polícia už dvakrát z jeho vraždy obvinila Ukrajinca Olega T., vyšetrovanie stále nie je ukončené. Oleg T. strávil na základe obvinenia z vraždy dva roky vo vyšetrovacej väzbe, z ktorej ho pre nedostatok dôkazov prepustili. V súčasnosti žije na Ukrajine. Na základe rozhodnutia Najvyššieho súdu SR z roku 2001 ho začali slovenské orgány trestne stíhať znovu. Známy nie je ani motív vraždy.

Vlastníkom 49-percentného podielu v SPP je konzorcium nemeckej spoločnosti E.ON Ruhrgasu a francúzskeho Gaz de France. Štát prostredníctvom Fondu národného majetku SR vlastní majoritný 51-percentný podiel, vykonávateľom akcionárskych práv je Ministerstvo hospodárstva SR. V minulom roku hospodáril SPP so ziskom po zdanení vo výške 20,563 mld. Sk, čo predstavuje medziročný pokles o 4,6 %. Z vlaňajšieho zisku sa rozdelilo na dividendy celkovo 19,9 mld. Sk, z toho pre štát 10,1 mld. Sk.

(1 CZK = 1,341 SKK)

FOTO:SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Slovensko oficiálne uznalo samostatnú Čiernohorskú republiku
<< predchádzajúci článok
Pojednávanie o sťažnosti GP v prípade Lexovej kauzy odročené