Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. júna 2007

Ďurkovský nesúhlasí s trasovaním plánovaného ropov



Ministerstvo hospodárska SR chce vybudovať ropovod Schwechat - Bratislava v blízkosti rezervoáru pitnej vody, hlavné mesto však s takýmto trasovaním nesúhlasí. Bratislavský primátor Andrej ...



Zdieľať

BRATISLAVA 12. júna (WEBNOVINY) - Ministerstvo hospodárska SR chce vybudovať ropovod Schwechat - Bratislava v blízkosti rezervoáru pitnej vody, hlavné mesto však s takýmto trasovaním nesúhlasí. Bratislavský primátor Andrej Ďurkovský a minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek sa na rokovaní preto dohodli na vytvorení odbornej skupiny, ktorá by mala nájsť optimálne riešenie. Ako agentúru SITA ďalej informovala hovorkyňa bratislavského magistrátu Eva Chudinová, primátor podporuje vybudovanie nového zdroja dodávok ropy, ochranu zdroja pitnej vody však považuje za absolútnu prioritu. Preto na rokovaní potvrdil svoje stanovisko k zámeru ministerstva hospodárstva, ktoré od primátora žiadalo zmeniť jeho prvé negatívne stanovisko.

S navrhovaným trasovaním ropovodu Schwechat-Bratislava zásadne nesúhlasí ani Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS). Podľa hovorkyne BVS Jany Štulajterovej môže dôjsť na dotknutom území k ovplyvneniu množstva a kvality podzemných vôd, ktoré slúžia ako zdroj pre zásobovanie pitnou vodou nielen obyvateľov Bratislavy, ale postupne aj celého záhorského, malokarpatského a seneckého regiónu. BVS zároveň upozorňuje, že v súvislosti s očakávanými klimatickými zmenami a globálnym politickým vývojom objektívne narastá kumulované riziko ohrozenia vodných zdrojov, výstavba a prevádzka ropovodu v oblasti strategických vodných zdrojov toto riziko zvyšuje.

K znečisteniu podzemných vôd ropnými látkami na území Bratislavy došlo v roku 1971. Vtedy bol znehodnotený vodný zdroj v Podunajských Biskupiciach, ktorý zásoboval pitnou vodou celú východnú a severovýchodnú časť Bratislavy. Tento vodný zdroj je dodnes v dôsledku znečistenia mimo prevádzky. Vodárenská spoločnosť vtedy zásobovala obyvateľov pitnou vodou z cisterien takmer rok.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ryžou proti cholere
<< predchádzajúci článok
Izák bude žiadať sprísnenie cezhraničnej prepravy odpadu