Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

01. decembra 2018

Durian sa má stať významným exportným artiklom Malajzie



Ilustračné foto.



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/Milan Podmaník
Kuala Lumpur 1. decembra (TASR) - Špicatý a zapáchajúci durian sa má stať ďalším významným exportným artiklom Malajzie. Dôvodom je nevídaný dopyt v Číne po zapáchajúcom ovocí, ktoré má vraj veľmi lahodnú chuť. Malajzia preto urýchľuje prípravu tisícov hektárov pôdy pre durian. Vláda v Kuala Lumpur povzbudzuje farmárov, aby sa pustili do pestovania tohto ovocia a počíta s 50 % skokom v jeho vývoze do roku 2030.


"Priemysel okolo durianu sa vďaka veľkému dopytu v Číne transformuje z lokálneho na globálne poľnohospodárske odvetvie," tvrdia experti.

Pred nárastom dopytu v Číne sa jeho pestovaniu venovali menšie lokálne farmy, na ktorých vládla pokojná a "pomalá" atmosféra. Teraz sa mnohé z nich rozšírili o stovky hektárov a experti predpovedajú, že ďalšie a oveľa väčšie k nim ešte len pribudnú.

Durian je pre svoj neznesiteľný štipľavý zápach zakázaný na niektorých letiskách, vo verejnej doprave a v hoteloch v juhovýchodnej Ázii, ale Číňania sú jeho obrovskými fanúšikmi. Ochucujú si ním aj také jedlá, ako sú pizza, mlieko, maslo či šalátový dresing.

"Spočiatku som durian neznášala, pretože má divný pach," uviedla Helen Li v predajni, ktorá sa špecializuje na "durian pizzu" v Šanghaji. "Ale keď ho ochutnáte, je naozaj celkom lahodný. Myslím si, že tých, ktorí nenávidia durian, odrádza jeho aróma. Ale ak ho raz vyskúšate, myslím si, že sa váš názor zmení."

Čína platí v amerických dolároch za dovoz odrody durianu "Musang King" z Malajzie, ktorý má "krémovú textúru a horko-sladkú chuť". Ceny tejto odrody, ktorá sa teraz sadí po celej krajine, sa za posledných päť rokov zvýšili takmer štvornásobne.

Import durianu do Číny vzrástol v minulom roku o 15 % na takmer 350.000 ton a dosiahol hodnotu 510 miliónov USD (448.98 milióna eur). Takmer 40 % tohto importu bolo z Thajska, ktoré je najväčším svetovým producentom a exportérom páchnuceho ovocia.

Export durianu z Malajzie sa vlani podieľal menej ako 1 % na jeho dovoze do Číny, ale to sa má zmeniť. Kuala Lumpur očakáva, že do roku 2030 vzrastie jej vývoz do Číny na 22.061 ton z tohtoročných odhadovaných 14.600 ton. O pestovanie durianu sa už začínajú zaujímať aj také firmy, ako sú gigantický producent palmového oleja IOI či konglomerát Berjaya, ktorý vedie jeden z najbohatších podnikateľov v Malajzii Vincent Tan. Štátny producent palmového oleja Felda tiež uviedol, že ministerstvo poľnohospodárstva začalo tento rok pestovať durian.

Durianové plantáže v Malajzii mali vlani rozlohu 72.000 hektárov, ale už sa pripravuje ďalšia pôda a ich rozloha sa tak neustále zväčšuje. V niektorých oblastiach sa palmové plantáže menia na durianové, pretože toto ovocie generuje väčšie zisky ako palmový olej.

V marci vtedajší minister poľnohospodárstva údajne povedal, že jeden hektár odrody Musang King prináša takmer deväťnásobne väčšie tržby ako hektár palmových plantáží. Rozmach pestovania durianu však vyvolal obavy, že by mohol mať rovnaký deštruktívny vplyv na životné prostredie ako plantáže palmy olejovej, ktoré sú zodpovedné za rozsiahle odlesňovanie a ničenie bohatých dažďových pralesov v Malajzii.




Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pri Dunajskej Strede zomrel pri dopravnej nehode 65-ročný cyklista
<< predchádzajúci článok
V Čakajovciach pribúdajú rodinné domy i byty, ale aj ubytovne