Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. septembra 2010

Ďurkovský sa podľa aktivistov dopustil podvodu



Zľava: Martin Kugla a Vladimír Dulla z iniciatívy ZEED a podpredseda Združenia domových samospráv Marcel Slávik počas tlačovej besedy Iniciatívy Za efektívnu a ekologickú dopravu. Bratislava, 16. september 2010 Foto: SITA/Nina ...



Zdieľať
zeed Zľava: Martin Kugla a Vladimír Dulla z iniciatívy ZEED a podpredseda Združenia domových samospráv Marcel Slávik počas tlačovej besedy Iniciatívy Za efektívnu a ekologickú dopravu. Bratislava, 16. september 2010

Foto: SITA/Nina Bednáriková
BRATISLAVA 16. septembra (WEBNOVINY) - Podľa iniciatívy Za efektívnu a ekologickú dopravu (ZEED) existuje podozrenie, že sa bratislavský primátor Andrej Ďurkovský dopustil trestného činu podvodu a poškodzovania cudzích práv.

Týka sa to predaja a zámeny mestských pozemkov v Petržalke z marca 2007, ktoré po odsúhlasení v mestskom zastupiteľstve získala firma Popper Capital, s.r.o. Na dnešnej tlačovej besede to uviedol člen iniciatívy Martin Kugla.

Podľa iniciatívy mal primátor "zámerne a vedome" zavádzať mestských poslancov, uviesť ich do omylu a "prinútiť" ich schváliť pre mesto nevýhodnú zámenu a predaj pozemkov značnej hodnoty. Iniciatíva preto podľa Kuglu pripravuje v tejto veci podnet na prokuratúru. Zároveň žiada orgány činné v trestnom konaní, aby začali trestné stíhanie a vyšetrovaním zistili, či boli alebo neboli spáchané uvedené trestné činy.

Iniciatíva podľa Kuglu spochybňuje tvrdenia Ďurkovského, že predaj a zámena pozemkov boli nevyhnutnou podmienkou podpísania a realizácie projektov koľajových dopravných systémov.

Memorandum o koľajovej doprave v Bratislave mohol údajne primátor podľa vlastných slov podpísať, len ak budú vysporiadané pozemky. Iniciatíva sa pritom opiera aj o stanovisko ministerstva dopravy, podľa ktorého hlavnému mestu zo spomínaného memoranda povinnosť vysporiadať pozemky pod budúcou traťou v momente podpísania memoranda nevyplýva.

Okrem toho podľa iniciatívy nebol relevantný dôvod na zámenu práve týchto pozemkov, pričom argumentuje tým, že navrhované depo električky nie je potrebné. Kugla zároveň poukazuje na fakt, že v súčasnosti nie sú stále vysporiadané niektoré kľúčové pozemky, cez ktoré má viesť budúca trať.

Iniciatíva okrem toho vyzýva vedenie mesta aj vedenie spoločnosti Metro Bratislava, a.s., aby do rozhodnutia o konečnej podobe koľajovej dopravy v Petržalke nepodpisovali po komunálnych voľbách žiadne zmluvy a nijakým spôsobom nezaťažovali rozpočet mesta v súvislosti s budovaním tzv. prvej etapy električky.

V rámci nej je zahrnutá rekonštrukcia Starého mosta a vybudovanie električkovej trate z Bosákovej ulice na Šafárikovo námestie, kde by sa trať napojila na existujúcu sieť. Podľa iniciatívy by mal stavebný úrad odmietnuť vydať v tejto veci územné rozhodnutie.

Aktivisti taktiež vyzývajú kandidátov na primátora pre novembrové voľby, aby predstavili svoju víziu riešenia verejnej hromadnej dopravy a nosného dopravného systému. Riešenie by však malo byť podľa nich systematické, koncepčné a strategické. Iniciatíva okrem toho upozorňuje na nesúlad trate navrhovanej prvej etapy električky do Petržalky s územným plánom mesta.

Agentúra SITA požiada o stanovisko aj primátora Andreja Ďurkovského a magistrát.


SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kampuschová pošle Fritzlovej 25 tisíc eur
<< predchádzajúci článok
Pápež skritizoval Britov za agresívny sekularizmus